Bayramda ek tatil yok

Fikir ve sanat eserleri üzerindeki hakları düzenleyen sekiz kanunda değişiklik yapılarak korsan yayın ve dağıtımın engellenmesini öngören kanun tasarısı, Bakanlar Kurulu'nda imzaya açıldı.

ANKARA - Fikir ve sanat eserleri üzerindeki hakları düzenleyen sekiz kanunda değişiklik yapılarak korsan yayın ve dağıtımın engellenmesini öngören kanun tasarısı, Bakanlar Kurulu'nda imzaya açıldı. Hükümet Sözcüsü Cemil Çiçek, korsan dağıtım yapanlara ağır cezalar, korsan yayın ve dağıtıma önemli tedbirler getirildiğini, artık fikir ve sanat eserlerinin sokaklarda satılamayacağını söyledi. Terörden zarar görenlerin zararının karşılanmasına ilişkin kanun tasarısı da imzaya açıldı.
Bakanlar Kurulu'nda, kamu çalışanlarının 'bayramda dokuz gün tatil' beklentisine yeşil ışık yakılmadı. Dört günlük tatilin yeterli olduğunu söyleyen Çiçek, "Biraz da devlete, millete çalışalım" dedi. Bakan Çiçek bir soru üzerine yargı mensuplarına, "Neşter Operasyonu konusunda daha fazla konuşmayın" uyarısı yaparak "Artık noktayı koymak lazım. Aksi, maksadı aşar. Daha fazla konuşmakta fayda görmüyorum" diye konuştu.
Çiçek, kararlara ilişkin şu açıklamaları yaptı:
Korsana ceza: Fikir ve sanat eserleri üzerindeki hakları düzenleyen sekiz kanunda değişiklik yapan tasarı imzaya açıldı. Korsan basım ve dağıtıma ağır cezalar verilecek. Kaset, CD ve kitaplar, bakanlıkça lisans verilmeyen ortamlarda satılamayacak. Tasarı, eser sahiplerinin haklarını meslek birlikleri aracılığı ile izleyebilmesini öngörüyor.
Terör zararları: Terör mağdurlarının zararlarının karşılanmasına ilişkin kanun tasarısı imzaya açıldı. Terörden zarar görenler, illerde kurulacak komisyonlarca tespit edilecek. Tazminatlar bütçe imkânları içinde karşılanacak. Mağdurları belirleme ve ödeme takvimi için ayrı bir kanun çıkarılabilecek.
Burslara tek çatı: Üniversitelilere çeşitli kurumlarca verilen burslara ilişkin kanun tasarısı imzaya açıldı. Kredi ve Yurtlar Kurumu çatısında toplanacak. Burs almaya hak kazananlar ve ödemeler tek elden yapılacak.
İşçi memura bayram müjdesi: 2003 alacakları kapsamında memurlara bir defaya mahsus verilmesi kararlaştırılan 160 milyon ve kamu işçilerinin 13 günlük ilave ücreti, Hazine'nin nakit akışına bağlı olarak bayramdan önce ödenecek. İşçi ve memurlara ödenecek miktar yaklaşık 500 trilyon lira.