Bayramda yağış devam

Yarın ve bayramın ilk iki günü yağışlı geçecek, yüksek yerlerde kar bekleniyor. Sürücülere uyarılar: Bayramda denetim artacak. Gün içinde uygun saatlerde seyahat edin. Yeni asfalt yüzeylerde sürat tehlikeli.

ANKARA - Devlet Meteoroloji İşleri Genel Müdürü Adnan Ünal, arife günüyle, Ramazan Bayramı'nın birinci ve ikinci gününde yurt genelinde yağış beklendiğini açıkladı. Soğuk ve yağışlı havanın yurdun kuzey, iç ve doğu bölgelerinde etkisini sürdürdüğünü belirten Ünal, yağışların yüksek yerlerde kar ve karla karışık yağmur şeklinde olacağını söyledi.
Ünal, bayramın üçüncü gününden itibaren ülke genelinde batıdan itibaren hava sıcaklıklarında biraz artış olacağını kaydetti. Ünal, hava sıcaklıklarının hafta boyunca güney ve batı kıyılarında 18-22 derece, kuzey kıyılarında 11-13, iç bölgelerde ise 9-11 derece civarında seyredeceğini ifade etti. Olumsuz hava koşulları nedeniyle karayollarında meydana gelebilecek olası kazalara karşı vatandaşları uyaran Ünal, dikkatli olunmasını istedi. Ünal'ın verdiği bilgiye göre günlük hava durumu tahmini şöyle:
Bugün ve yarın (arife): Marmara, Batı Karadeniz, İç Anadolu'nun kuzeybatısı, Doğu Akdeniz ile Doğu Karadeniz bölgeleri yağışlı geçecek. Yağışlar, yağmur, Karadeniz'in iç kesimlerinde karla karışık yağmur, yüksek kesimlerde kar şeklinde olacak.
Bayramın birinci günü (perşembe): Marmara, Ege, Akdeniz, İç Anadolu ile Batı ve Orta Karadeniz yağışlı geçecek. Yağışlar yağmur, Batı Karadeniz'in iç kesimlerinde ise karla karışık yağmur şeklinde olacak.
Bayramın ikinci günü (cuma): Marmara'nın doğusu, Karadeniz, İç Anadolu'nun doğusu, Doğu Akdeniz ile Doğu ve Güneydoğu Anadolu bölgeleri yağışlı geçecek. Yağışlar yağmur, Karadeniz'in iç kesimleri ile Doğu Anadolu'nun kuzeyinde karla karışık yağmur ve kar şeklinde olacak.
Bayramın üçüncü günü (cumartesi) ve pazar günü: Yurdun kuzeydoğu kesimleri yağışlı, iç ve batı bölgeleri parçalı bulutlu geçecek.
İstanbul'da ise son iki gün içinde metrekarede ortalama 30 kilogramın üzerinde yağış kaydedildi. Meteoroloji İşleri Bölge Müdürü Mustafa Yıldırım, kentte hava sıcaklığının bugün 7 dereceye düşeceğini söyledi.
Yağışların bugün etkisini biraz yitirip arife gününden itibaren tekrar etkili olması ve bayram süresince de etkisini sürdürmesi bekleniyor. Sıcaklıklar da mevsim normallerinin altında seyredecek.


    http://www.radikal.com.tr/7618117618110

    YORUMLAR

    Bu habere henüz yorum yazılmamış.