Bayramiç'te Kürt ailelerin evi taşlandı

Bayramiç'te Kürt ailelerin evi taşlandı
Bayramiç'te Kürt ailelerin evi taşlandı

30 yıldır Bayramiç?te yaşadıklarını, kimseyle bir sorunları olmadığını söyleyen ev sahipleri şaşkın. FOTOĞRAF: SABAHATTİN SALLAMA-AA / FOTOĞRAF: FATİH DALDAL / DHA

Bayramiç'te 'kız kavgası' bir anda Türk-Kürt gerginliğine dönüştü. Karakolu saran 2 bin 500 kişi beş evi taşladı
Haber: FATİH DALDAL / Arşivi
BURAK GEZEN / Arşivi

ÇANAKKALE - Bayramiç’te gençler arasında kız yüzünden yüzünden çıkan kavga etnik gerginliğe dönüştü. Polis ve jandarma, karakol önünde toplanan 2 bin 500 kişilik grubu güçlükle yatıştırdı. Olaylarda beş evin camları kırıldı.
Çanakkale’nin Bayramiç ilçesinde önceki gün saat 21.00 sıralarında kapalı pazar yerinde, doğu illerinden gelip ilçeye yerleştikleri öğrenilen 26 yaşındaki Tamer Demir, 19 yaşındaki Timur Özkan ve askerden izinli gelmiş 21 yaşındaki Mehmet Başaran ile 19 yaşındaki Mert Kapıcıoğlu arasında kız yüzünden kavga çıktı. Kavga büyüdü. İhbar üzerine olay yerine polis geldi.
İddiaya göre kavgayı ayırmak isteyen polise direnen Taner Demir ve Timur Özkan güçlükle polis aracına bindirilerek gözaltına alındı. Bunun üzerine önce olay yerine yakın kahvelerde oturanlar ayaklandı.  İlçe Emniyet Müdürlüğü’ne götürülen gençler sorguya çekilirken, yüzlerce Bayramiçli emniyetin kapılarını zorlayıp, Kürtler aleyhine sloganlar atıp tekbir getirmeye ve ‘şehitler ölmez, vatan bölümez’ sloganları atmaya başladı.
Sayıları 100’ü aşan protestocu grup, ilerleyen dakikalarda İlçe Emniyet Müdürlüğü’nün önüne gelen başka gruplarla birleşerek 2 bin 500 kişi oldu.
Polis, kalabalığı dağıtmakta yetersiz kalınca, İlçe Jandarma Komutanlığı’ndan takviye geldi. İlçeye, Çanakkale Emniyet Müdürlüğü’nden de 50 kişilik çevik kuvvet ekibi çağrıldı. Bayramiç Kaymakamı Şahin Aslan ve Belediye Başkan Yardımcısı Ergün Tüzgen, vatandaşları sağduyuya davet etti.
Buna rağmen toplu şekilde yürüyüşünü sürdüren kalabalık, Kürt vatandaşların oturduğu evlere taşlı saldırıda bulundu. Beş evin camları kırıldı. Olaylar saat 00.30 sıralarında yatıştırıldı.
Polise mukavemet ettiği için gözaltına alınan Tamer Demir ile Timur Özkan geceyi güvenlik amacıyla Bayramiç İlçe Jandarma Komutanlığı’nda geçirdikten sonra Emniyet Müdürlüğü’ne gönderildi. Gençlerin sorgularının ardından adliyeye sevk edileceği bildirildi. Kavgaya karıştığı öne sürülen diğer gençler Mehmet Başaran ile Mert Kapıcıoğlu’nun  sadece ifadesine başvurulduğu belirtildi.
Bu arada, gergin biten gecenin ardından Bayramiç, sakin bir arife gününe uyandı. Polis ve jandarma ekiplerinin herhangi bir taşkınlık ve gerginliğe karşı özellikle doğu illerinden gelen vatandaşların oturduğu mahallelerde güvenlik önlemi aldığı görüldü.
Bayramiç Kaymakamı Şahin Aslan yaşananları şöyle anlattı:
“Gençlerin kavgası sırasında polise bir mukavemet olayı yaşanmış. Çevredeki vatandaşlar da gelişen olaylardan tahrik olmuş. Bunun sonucunda ilçe gergin bir gece geçirdi. Ancak üzücü bir olay yaşanmadan olayları bastırdık. Şu anda da gece taşlanan evlerin bulunduğu mahalleyi polis ve jandarma mahalleyi gözetim altında tutuyor. Kavgaya karışan Doğu kökenli iki kişi şu an gözaltında. Bir kişinin de ifadesine başvuruluyor. Kendiliğinden gelişen istenmeyen olaylar yaşandı ancak şu an durum sakin, konuya hakimiz.”

‘Kimseyle sorunumuz yok’
Gece evleri taşlananlarsa “Maalesef iki kişinin yaptığı hata yüzünden hepimiz mağdur olduk. Evlerimiz taşlandı, çocuklarımız korku dolu bir gece geçirdi. Birçoğumuz Bayramiç’te 30 yılı aşkın süredir oturuyoruz. Torunlarımız burada doğdu. Bizim kimseyle problemimiz yok” dedi.
Bayramlaşma ziyaretine çıkan Çanakkale Valisi Abdülkadir Atalık da dün Bayramiç’teydi. Bayramlaşma sırasında önceki gece yaşanan gerginliği değerlendiren Vali Atalık, “Osmanlı toplumunda, azınlıklara gösterilen hoşgörüden örnek almamız gerekir. Bayramiç’te yaşayan, üç-beş Kürt ailesini aramızda barındıramayacak mıyız? Burada görev sizlere düşüyor. İşi yumuşatıp çözmek lazım. Bu olaylardan sonra Çanakkale adına bir gölge düşmüştür. Ama hiçbir yaralı ve istenmeyen olayın olmaması sevindiricidir” dedi.