Bayramın kutlu olsun Adem doktor...

Adem Canan, hekimleri Çukurca'ya çağırıyor.


Hekimler, 14 Mart Tıp Bayramı'nı eylemlerle kutladı. Siyasiler mesajlar yayımladı. Tebriki en çok hak edense, 15 günlüğüne gittiği Çukurca'da, görev süresini altı ay uzatan Adem Canan'dı: "Hekimler, başka yerde buradaki saygıyı göremez."
Haber: BEHÇET DALMAZ / Arşivi

HAKKÂRİ - Bir doktor dün 14 Mart Tıp Bayramı'nı, Hakkâri'nin Irak sınırındaki Çukurca ilçesinin tek hekimi olarak kutluyordu. Buraya 15 günlüğüne geçici gönderilmiş, ancak halkı doktorsuz bırakmamak için görev süresini gönüllü olarak altı ay uzatmıştı.
Sağlık Bakanlığı'nca zorunlu hizmet kurasında ataması yapılan kalıcı doktorların gitmek istemediği, gidenlerin ise kısa sürede istifa ettiği 7 bin 500 nüfuslu Çukurca ilçesindeki sağlık hizmeti dönüşümlü olarak geçici doktorlarla giderilmeye çalışılıyor. Çukurca'da doktor sıkıntısının giderilmesi için 15 günlüğüne geçici görevle ilçeye giden doktorlardan biri de İstanbul Üniversitesi Tıp Fakültesi mezunu Yüksekovalı Adem Canan oldu.
'Süremi altı ay daha uzatın'
Son dönem atamasında, Yüksekova Devlet Hastanesi'ne atanan Yüksekovalı pratisyen Dr. Canan, burada kısa süre görev yaptıktan sonra, ciddi oranda doktor sıkıntısı çekilen Çukurca ilçesine 15 günlüğüne görevlendirildi. Adem Canan, Çukurca ilçesinde yaşayanların sağlık hizmetlerinden yoksun kaldığını görünce gönüllü kalmaya karar vererek görev süresinin altı ay daha uzatılması için başvurdu.
Dr. Canan, Yüksekova Devlet Hastanesi Acil Servisi'nde çalışırken iki haftalığına Çukurca'ya atandığını belirterek şöyle dedi:
"Bu küçük ilçede, doktor eksikliği var. İki yıldır buraya doktor atamasına rağmen sürekli istifa eden arkadaşlarımız oldu. Ben bu istifaları duyduktan sonra gönüllü olarak burada altı ay daha kalmaya karar verdim. Duyarlı olan meslektaşlarımın buraya gelmesini istiyorum."
Çukurca'nın sağlık sorunu, daha önce bu ilçeye atandığı halde gitmeyen doktorlara 'Görev yerinize bekleniyorsunuz' çağrılarıyla gündeme geldi. Çukurca'ya atanan birçok doktor istifayı seçti.