Bayramoğlu'na dört beraat

Gazeteci yazar Ali Bayramoğlu, çeşitli tarihlerde yazdığı dört ayrı yazısında 'Türk Silahlı Kuvvetleri'in (TSK)...

İSTANBUL - Gazeteci yazar Ali Bayramoğlu, çeşitli tarihlerde yazdığı dört ayrı yazısında 'Türk Silahlı Kuvvetleri'in (TSK) tahkir ve teyzif etmek' iddiasıyla yargılandığı dört davadan beraat etti.
Genelkurmay Başkanlığı ve Jandarma Genel Komutanlığı'nın suç duyuruları üzerine
İstanbul 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde açılan davanın önceki gün yapılan duruşmasına tutuksuz yargılanan Ali Bayramoğlu ve yazıların yayımlandığı dönemin Sabah Gazetesi Sorumlu Yazıişleri Müdürü Sem-
ra Uncu katıldı. İddianamede, Bayramoğlu'nun Silopi'de gözaltında kaybolan iki HADEP yöneticisi ile jandarma tarafından yürütülen Beyaz Enerji Operasyonu hakkında görüş ve eleştirilerin yer aldığı 'Silopi'ye Yolculuk', 'Asker ve Muhalefet', 'Bulgur ve Pirinç', 'Ülke Manzaraları' başlıklı yazılarında TSK'yı tahkir ve tezyif ettiği gerekçesiyle altı yıla kadar hapis cezası istenmişti.
Savcı: Eleştiri demokratik hak
Savcı Nurten Altınok, mütalaalarında, yazıların kamuoyuna bilgilendirmek amacında olduğunu ve eleştirinin demokratik bir hak olarak değerlendirilmesi gerektiğini belirterek, dört ayrı davadan da beraat istedi. Mahkeme heyeti de savcının mütalalasına katılarak beraat kararı verdi.