Bayrampaşa hep aynı

Koğuşlararası düello!
25 Temmuz'daki çatışmada, bir uyuşturucu sanığı öldü. Ertesi gün bir tutuklu, cezaevinin çatısına çıkarak, başka bir koğuşa ateş etti, koğuştan silahla karşılık verildi. Aynı gün bir tutuklu, başka bir tutukluyu şişledi.
'Mafya denetiminde'
Gardiyanlar, 'Hayata Dönüş'ten sonra da onlarca olay yaşanan, silah telefon ve uyuşturucu madde ele geçirilen cezaevini 'mafyanın yönettiğini' öne sürerek, "Müdür de, asker de, gardiyan da bu işlerin içinde" dedi.
Haber: AHMET ŞIK / Arşivi

İSTANBUL - Devlet, 20 cezaevinde iki asker ile 29 tutuklu ve iki jandarmanın öldüğü
'Hayata Dönüş' operasyonu sonrası cezaevlerinde otoritenin sağlandığını savunurken, Bayrampaşa Cezaevi'nde bir gün arayla çıkan iki silahlı çatışma, güvenlik ve otorite sorununu yine gündeme getirdi.
Bayrampaşa'da geçen hafta adli tutuklular arasında çıkan silahlı çatışmalarda bir kişi öldü, dört kişi silahla yaralandı. Bir tutuklunun da şişlenerek yaralandığı Bayrampaşa Cezaevi'nde son altı ayda yapılan aramalarda, cep telefonundan uyuşturucuya bir çok suç maddesi ele geçirildi.
Kan gölüne döndü
Cezaevlerinin mafya denetiminde olduğunu kanıtlayan ilk çatışma, 25 Temmuz'da yaşandı. Görüşme bölümündeki silahlı çatışmada, uyuşturucu ticaretinden tutuklu Hamza Kılıç öldü, Caner Koç, Abbas Kızartıcı, Numan Akıllı ve Sedat Bayar yaralandı.
Bir gün sonra ise 05.10 sıralarında Şahin Tulpar hırsızlık suçundan tutuklu bulunduğu D5 koğuşu çatısından B13 koğuşunu silahla taradı. Tulpar'ın yedi-sekiz el ateş ettiği koğuştan da karşılık verilmesi üzerine çıkan çatışma, kule nöbetçisi jandarmanın havaya açtığı ateşle sona erdi.
Tulpar koğuşa dönerken, B13 koğuşundaki bir tutuklu kırılan camlardan yaralandı. Aynı gün şarkıcı İsmail Türüt ile Arto lakaplı Harutyan Dalga'yı yaralamaktan tutuklu Tolga Bilgi, M Blok üst kat tuvaletinde kendisi gibi adam yaralamaktan tutuklu Kartal Tanrısevergil'i şişledi.
'Denetim mafyada'
Bayrampaşa ve Ümraniye cezaevlerindeki gardiyanlar, denetimin her zaman mafya gruplarında olduğunu söyledi. Adını
açıklamayan gardiyanlar, kendileri de dahil herkesin cezaevine girişte jandarmalarca arandığını belirterek şunları söylüyor:
"Buna rağmen silahtan telefona hatta uyuşturucuya kadar her şey içeri sokulabiliyor. Parası olan için cezaevinde sorun yok. Göstermelik sayım yapıyorlar. Kimse koğuş ağasının izni olmadan adli koğuşlara giremez. Para konuşur. Parayla müdürlere, askere ve gardiyana her şeyi yaptırırsınız. Bu, idarenin bilgisi dışında olmaz. Onlar da işin içinde. Gardiyanlar, asker ve idarenin bilgisi olmadan bir şey yapamaz."
'Can güvenliğimiz yok'
Nuri Ergin'in Uşak Cezaevi' ndeki isyanına karşı yetkililerin yumuşak tutumunu hatırlatan gardiyanlar, şöyle devam ediyor: "Adam beş kişiyi öldürdükten sonra elinde silahıyla içinde jandarmanın da olduğu sevk aracına bindi. Kimse bir şey yapamadı. Çünkü mafyayla yasadışı bir ilişki ağı kurulmuş. İçeride hatlı telefonlar bile varken devletin cezaevine hâkim olma anlayışının ne olduğunu biz çözemedik.
Sisteme muhalif olanlar gerektiğinde öldürülerek de olsa susturulurken, mafya ve çetelere neden hâkim olmak istemiyorlar. Onların bu tavrı, bizim can güvenliğimizi tehdit ediyor. Aramızda kurşunlanan, dayak atılan, tehdit edilen arkadaşlarımız var."
İçerde neler yok ki
'Hayata Dönüş' operasyonlarının yapıldığı 19 Aralık 2000'den sonra cezaevleri aramalarında
silah, delici ve kesici aletler, sayısız cep telefonu ve aksamı bulundu.
Bu tarihten sonra cezaevlerinde meydana gelen olaylar ve bulunan yaralayıcı ve öldürücü aletler şöyle:

 • 1 Ocak: Bayrampaşa Cezaevi'ne atılan paketten bir 9 mm çapında Parabellum tabanca çıktı.
 • 5 Ocak: Kocaeli E Tipi Cezaevi'nde, mafya lideri Müjdat Akhisar ile üç arkadaşının F tipine sevk edilmek istenmesi üzerine isyan çıktı. Tutukluların silah kullandığı olay jandarma müdahalesiyle sona erdi.
  Bayrampaşa'ya atılan paketten atışa hazır bir savunma tipi el bombası çıktı.
 • 12 Ocak: Bayrampaşa'daki aramalarda 21 kesici ve delici alet, içki yapımında kullanılan 3 litre meyve kokteyli ve bir uyuşturucu hap bulundu. Cezaevine atılan bir paketten ise 295 gram esrar çıktı.
  Paşakapısı Cezaevi'nde, 20 kesici ve delici alet, alüminyum boru, metal saclar ve pil kabuğu, elektrik kabloları, kesici alet yapmak için sökülmüş ranza parçaları ele geçirildi. Kartal Cezaevi ziyaretçisinde bir cep telefonu, bir avukat üzerinde sim kart bulundu.
 • 16 Ocak: Bayrampaşa Cezaevi'ne atılan pakette, 150 gram esrar bulundu.
 • 21 Ocak: Bayrampaşa'ya atılan paketten 535 gram esrar ile Baretta marka tabancaya ait şarjör, 10 mermi ve kapak takımı çıktı.
 • 25 Ocak: Gaziantep E-Tipi Cezaevi'nde iki grup arasında çıkan kavgada Recep Öner, Osman Yıldırım ve Aydın Alan isimli hükümlüler yaralandı. Koğuşta bir cep telefonu, çok sayıda kesici ve delici alet ele geçirildi.
 • 30 Ocak: Bayrampaşa'ya atılan üç paketten bir 7.65 milimetre çapında tabanca ve dört fişek ile 486 gram esrar maddesi ile bir adet çakı ele geçirildi.
  Paşakapısı Cezaevi'nde eşini ziyarete gelen Şengül Şeker'in cüzdanında bir 9 milimetre çapında tabanca mermisi bulundu.
 • 1 Şubat: Bayrampaşa Özel Tip bölümdeki aramada sekiz adet kesici ve delici alet, bir gram esrar ele geçirildi.
 • 2 Şubat: Bayrampaşa'ya atılan bir paketten 310 gram esrar, bir tabanca ile telsiz telefon çıktı.
 • 5 Şubat: Kartal'da, Alaattin Çakıcı'nın adamlarından Bayram Ali Kulaberoğlu'nun koğuşunda iki cep telefonu, Mustafa Püsküllü adlı tutukluda 100 gram esrar ele geçirildi.
  Bayrampaşa'da üç adet 9 milimetre çapında dolu fişek, bir cep telefonu, dört delici ve kesici alet bulundu.
  Paşakapısı Cezaevi'nde ise kabin görüşü sonrasında ziyaretçi bölümünde bulunan poşetten 200 gram esrar çıktı.
 • 8 Şubat: Bayrampaşa'ya atılan paketten 7.65 milimetre çapında bir tabancaya ait ana gövde ile namlu çıktı.
 • 12 Mart: Bayrampaşa'ya atılan üç paketten, 260 gram esrar ele geçirildi.
 • 20 Mart: Bayrampaşa D Blok ziyaret mahallinde Murat Demir, Birol Emsalsiz, Kemal Yıldız ve Olgun Baş'ın ellerindeki şişlerle Bayrampaşa Cezaevi 2. Müdürü Hüseyin Kara ile başgardiyan Faruk Baytöre'yi yarım saat rehin aldı. Jandarmaların müdahale etmek istemesi üzerine rehineleri serbest bırakan tutuklular, savcılığa ifadelerinde, kaldıkları koğuşta hasımları olduğunu ve bu nedenle can güvenliklerinin bulunmadığı
  için sevk istediklerini söyledi.
 • 22 Mart: Bayrampaşa'da bir koğuşta beş el yapımı şiş ve 4 gram esrar ele geçirildi.
  Ziyaret için Metris Cezaevi'ne gelen Bakırköy İlçe Emniyet Müdürlüğü Asayiş Büro Amirliği'nde görevli polis Sayım Şeker'in üzerinde 10 gram esrar bulundu.
  Paşakapısı Ceza ve Tutukevi'nde bir koğuşta dokuz el yapımı bıçak, bir alüminyum boru ele geçirildi.
 • 2 Nisan: Kartal Özel Tip Cezaevi'nde, Malki cinayetini azmettirmekten tutuklu Erol Evcil ile Alaattin Çakıcı'nın adamı olarak bilinen Bayram Ali Kulaberoğlu'nu ziyarete gelen iki avukatın üzerinde, cep telefonu ele geçirildi. Evcil'i ziyaret etmek isteyen avukat Mahmut Kemal Kumkumoğlu'nun üzerinde bir cep telefonu ele geçirildi.
  Kartal'da, Çakıcı'nın adamı olarak bilinen Bayram Ali Kulaberoğlu'nu ziyarete gelen
  avukat Ahmet Uğur Tuncer'in üzerinde bir sim kart bulundu.
  Paşakapısı Cezaevi'nde bir cep telefonu, yedi delici ve kesici alet ele geçirildi.
 • 26 Nisan: Bayrampaşa'da 12 şiş, 10 gram esrar, bir tabanca mermisi, üç kesici ve delici alet, bir çakı ve bir el yapımı kama bulundu.
  Paşakapısı'nda iki el yapımı şiş, iki el yapımı bıçak, beş el yapımı bitmemiş bıçak, 2-3 metre uzunluğunda elektrik kablosu, bir değnek, 3 metre uzunluğunda tel ve dört muhtelif ebatlarda demir parçası bulundu.
 • 27 Nisan: Bayrampaşa'da B11 ve B12 koğuşları bodrumunda devriye güzergâhı yönüne doğru kazılmış, 2-2.5 metre uzunluğunda tünel bulundu.
  Cezaevine dışarıdan atılan üç paketten, aksamıyla birlikte dört adet cep telefonu çıktı.
 • 2 Mayıs: Bayrampaşa'ya atılan üç paketten beş cep telefonu çıktı.
  Kartal'da Ayvaz Korkmaz'ın koğuşunda iki cep telefonu bulundu.
 • 9 Mayıs: Bayrampaşa'da hava boşluğuna sarkıtılan bir çuvalda, sekiz adet cep telefonu, beş telsiz telefon, bir kesici alet, bir tabanca şarjörü ve yarım kilogram uyuşturucu madde çıktı.
  Paşakapısı'nda dört el yapımı kesici ve delici alet, bir alüminyum parçası ele geçirildi.
 • 14 Mayıs: Bayrampaşa'ya atılan paketten iki cep telefonu çıktı. Genel aramada bir bıçak, beş el yapımı kesici alet, altı el yapımı şiş, üç çivi, 1 metrelik sac, bir ranzadan sökülmüş sac, iki demir çubuk, yarım kilogram alçı, bir sac levha, yarım metre anten kablosu, iki kırık ayna parçası, bir ustura ve bir jilet ele geçirildi.
 • 22 Mayıs: Bayrampaşa'da yedi şiş ele geçirildi.
  Kartal Özel Tip Kapalı Cezaevi'nde tutuklu Cavit Çağlar'ın ziyaretçisi, avukat İbrahim Albudak'ın üzerinde bir sim kart ele geçirildi.
 • 4 Haziran: Şile Kapalı Cezaevi'nde üç cep telefonu ele geçirildi.
  Bayrampaşa Hücre Koğuşu'nda tutuklu Kürşat Şahin'in açık görüşe çıkacağı için aranması sırasında bir el yapımı şiş ele geçirildi.
 • 11 Haziran: Bayrampaşa'ya atılan paketten bir Browning marka 9 milimetre çaplı bir tabancaya ait namlu ve kapak takımı ile 10 adet 7.65 milimetre çaplı mermi çıktı. Bir başka paketten de bir Baretta marka 7.65 milimetre çaplı tabanca ve bu silaha ait yedi mermi ele geçirildi.
 • 27 Haziran: Bursa Özel Tip Cezaevi'nde tükenmez kaleme gizlenmiş 44 kıl testere ve üç demir testeresi ele geçirdi.
 • 29 Haziran: Bayrampaşa'ya atılan paketten bir cep telefonu çıktı.
 • 14 Temmuz: Bursa E Tipi Cezaevi'nde Kuran'a gizlenmiş cep telefonu çıktı.
 • 15 Temmuz: Bayrampaşa'ya atılan paketten, bir tabanca ile cep telefonu çıktı.