@ismailsaymaz

Bayrampaşa'da görevli er: O gaz bombası atıldı

Bayrampaşa'da görevli er: O gaz bombası atıldı
Bayrampaşa'da görevli er: O gaz bombası atıldı
Bayrampaşa Davası'nda ifade veren sanık er Hasan Köse, operasyonda 'armut şeklinde gaz bombası' kullanıldığını söyledi. Köse, "Gözlerim yaşarmıştı" dedi. Ayrıca operasyondan önce eğitim yaptıklarını da anlattı.
Haber: İSMAİL SAYMAZ - ismail.saymaz@radikal.com.tr / Arşivi

Bayrampaşa Cezaevi’ne yönelik ‘Hayata Dönüş Operasyonu’nda 12 tutuklunun ölümü, 70’i aşkın kişinin de yaralanmasına ilişkin Bakırköy 13. Ağır Ceza Mahkemesi’nde görülen davanın 22 Ocak’taki duruşmasında firari sanıklarından Hasan Köse’nin ifadesi alındı.

Köse, operasyon sırasında ‘armut şeklinde gaz bombaları’ kullanıldığını belirterek, “Gözlerim yaşarmıştı” dedi. Daha önce emekli Binbaşı Zeki Bingöl, jandarma envanterinde kayıtlı olmayan bu bombaya dikkat çekmiş; yaralı kurtulan tutuklular da üzerlerine yakıcı gaz ve sıvının atıldığını savunmuştu.

O tarihte Elazığ Jandarma Taburu’nda er olduğunu anlatan Köse, operasyondan önce iki bölük halinde, 200 asker olarak İstanbul ’a geldiklerini anlattı. Başlarında tim komutanı olarak Salih Alan ile ‘İsmail’ adlı astsubayın bulunduğunu kaydeden Köse, ertesi gün Hasdal Kışlası’nda yerleştiklerini belirterek,”Bize robocop elbisesinin nasıl giyileceği öğretildi. Bunun tatbikatını yaptık. Gelirken elbiseyi beraber getirmiştik. Üzerimizde silah yoktu, sadece cop vardı” dedi.

“Nasıl bir eğitim aldınız?” sorusuna karşılık Köse, “Kalkandan çere oluşturma, duruş, ilerleme şekli ve üstümüze nasıl itaat edeceğimiz şeklinde bilgi verildi” dedi. Kendilerinde değil, üstlerinde biber gazı bulunduğunu vurgulayan Köse, “Kullanılan bombalar armut biçimi bomba mıydı?” sorusu üzerine, “Evet” dedi. “Daha önce gördünüz mü?” sorusuna karşılık Köse, “Ben daha önce gezici komandoydum. Göz yaşartıcı bomba gördüm. Bayrampaşa’dayken de bombalar atıldığında gözlerim yaşarmıştı” dedi. Duvarları kıran görevlilerin bordo bereliler olduğunu ve üzerlerinde silah bulunduğunu anlatan Köse, Bayrampaşa’da güvenliği sağlamakla görevli olduğunu, mahkumların bu koridordan geçirildiğini, ertesi gün de Ümraniye Cezaevi’ne götürüldüklerini kaydetti.

Bayrampaşa Cezaevi’nde görev alanlardan emekli Binbaşı Zeki Bingöl, müdahale sırasında, daha önce hiç karşılaşmadığı ‘armut şeklinde plastik bir bombanın’ kullanıldığını ve bunun jandarma envanterinde bulunmadığını kaydetmişti. Operasyonda ağır yaralanan tutuklular da yakıcı kimyasal gazlar ve sıvıların kullanıldığını savunuyordu.