Bazı okullarda zil daha çalmadı

Türkiye genelinde okullar ilk haftayı geride bıraktı ama Batman, Samsun, Karaman ve Kahramanmaraş'ta bazı okullar daha açılamadı. Kimi okulda öğrenci var öğretmen yok, kiminde öğretmen var çocukları okula götürecek servis aracı yok.

BATMAN/SAMSUN/KARAMAN/KAHRAMANMARAŞ - Yeni eğitim yılının ilk haftası sona ererken, birçok okulda sorunlar aşılamadığı için yüzlerce öğrenci ders başı yapamadı.

 • Batman'da yeni eğitim yılı sancılı başladı. Kozluk Milli Eğitim Müdürlüğü'nde yapılan taşımalı eğitim ihalesinde düşük fiyatla işi alan üç müteahhit firma, minibüs sürücüleriyle fiyatta anlaşamadı. Çok sayıda köyden toplam 3 bin 750 öğrenci derslere başlayamadı. Bazı öğrenciler
  otostopla okula gitmeye çalışırken, Batman Milli Eğitim Müdürü Şinasi Soyer, "Önümüzdeki hafta sorunların tümünü aşacağız. Kaymakamlık firma yetkililerini uyardı. Öğrenciler okullara taşınmadığı anda sözleşmeleri feshedilecek" dedi.
 • Samsun'un Çınarlık beldesindeki 70 öğrencili Yalı İlköğretim Okulu'nda öğretmen olmadığı için eğitime başlanamadı. İl Milli Eğitim Müdürü Cevdet Aydın, okula atama yapıldığını, en kısa sürede eğitimin başlayacağını söyledi.
 • Karaman Valisi Hasan Basri Güzeloğlu, merkeze bağlı Özdemir Köyü'ne inceleme gezisi düzenledi. Vali 36 kayıtlı öğrencinin bulunduğu birleştirilmiş üç derslikli okulda sadece 16 öğrenciyi görünce şaşırdı. Sınıf öğretmeni Öznur Uygur'dan okulda olması gereken öğrencilerin, yaylalarda, bağda, koyun ve kuzu otlatma işlerinde çalıştırıldığını öğrenen Vali Güzeloğlu, çocukların bir an önce okula getirtilmesini istedi.
 • Kahramanmaraş'ın Afşin Yatılı İlköğretim Bölge Okulu'nun (YİBO) tadilatta olması nedeniyle, öğrencilerin eğitim ve barınma sorununa çözüm aranıyor. İlçe Milli Eğitim Müdürü Hanifi Şahin, okul müdürleriyle alternatif okulları gezip, öğrencilerin gönderileceği okulu tespit etmeye çalıştıklarını açıkladı. 600 öğrencinin, okullarının 120 gün tadilata alınması dolayısıyla ilçedeki beş okula bölünmesi planlanıyor. YİBO Müdürü Hacı Mehmet Özden, AKP Afşin İlçe Başkanı Sabri Türkkahraman'ın okulu ziyareti sırasında, barınma, derslik ve yemekhane sorunlarının çadırla da aşılabileceğini söyledi. (dha, aa)


  • http://www.radikal.com.tr/7575627575620

   YORUMLAR

   Bu habere henüz yorum yazılmamış.