Bazıları provokasyon sever!

PKK'nın 12 askeri şehit etmesinin ardından yapılan bazı gösterilerde DTP'nin yanısıra sol görüşlü parti ve sivil toplum örgütlerinin binaları hedef alındı.

İSTANBUL - Hakkari'de PKK saldırısı sonucunda 12 askerin şehit edildiği ve 16 askerin de yaralandığı çatışmanın ülkede yarattığı infial hali, çığrından çıkıyor. İstanbul, İzmir ve Manavgat'ta DTP'nin ilçe binaları yakılmak istendi, taşlandı, tehdit edildi. Bursa, Samsun ve Eskişehir'de protesto için toplanan bir grup saldırgan Türkiye Komünist Partisi, Halkevleri ve Temel Haklar Derneği binalarına molotofkokteyli ve taş attı.

Önceki gün gece yarısından bugüne dek meydana gelen saldırılar şöyle:

İSTANBUL: DTP İl Başkanı Halil Aksoy'un verdiği bilgiye göre, önceki gün saat 04.00 sıralarında kimliği belirsiz dört kişi partinin bulunduğu apartmanın dış kapısının kırarak içeriye girdi. Daha sonra partinin kapısını çıkan saldırganlar merdiven boşluğundaki kimi eski eşyaları kapı önünde tutuşturdu. Parti kapısının kısmen yandığı olay sonrası saldırganlar kaçtı. Aynı apartmanda kimi vatandaşların ikamet ettiği öğrenildi. Bu arada DTP'nin Bahçelievler İlçe Örgütü'nün de önceki gün saat 11.30'da taş atılarak camları kırıldı. İl Başkanı Aksoy, bütün ilçe binalarında potansiyel saldırı zemininin oluştuğunu, önlem alınması gerektiğini söyledi.

MANAVGAT: DTP ilçe binası saat 20.30 sıralarında ateşe verildi. Binada büyük maddi hasar meydana geldi. Saldırganlar kayıp.

İZMİR: DTP Buca ilçe binasının camı kırıldı, Gaziemir ilçe binasına silahlı saldırı düzenlendi. DTP Bornova ilçe örgütünü arayan kişilerde, saldırı düzenleyecekleri tehdidinde bulundu.

BURSA: Tabelası indirilerek parçalanan, yakılmak istenen DTP'nin yanı sıra öncki gün Temel Haklar Derneği de saldırıya uğradı. Dernekten yapılan açıklamada, binaya giren 150 saldırgan, odaları dağıttı. Dernek üyeleri ise bir odada mahsur kaldı.

Ayrıca saldırganlar Bağımsız Tekstil İşçileri Sendikası’nı (BATİS) basarak yakmak istedi. Binaya Türk Bayrağı asıldı.

Kentte önceki gün beş saldırgan, DTP bürosu diye bir alt kattaki travestilere fuhuş yaptırdığı iddiasıyla tutuklanan Gökkuşağı Derneği Başkanı Öykü Evren’in evine girip eşyaları sokağa atmıştı.

Bursa'da alışveriş merkezine saldırıldı

Bursa’da, teröristlerin saldırısı sonucu 12 Mehmetçiğin şehit edilmesini protesto eden bir grup, Altıparmak Caddesi’ndeki bir alışveriş merkezinin camlarını kırdı, bazı eğlence merkezlerini taşladı. Grup, Santral Garaj Semti'nde de sahiplerinin Doğu ve Günaydoğulu olduğu öğrenilen bazı işyerlerinin kepenklerini kırarak, içeri girmek istedi. Bir taksinin de camını kıran öfkeli kalabalık, eylemlerini, Heykel Semti'ndeki Atatürk Anıtı’nın önünde sürdürdü.

MERSİN: SDP il binasına önceki akşam 21.00 sularında 10-15 kişilik bir grup tarafından taş ve soda şişeleri atıldı. İl Başkanı Serkan Kaya, kentte gün boyu gösterilerin sürdüğünü, Kürtlerin yoğun olarak yaşadığı Çay ve Siteler mahalleleri ile Yeni Mahalle'deki esnafın dükkanlarının da saldırıya uğradığını belirtti.

SAMSUN: Bir grup önceki gün Türkiye Komünist Partisi İl Binası ve Haklar ve Özgürlükler Cephesi binalarını taşladı. Grup bina önünde de bir kişiye saldırdı.

ESKİŞEHİR: Kimliği belirsiz bir kişi, önceki gün saat 23.30 sıralarında TKP il binasına molotofkokteyli atarak kaçtı. İki saat sonra da İstiklal Mahallesi'deki Halkevi binasının camlarını kıran kimliği belirsiz kişiler içeriye molotolofkokteyli attı. Diğer bir molotolfkokteyili ise binanın önüne atıldı.

ERZURUM: AKP Ilıca İlçe Başkanı Kemal Özarslan, parti binasında darp edildi. Özarslan, Ülkü Ocakları Başkanlığından Murat T. ve Mehmet T'nin kendisine saldırdığını belirterek, "Saldırganlar, kendilerini işe yerleştirme taleplerine cevap vermediğimi bahane ederek bana saldırdılar" dedi. TBMM İdare Amiri ve AK Parti Erzurum Milletvekili Muhyettin Aksak da birtakım çevrelerin kışkırtmalarıyla yaşanan saldırıyı kınayarak, "İçimiz yanmıştır ama kimsenin saldırgan hale girmeye hakkı yoktur. Dadaş kentimiz neyse Mahalle başımız da odur. Kimse semt ayrımı yapmasın. Ordumuz aciz mi ki siz bir takım semtlere yürüyorsunuz? Bayrak için vatan için her şeyi yaparız. Kendini bilmezler birtakım parti işaretleri yaparak saldırgan tutum içerisinde olamazlar" dedi. (dha, aa)