BBC, Ankara Islahevi'ni yere göğe sığdıramadı

Britanya'nın ünlü televizyon kanalı BBC 1, Ankara Çocuk Islahevi'ni 'dünyadaki emsallerinin en iyisi' ilan etti.

ANKARA - Britanya'nın ünlü televizyon kanalı BBC 1, Ankara Çocuk Islahevi'ni 'dünyadaki emsallerinin en iyisi' ilan etti.
'Parmaklıkların ardındaki çocuklar' adlı belgesel programda, Ankara Islahevi'nin,
bir hapishaneden çok çocukların birlikte geliştiği yatılı okula benzediği vurgulandı.
BBC'de önceki gece yayımlanan belgeselde, Moğolistan'dan ABD'ye, Brezilya'dan Britanya'ya kadar bütün ıslahevlerindeki uygulamalar mercek altına alındı. Belgeselde, karşılaşılan bütün örneklerde, çocukların 'korku ve baskı' havasının etkisinde olduğu anlatılırken, Ankara Çocuk Islahevi'nden övgüyle söz edildi.
Dünyanın hemen he-men tüm ülkelerinde
ıslahevlerinden çıkan çocukların tekrar tekrar suç işlediğine tanık olunduğu anlatılırken, bunun tek istisnası olarak Ankara gösterildi. Belgesel yapımcısı
"Ankara'da bulduğumuz bu örnek, dünyadaki hiçbir emsaline benzemiyor. Kazanılan başarının en çarpıcı göstergesi, buradan tahliye edilen çocuk ve gençlerin, tahliyelerini takip eden dört yıl boyunca yeniden suç işleme oranında rastlanan düşüklük. Bu çocuk ve gençlerin sadece yüzde 3'ü yeniden suç işliyor. İşte bu da başarının en somut kanıtı" ifadesini kullandı.
Kimse kaçmak istemiyor
Programda, ıslahevinden kaçışa hiçbir engel olmadığı, buna rağmen çok az çocuğun buradan kaçtığı, en son dört yıl önce böyle bir olay yaşandığı, bunun da çocuğun yargılanma sürecinde kaldığı kapalı cezaevi örneğini yaşadıktan sonra buraya gelmesinden kaynaklandığı belirtildi.
BBC'nin övgü dolu yorumu ardından Ankara Çocuk Islahevi, kapılarını Radikal'e açtı. Islahevi Müdürü Recep Şen, Türkiye genelindeki 133 ağır ceza merkezinin 52'sinin çocuk suçluları kendilerine gönderdiğini belirtirken, "Gelir gelmez kelepçelerini çözüyoruz. Kaçmak isteyen olsa, bunu engelleyecek tel örgüler, kalın duvarlar yok" sözleriyle çocuklara gösterilen
iyi niyeti dile getirdi. Şen, çocuklar için yapılan sosyal aktiviteleri anlatırken, BBC'nin büyük beğenisini kazanan bu çalışmaları dahi yeterli bulmadıklarını belirtti ve "İdeallerimizin çok gerisindeyiz" dedi.
Eğitime önem
Cezasını Ankara Islahevi'nde çeken 70 çocuk suçlunun büyük bölümü, gününü ıslahevi dışında geçiriyor. Bunların bir bölümü ilköğretim, ortaöğretim, çıraklık eğitimi ve üniversiteye hazırlık eğitimi alırken, diğer bir bölümü ise Siteler ve Ostim'de mobilya ve tamirhanelerde çalışıyor. Ayrıca çocuklar
ıslahevi içindeki seramik atölyesi, fırın ve çamaşırhanede çalışıyor, Kültür Merkezi'nde bilgisayar ve kütüphane imkânlarından yararlanıyor. Çocuklar hafta sonlarını ise tiyatro, spor müsabakaları, piknik ve konser gibi aktiviteleri izleyerek ve bunlarda yer alarak değerlendiriyor. Ayrıca seramik atöylesinde üretilen el işleri de halka satılarak ıslahevi için gelir elde ediliyor.
Suç dağılımı
Irza geçme----------27
Adam öldürme------21
Gasp---------------14
Hırsızlık-----------8
Ceza süreleri
1-2 yıl----------4 kişi
2-3 yıl----------1 kişi
3-5 yıl----------16 kişi
5-10 yıl---------34 kişi
10-15 yıl--------11 kişi
15-20 yıl--------2 kişi
20-25 yıl--------2 kişi
Yaş durumları
11-15 yaş---------12 kişi
15-18 yaş---------56 kişi
18-21 yaş---------2 kişi