BBC dincilerle tanıştı!

Britanya televizyon kuruluşu BBC'nin, Türkiye'yle ilgili bir belgesel hazırlayan ekibi, 'yasadışı din eğitimi veren bir kurum'la ilgili çekim yaparken saldırıya uğradı.

LONDRA - Britanya televizyon kuruluşu BBC'nin, Türkiye'yle ilgili bir belgesel hazırlayan ekibi, 'yasadışı din eğitimi veren bir kurum'la ilgili çekim yaparken saldırıya uğradı.
Belgeseli ekrana getirirken olayın görüntülerini de yayımlayan BBC, "Saldırı laik kesimin neden bu kadar hassas olduğunu ortaya koydu" dedi.
BBC'de önceki akşam yayımlanan 'Türkiye: İbadetin Siyaseti' adlı belgeselde, Başbakan Tayyip Erdoğan'ın cezaevinden çıktıktan sonra başbakanlığa giden süreci işlendi. Belgeselde yanıt aranan soru şuydu: "Erdoğan, önceden geçinemediği bir kesimle şimdi geçinmeye çalışıyor ama bu iki taraf, özgürlük ve inanç gibi iki derin konuda ortak bir temel bulabilir mi?"
Belgeselde, başörtüsü yasağı, bu konuda sıkıntı çektiği belirtilen kadınlara soruldu. Karşılığında alınan yanıt ise, "Bu sorunu siyasetçilerden birisinin çözmesini istiyoruz. Ama biliyoruz ki bunu Allah çözecek" oldu. Programda Başbakan Erdoğan'ın eşi Emine Erdoğan'ın da başörtüsü nedeniyle resepsiyonlara katılmasında sorunlar yaşandığı belirtildi.
Programda, belgeseli yapan Chris Morris'in ekibinin, yasalara aykırı din eğitimi veren bir kurumu kameraya almak isterken, çevredekilerin saldırısına uğraması da gösterildi. Morris, saldırıyı şöyle yorumladı: "Yasadışı eğitim veren bir din kurumunu yasal olarak çekerken, ekibimize saldırdılar ve bizleri tehdit ettiler. Bu da laik kesimin, bu konuda neden bu kadar hassas olduğunu gösteren bir hareket." (ntv)