BBC: Gediz kurtulsun...

Türkiye'nin kuraklaşan deltaları, Britanya'nın en büyük yayın kuruluşu BBC'nin internet sitesine konu oldu. Sitede, binlerce kuşa barınak sağlayan Gediz deltasının yok olmaya yüz tuttuğu, deltaya liman yapılması yönündeki baskıların bölgenin sonunu beklenenden erken getireceği belirtildi.

LONDRA - Türkiye'nin kuraklaşan deltaları, Britanya'nın en büyük yayın kuruluşu BBC'nin internet sitesine konu oldu. Sitede, binlerce kuşa barınak sağlayan Gediz deltasının yok olmaya yüz tuttuğu, deltaya liman yapılması yönündeki baskıların bölgenin sonunu beklenenden erken getireceği belirtildi.
Haberde Doğa Derneği ve Ege Doğayı Koruma Derneği'nin deltanın doğal park haline getirilmesi talebine yer verildi. Bu sayede bölgenin ekonomisinin canlanacağına, balıkçı ve çiftçilerin işlerini koruyacağına ve turizm için çekici bir alan haline geleceğine dikkat çekildi.
Gediz deltasında üreyen ve mola veren kuşlar arasında dalmaçyalı pelikan, kırmızı göğüslü ördek, kara leylek, küçük kerkenez, bataklık kırlangıcı gibi nadir rastlanan türler var. Bölge flamingoların Türkiye'deki iki üreme merkezinden biri. Kışın 80 bin su kuşunun ziyaret ettiği deltaya liman yapılırsa bu kuşların yaşam alanının da yok olacağına işaret ediliyor. Haberde ayrıca deltanın Türkiye'nin en önemli tuz üretim kaynağı olduğu belirtildi.