BBC: Kurumumuz ve çalışanlarının hedef alınması kabul edilemez

BBC: Kurumumuz ve çalışanlarının hedef alınması kabul edilemez
BBC: Kurumumuz ve çalışanlarının hedef alınması kabul edilemez
Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek'in, BBC Türkçe servisi çalışanlarından Selin Girit'i 'İngiliz ajanı' olmakla itham eden mesajları sosyal medyada yayınlamasına dair olarak İngiliz yayın kuruluşundan da bir açıklama geldi.

Radikal.com.tr – Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı Melih Gökçek’in, BBC Türkçe servisi çalışanlarından Selin Girit’i ‘İngiliz ajanı’ olmakla itham eden mesajları sosyal medyada yayınlamasına dair olarak İngiliz yayın kuruluşundan da bir açıklama geldi.

BBC Küresel Haber Dairesi Başkanı Peter Horrocks imzasıyla yapılan açıklamada şu görüşlere yer verildi:

“BBC, Türkiye 'de yetkililerce sürdürülmekte olan ve BBC'nin güvenilirliğine darbe vurmayı, muhabirlerini de sindirmeyi amaçlayan kampanya nedeniyle büyük kaygı duymaktadır.

Türkiye'deki protestoları izleyen muhabirlerimizden biri, Ankara Büyükşehir Belediye Başkanı'nın kendisine, doğrudan adını anarak sosyal medyada saldırmasının ardından çok sayıda tehdit mesajına hedef olmuştur.

BBC ve bünyesindeki bütün gazeteciler tarafsız ve bağımsız gazetecilik ilkesine bağlıdır.

BBC muhabirlerinin bu şekilde doğrudan hedef alınması kabul edilemez.

BBC'nin yayınları konusunda kurumsallaşmış yorum ve şikâyet mekanizmaları vardır. Türkiye'deki yetkililere bu mekanizmaları kullanmaları çağrısında bulunuyoruz.” 


Melih Gökçek'ten Twitter'ı sallayan video


Melih Gökçek ve Redhack arasında hashtag savaşı


  http://www.radikal.com.tr/113891911389197

  YORUMLAR
  (7 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  yapma ya gerçekten de şaka mı? - CHENELL

  Olay ne olursa olsun, kim söylerse söylesin tayyip öznesinde islamla ilgili olan her şeye nedense açık bir kredi var sözde aydınımız beyaz türkte. Arap=hain italyan=dost, arap=düşman yahudi=dost aynı bize benzer, vs vs klişeler daima gündemde olur. Ne şamın şekeri ne arabın yüzü...araplardan bir kötülük görmüş olsa neyse, adam bulgaristandan geleli 3-5 yıl olmuş, ama araplar onun dedesini arkadan vurmuş, italyan fransız yunan antepte maraşta antalyada anasına pamukşeker vermiş... İngiliz değil moritanyalı da yazsa yeterki aleyhinde olsun tayyipin türkiyenin, kesin haklıdır. Ne var bu ingilizin kucağında?

  BBC si - tunc2013

  Eger BBC kulagini bu elestirilerine kulagini tikayip durursa iyice guvenirliligini kaybedecek. Bu provakator muhabirlerine once cagirip haberci etigi egitimi vermesi lazim. Yoksa bunlar bu ulkeden fazla nasil haber cikaririm ve nasil olurda ben kendi bu kokusmus ideolojimi yansitirim diye BBC gibi bir kurumun guvenirliligini yitirmesine zemin hazirlarlar. Ayni sey CNN turkiye muhabiri icin de gecerli.Herhalde bunlar bu agzini burnunu kapatip da polise tas atan ve paramizla alinan kamu araclarini yakan insanlarla fazla hem dem olmaya baslamislar. Inanmiyorsaniz ve eger samimi iseniz yani idelojik saplantilara dusmemisseniz bu kisilerin twittlerine bir bakin anlarsiniz nasil bir muhabir profile ortaya ciktigini. Bundan birkac ay once biri cikip deseydi ki Ingiltere butun G8 uyelerinin temsilcilerini bir kafe ayarlayip oraya goturup dinlemis kim inanir di degil mi bakin bunlar bugun ortaya cikti gercek. Bu sahislar icin de ayni seyler gecerli ister inan ister inanma kardesim.

  tahammülsüzlük.. - kaşınan adam

  Bunlar(Başbakanda böyle söylüyor)karşı düşünceye tahammülsüz.On bir sene halkımızı,Avrupayı,ABD yi ve bütün dünyayı demokrat olduklarına nasılda inandırdılar.Ama artık şapka düştü kel göründü..

  Bir Öneri - davut doğrucu

  Son çırpınışlar böyle mi olacaktı? Daha aksiyonlu olur diye düşünüyordum. Mesela ben o konumda olsam "İngiliz Muhipler Cemiyeti'nin gizli belgeleri bulundu. Ergenekon-İngiliz Muhipler Cemiyeti ilişkileri ortaya çıktı." şeklinde ortalığı karıştırırdım. (İnşallah önerimi ciddiye almazlar. Şaka çünkü bu. Şaka,şaka.)

  Türkiye'ye hoşgeldin BBC! - hcaglamazlum

  Yıllarca bu adamlara ılımlı dediniz, demokrasi getiriyor dediniz. Anlaşmalı olduğunuz kanalların yanlı yayınlarına pek ses etmediniz. Ne zaman bu haksızlıkların ucu size doğrudan dokunmaya başladı,itiraz ettiniz. İşte şimdi gerçekten "welcome to Turkey, BBC!" diyorum.

  üşenmeyip ciddiye almışlar :) - gul.çın

  melih gökçek şarkıyı bir de ingilizce göndersin, o zaman ne diyeceklerini şaşırırlar :)

  Melih Bey? - cchapulcu

  Evet Melih Bey, cevap bekliyoruz!