BBP: İğneyle çukur kazıyoruz

BBP: İğneyle çukur kazıyoruz
BBP: İğneyle çukur kazıyoruz
BBP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Şanverdi, Genel Başkanları Muhsin Yazıcıoğlu'nun da içinde bulunduğu düşen helikopteri arama çalışmalarına ilişkin olarak, "Burada ilk günkü durum neyse o devam ediyor, hiçbir gelişme yok. Ne enkaza rastlanmıştır ne de enkazın yeri tespit edilebilmiştir" dedi


BBP Genel Başkan Yardımcısı Ahmet Şanverdi, Genel Başkanları Muhsin Yazıcıoğlu’nun da içinde bulunduğu düşen helikopteri arama çalışmalarına ilişkin olarak, "Burada ilk günkü durum neyse o devam ediyor, hiçbir gelişme yok. Ne enkaza rastlanmıştır ne de enkazın yeri tespit edilebilmiştir" dedi 

Şanverdi, dün Göksun’a gelen Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ile görüştüklerini, sıkıntılarını anlattıklarını, Muhsin Yazıcıoğlu’nu bütün Türkiye’nin sevdiğini ve kurtarma çalışmalarında koordinasyonun yapılması gerektiğini söylediklerini aktardı.
Şanverdi, "Biz burada iğneyle çukur kazmaktayız. Partili gençlerimiz, partililerimiz Türkiye’nin her yerinden buraya geldiler. Dağda eksi derecelerdeki soğuğa rağmen sabahlara kadar arama çalışmaları yapıyorlar. Örneğin, bugün 2 arkadaşımızın donma tehlikesi geçirdiği söylendi" dedi.
Bilgi kirliliği yaşandığına işaret eden Şanverdi, şunları kaydetti:
"Televizyonlar enkazın bulunduğunu, 3-4 tane canlının olduğunu alt yazı olarak geçmişler. Açık ve net olarak BBP’nin görüşünü burada ben beyan ediyorum; burada ilk günkü durum neyse o devam ediyor, hiçbir gelişme yok. Ne enkaza rastlanmıştır ne de enkazın yeri tespit edilebilmiştir. Enkazın yerinin tespit edilebilmesi için biz Valilikten, kriz masasından ve İçişleri Bakanlığından 3 tane seyyar baz istasyonu istiyoruz. Bizim kendi imkanlarımızla getirdiğimiz bir tane seyyar baz istasyonu yeterli olmadı. Bu talebi ilettik, inşallah bir an önce Genel Başkanımızı buluruz. Ümidimizi yitirmedik. Genel Başkanımızı bulmadan bir yere gitmeyeceğiz."

"ÖZEL KURTARMA TUGAYI BÖLGEYE SEVK EDİLMİŞ" 

Ahmet Şanverdi, Başbakan Erdoğan ile görüşmelerini anlatarak, şunları söyledi:
"Başbakana şunu söyledik; bakanlarımız Ankara’da 3 bin tane, 5 bin tane elemanın dağlarda arama yaptığını açıklıyorlar... Tamamen gerçek dışıdır. Arazide dedikleri kişiler, arabalarda oturmaktadır. Arama tarama işini yapan daha çok sivil kurtarma ekipleri, bizim gençlerimizdir. Başbakan ile görüşmemizden sonra bize verilen bilgiye göre, özel harekat timleri bölgeye sevk edilmiş. Genelkurmay’ın kendi özel kurtarma tugayı varmış, o elemanları buraya gönderdiler. Faaliyete yeni başladılar gibi bir şey... 2 gün resmen kayboldu. Ama ben özellikle şunu vurgulamak istiyorum; bu saat itibariyle enkazın yeri bulunamamıştır hatta yeri tespit dahi edilememiştir. Bilgi kirliliğinin ortadan kaldırılması için bu beyanatı verme gereğini duyuyorum."

ARAMANIN YÖNÜ DEĞİŞTİRİLDİ

BBP Genel Başkan Yardımcısı Üzeyir Tunç'un, partisinin genel merkezinde Muhsin Yazıcıoğlu'nun içinde bulunduğu helikopterin bulunması çalışmalarıyla ilgili olarak partili 4 mühendisin, GPS cihazıyla yeni bir koordinat belirlediklerini açıklamasının ardından, bu kez dikkatler bu bölgeye çevrildi

Tunç'un, “Bu koordinat, Ilıca beldesi yakınlarında Hacıbudak denilen bir mevkii. Bu koordinat aynı zamanda AKUT tarafından da Nasuh Mahruki ve arkadaşlarının tespit ettiği nokta. Üçüncü bir teyit ise, köylülerden öğrenilen bölge de aynı noktada. Bu koordinat, dağın güney tarafında, ama birkaç saat öncesine kadar dağın kuzey tarafında arama yapılıyordu” şeklindeki açıklaması üzerine Göksun'da bulunan BBP'liler, aralarında gruplar oluşturarak eski adı ‘Döngel’ olan Ilıca beldesi yakınlarındaki Hacıbudak mevkiine yönelerek arama tarama çalışmalarını kendi imkanlarıyla bu bölgeye kaydırdı. Bazı BBP'liler, “Arkadaşlarımızdan oluşturduğumuz bir grup, yeni belirlenen koordinata yöneldi. Bu beldenin yolu 27 kilometre. Bu yolun bir kısmında çökmeler var. Durumu Kahramanmaraş Valiliği'ne bildirdik. Valilik de İl Özel İdare kanalıyla yolun düzeltilmesi için iş makinalarını seferber etti. Gönüllü arkadaşlarımız o yöne doğru gidiyor” dedi. Sabah saatlerinde iş makinalarının bozuk yolları düzeltmesiyle birlikte jandarma, korucular ve sivil savunma ekiplerininden oluşan bazı arama ve kurtarma ekiplerinin de yeni koordinat yönünde çalışmalarını sürdüreceği belirtildi

ELVERİŞSİZ HAVA KOŞULLARI ÇALIŞMALARI ZORLAŞTIRIYOR
BBP Lideri Muhsin Yazıcıoğlu ve beraberindekileri taşırken düşen uçağın enkazına ulaşmak için çalışmalarını aralaksız sürdüren kurtarma ekipleri, gece boyunca zor hava koşullarıyla da mücadele etti. Hava sıcaklığının sıfırın altına düştüğü bölgede, kar yağışı çalışmaları olumsuz etkiledi. Alçak bölgelerde yağan yağmur, yüksek kesimlerde ise kar yağışı, kurtarma ekiplerine zor anlar yaşattı. Hava sıcaklığının Göksun İlçesi’nde 2-3, enkaz çalışmalarının sürdüğü Kurucaova bölgesinde ise sıfırın altında 3-4 derece olduğu bildirildi.

BURSA'DAN ÖZEL EKİP BÖLGEYE GİTTİ
Bu arada BBP MKYK Üyesi ve Bursa Büyükşeehir Belediye Başkan adayı Ümit Topaloğlu, arama kurtarma çalışmalarını yerinde takip etmek üzere Kurucaova Köyü'ne geldi. Topaloğlu, Uludağ'da arama kurtarma çalışmaları yapan uzman bir ekibin bölgeye hareket ettiğini bildirdi. 17 kişilik ekibe bir Albay'ın başkanlık ettiği bildiren Topaloğlu, gelen ihbarların iyi değerlendirilemedinden şikayetçi oldu.
BBP: BU BECERİKSİZLİK İZAH EDİLMELİ

BBP Genel Başkan Yardımcısı Üzeyir Tunç, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu’nun içinde bulunduğu helikopterin bulunması çalışmalarıyla ilgili olarak, "Kısa bir süre önce bizim partili 4 mühendis arkadaşımız temin ettikleri GPS cihazıyla bir koordinat belirlediler. Bu koordinat dağın güney tarafında, ama birkaç saat öncesine kadar dağın kuzey tarafında arama yapılıyordu. Bunu anlayabilmek, izah edebilmek mümkün değil" dedi.

Tunç, BBP Genel Merkezi’nde yaptığı açıklamada, Yazıcıoğlu’nu taşıyan helikopterin dün saat 16.33’te düştüğünü hatırlattı.
Helikopterin düştüğünü öğrendikleri andan itibaren Genel Merkez’de bir kriz masası oluşturduklarını anlatan Tunç, iki Genel Başkan yardımcısının da Başbakanlık’ta oluşturulan Kriz Masa’sında görev aldığını ifade etti.
Olayın başından itibaren Yazıcıoğlu’nun arkadaşlarına yakışan bir vakur, dirayet ve soğukkanlılıkla krizi yönetmeye çalıştıklarını belirten Tunç, "Dolayısıyla baştan itibaren Başbakanlık’ta kurulan ve başında Başbakanlık Müsteşarı’nın bulunduğu kriz masasıyla irtibatlı bir şekilde krizi yürütme mücadelesini verdik. Ancak Başbakanlık Kriz Masası’ndan bizim ulaşmamızın dışında, bizim orada bulunan arkadaşların ulaştırdığı bilgilerin neticelerini dahi dönüp tekrar teyit etmeden herhangi bir bilgi alma şansına sahip olmadık" diye konuştu.
Tunç, sözlerini şöyle sürdürdü:
"Çok kısa bir süre öncesine kadar bize sadece helikopterden sinyal alamadıklarını, sadece İHA Muhabiri’nin telefonundan hareketle bir nokta tespit ettiklerini, ancak bu noktanın da baz istasyonu dikkate alındığında çok geniş bir çevreyi kapsadığı aktarılıyordu. Bu düşünceyle bir kaç saat öncesine kadar geldik. Türkiye’de ve dünyada havadan yer altındaki petrol madenlerinin belirlendiğini herkes biliyor. Tabii ki oradaki doğa şartlarını da kabul ediyoruz. Birkaç metre kar var, sis var, yağışlı bir hava var. Ancak yer altındaki madenleri tespit edebilen imkana sahip olan teknoloji, ne hikmetse sis, kar altında kalan enkazı tespit etmekte aciz kaldı.
Bir de Türkiye’deki bürokrasi kirliliğini de aşabilmiş değiliz. Amir memurun üstüne, o onun üstüne, tekrar dönüp astın astına diye devam ederek saatleri kaybediyoruz. 16.33’te düşen helikoptere Türkiye Cumhuriyeti Devletinin ancak üç saat sonra hareket edip müdahale etmeyi amaçladığını görüyoruz. Bu da bir zafiyettir, yönetim zafiyetidir."
Kısa bir süre önce partili 4 mühendisin, temin ettikleri GPS cihazıyla bir koordinat belirlediklerini belirten Tunç, "Bu koordinat Ilıca beldesi yakınlarında Hacıbudak mevkii denilen bir mevki. Bu koordinat aynı zamanda AKUT tarafından da Nasuh Mahruki ve arkadaşları tarafından da tespit edilen nokta. Üçüncü bir teyit ise köylülerden öğrenilen bölgede aynı nokta. Bu koordinat dağın güney tarafında, ama birkaç saat öncesine kadar dağın kuzey tarafında arama yapılıyordu. Bunu anlayabilmek, izah edebilmek mümkün değil, biz bunu anlayamıyoruz. Tabanımıza ve büyük Türk milletine bu beceriksizliği yapanların bu durumu bir an önce izah etmelerini bekliyoruz" dedi.
Üzeyir Tunç, koordinatları tespit eden partililerin Ilıca beldesinde belediyeden temin ettikleri araçlarla olay mahalline ulaşmaya çalıştıklarını, ancak yolun çökmesi nedeniyle yola yaya devam ettiklerini anlattı.
Tunç, kendilerinden önce aynı noktayı tespit eden ve bu durumu Başbakanlık Kriz Masası’na bildiren AKUT ekibinin de olay yerine yaklaştığını dile getirdi.
AKUT’un da aynı tespitte bulunduğunu, bu noktanın tespitini Başbakanlık Kriz Masası’na bildirdikten sonra öğrenebildiklerini ifade eden Tunç, "Başta söylediğim gibi Başbakanlık Kriz Masası’ndan hiçbir sağlıklı bilgi alamıyoruz. Ancak zorlamalarımız ve teyit çalışmaları sonucunda bir şeylere ulaşabiliyoruz" dedi.
Bölgede bulunan askeri birliğin komutanın da telefonla arayarak birlikleri olay mahalline sevk ettiklerini söylediğini aktaran Tunç, "Şu ana kadar yapılan aramaların tam ters istikametinde bir yönde sinyallerin tespit edilerek aramaların o tarafa aktarıldığını bilgilerine sunmak istedim" diye konuştu.
BBP Genel Başkan Yardımcısı Tunç, gazetecilerin sorusu üzerine, arama çalışmalarından sonuç alınamamasında bir kasıt aramadıklarını belirterek, kriz aşıldıktan sonra arkasını araştıracaklarını söyledi.

İÇİŞLERİ BAKANI ATALAY:ÖĞLEYE KADAR SONUÇ ALMAYI UMUT EDİYORUZ"

İçişleri Bakanı Beşir Atalay, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu’nu da taşıyan ve dün düşen helikopterin enkazını arama çalışmalarına ilişkin, "Arama çalışmalarında yarın öğleye kadar sonuç almayı umut ediyoruz" dedi.
Atalay, Kahramanmaraş’ın Göksun ilçesinde hükümet konağı önünde gazetecilere yaptığı açıklamada, arama çalışmalarının devam ettiğini, sabah 04.00’dan itibaren çalışmalara hız verileceğini belirterek, şöyle dedi:
"Arama çalışmalarında yarın öğleye kadar sonuç almayı umut ediyoruz. Sabahın ilk ışıklarıyla birlikte, bin kişilik ekip ve 6 helikopterle çalışmalara yeniden ağırlık vereceğiz. Hava şartları uygun giderse çalışmalardan daha kısa sürede sonuç alacağımızı umuyoruz. Bugün sis nedeniyle helikopterler, bölgeye gelmesine rağmen yeterince çalışma yapamadılar. Şuanda çalışmalar durmuş değil, devam ediyor. Sabah yeniden çalışmalar hız kazanacak."
Beşir Atalay, kendisiyle görüşmek isteyen bir grup BBP’liye de "Kaymakama talimat verdim. Sorunlarınızı iletin. Daha sonra sizi mutlaka dinleyeceğim. Birazdan Meclis Başkanımız da gelecek. Kendisine arama çalışmalarıyla ilgili bilgi aktaracağız" dedi.
Öte yandan, Atalay geldiği sırada hükümet konağına yaklaşmak isteyen yaklaşık 100 kişilik bir gruba polis izin vermedi. (ajanslar)