BBP?kızdı, liderler mitingleri iptal etti

ANKARA - BBP lideri Muhsin Yazıcıoğlu’nun geçirdiği helikopter kazası, seçimlere üç gün kala meydanlarda olan siyasetçilerin programlarını da etkiledi. BBP yöneticilerinin “Bizimle ilgilenmediler” siteminin ardından AKP, CHP, MHP, DSP, DP ve SP dünkü mitinglerini iptal etti.
BBP Genel Merkezi’nde parti yöneticilerinden oluşan Kriz Merkezi, arama çalışmalarını izlerken çok sayıda BBP’li de bina önünde üzüntü içinde gelecek ‘iyi bir haberi’ bekledi. Gün boyunca parti genel merkezi önünde toplanan BBP’lilerin protesto gösterileri devam etti. Yazıcıoğlu’nun eşi Gülefer Yazıcıoğlu ve kızı da olayla ilgili haberi alır almaz Kahramanmaraş’ın Göksun ilçesine gitti. BBP Genel Merkezi gün boyunca çeşitli partilerden ziyaretçi akınına uğradı.

‘Devlet yetkilileri ilgi göstermiyor’
BBP Genel Başkan Yardımcısı Üzeyir Tunç, sabah basın toplantısı yaparak devlet yetkililerinden ilgi görmediklerini ifade etti. Yazıcıoğlu’nun milletvekili olduğunu vurgulayan Tunç, şöyle konuştu:
“Sayın Başbakan’ın hiç değilse bugün yapacağı mitinglerden birini erteleyerek, olay yerine gitmesinin ve olayı bizzat kendisinin takip etmesinin çok daha etik olacağı kanaatini taşıyoruz. Ayrıca sayın Genel Başkanımız halen Sivas milletvekili olması dolayısıyla ne yazık ki TBMM Başkanı şu ana kadar hiç ilgilenmemiştir, ilgilenmeyi bırakın genel merkezimizi arayarak, geçmiş olsun dileklerini dahi iletmemiştir. Kendilerini vazifeye davet ediyoruz. Tabanımız, gönüldaşlarımız, Türk milleti bunu bekliyor.”

Toptan apar topar dönme kararı aldı
BBP’den gelen bu açıklamadan sonra başkentte ardı ardına mitinglerin iptal edildiği açıklamaları geldi. Resmi temaslarda bulunmak üzere bulunduğu Tunus’ta BBP yetkilileri ile görüşen TBMM Başkanı Köksal Toptan da, geziyi kesip yurda dönme kararı aldı.
Başbakan Tayyip Erdoğan, Erzincan ve Gümüşhane mitinglerine parti yöneticileri ve bakanlarının katılması talimatı verdi ve Kahramanmaraş’a gitti. Bir zamanlar Yazıcıoğlu’nun üyesi olduğu MHP de dün Giresun ve Samsun bugün ise Amasya ve Tokat’ta düzenlenecek mitinglerden vazgeçti. BBP yetkililerini telefonla arayarak, duyduğu üzüntüyü ileten CHP Genel Başkanı Deniz Baykal da, dün Bartın ve Zonguldak’ta miting yapmadı.?Yazılı açıklama yaparak üzüntülerini dile getiren Saadet Partisi Genel Başkanı Numan Kurtulmuş da, Çorum ve Tokat mitinglerini iptal ederek Kahramanmaraş’a gitti. DSP de dün Ardahan’da planladığı mitingi yapmadı.
Yazıcıoğlu’nun milletvekili seçildiği Sivas’ta da AKP, CHP, MHP, DSP, Saadet Partisi ve DP teşkilat yöneticileri ortak basın açıklamasıyla, yaptıkları tüm seçim programlarını durdurduklarını bildirdi. (Radikal)