BBP'li Cihan: Hayal'in ailesine para verdim

McDonald's vakası
Yasin Hayal'in, "McDonald's bombalaması nedeniyle hapisteyken BBP'den yardım aldım" sözü doğrulanıyor. BBP Trabzon İl Başkanı Yaşar Cihan, Hayal cezaevindeyken, 'muhtaç ailelerden' olduğu için Hayal ailesine para yardımı yaptığını kabul etti.
Giysi yardımı
Cihan "Ben işadamıyım, sekiz aydır il başkanıyım. Muhtaç ailelere yardım ederim. Hayal'in ailesini tanımam. Arkadaşlar aracı oldu üç yıl önce yardım ettim" dedi. BBP MKYK üyesi Yasin Egemen: "Giysi yardımımızdan Hayal de yararlanmış olabilir."
Yazıcıoğlu kızdı
Daha önce Dink cinayetinin zanlılarından Erhan Tuncel'le fotoğrafları çıkan BBP lideri Yazıcıoğlu'na göre Cihan'ın yardımı, partiyi bağlamaz. Yazıcıoğlu, "Üç yıl önce olmuş, kişisel davranışları BBP yapmış gibi gösterenlerden hesap soracağız" dedi.

MANAVGAT - Hrant Dink'in öldürülmesinin hemen ardından katil zanlısı Ogün Samast, azmettiriciler Yasin Hayal ve Erhan Tuncel'in Büyük Birlik Partisi'yle (BBP) ilişkileri gündeme geldi. Samast ve Hayal'in BBP'nin gençlik örgütlenmesi olan Alperen Ocakları'na sık sık gidip geldikleri belirlendi. Tuncel'in, BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu'nun arkasında çekilmiş fotoğrafları yayımlandı. Ama BBP bütün bunlara rağmen bu gençlerle ilişkilerini hep reddetti. Ta ki Hayal'in cezaevinde verdiği ikinci ifadesinde, McDonald's bombalanması sonrası tutuklu kaldığı dönemi kastederek söylediği belirtilen, "Hapiste Yaşar Cihan para verdi, Yasin Egemen giyecek yiyecek sağladı" sözlerinin önceki gün Radikal'de yayımlanmasına kadar... Bu açıklamadan sonra dün BBP'den ilk 'itiraf' geldi. BBP Trabzon İl Başkanı Yaşar Cihan, Hayal'in ailesine para yardımı yaptığını açıkladı. Yazıcıoğlu, partisinin il başkanının verdiği paranın BBP'yi 'bağlamadığını' belirterek, "Kişisel davranışları BBP yapmış gibi gösterenlerden hesap soracağız" derken, akşam saatlerinde Egemen de konuştu: "Yaptığımız giysi yardımlarından Hayal de yararlanmış olabilir."
Hayal'in ikinci ifadesi
Tuncel'in muhbir olduğunu öğrendikten sonra tutuklu bulunduğu Tekirdağ F Tipi Cezaevi'nde ikinci kez ifade veren Hayal'in Tuncel'le tanışıp 'kafa kafaya' vermelerinden başka BBP'yle ilişkilerini de anlattığı öğrenildi. Tuncel'i 2002 yılında Alperen Ocakları'nda 'Reis' olarak tanıdı ve sık sık evine gitmeye başladı. Tuncel'in söyledikleri ve davranışları zaman zaman Hayal'i şaşırttı. Örneğin bir yandan Sabancı suikastini överken bir yandan da İBDA-C lideri Salih Mirzabeyoğlu'nu beğenmesine bir anlam veremiyordu. Birkaç bekâr polisin birlikte kaldığı bir eve gidip namaz kılmışlardı ama aynı zamanda Tuncel'in dolabında rakı ve votka vardı. Bir gün de durup dururken Trabzon'da esrar ve Kalaşnikof satıp satamayacaklarını sormuştu. Hayal tüm bunlara karşın Tuncel'le 'eylem birliği' yaptı, onun yönlendirmesiyle kilisede adam dövdü, McDonald's bombalamasında başrol üstlendi. Ama bombalama yüzünden cezaevine girdiğinde Tuncel kendisini bir kere bile ziyaret etmedi, sadece duruşmalardan sonra cezaevi aracına bindirilirken kendisine el salladı. Hayal mapus damlarına düştüğünde ona uzanan yardım eli Tuncel'den değil, başkalarından geldi. Hayal iki yıl sonra, Dink suikasti için ifade verirken, bombalama yüzünden cezaevindeyken Yaşar Cihan'dan (BBP Trabzon İl Başkanı) ailesi aracılığıyla 1000 YTL yardım aldığını, Yasin Egemen ve Halis Egemen (BBP Merkez Karar Yürütme Kurulu Üyesi) isimli iki kişinin kendisine giyecek ve yiyecek yardımında bulunduğunu söyledi.
Suskunluk bozuldu
Bu açıklamalar Radikal'de yayımlandıktan sonra BBP suskunluğunu bozdu. BBP'nin Antalya'nın Manavgat ilçesinde düzenlediği 'Eğitim Semineri'ne katılanlar arasında yer alan Trabzon İl Başkanı Cihan, Hayal'in ailesine yardım ettiğini kabul ederek şu açıklamayı yaptı: "Ben işadamıyım. Sekiz aydır da BBP Trabzon il başkanıyım. Bazen muhtaç ailelere yardımda bulunurum. Yasin Hayal'in ailesini tanımam. Hayal'in ailesine üç yıl önce yardımda bulundum ama o zaman il başkanı değildim. Bu şahsın eylemleri ile ilişkilendirilmem nedeniyle üzülüyorum. O zaman ne kadar para verdim hatırlamıyorum. Yardım isteği arkadaşlarımın vasıtasıyla geldi. Ben 15 yıldır BBP'liyim." Hayal'in kendisine yardım ettiğini söylediği isimler arasında yer alan BBP Merkez Karar Yürütme Kurulu Üyesi Egemen'in açıklaması ise şöyle: "Üç yıl önce herkese yaptığımız gibi bir ramazan ayında ihtiyaç sahiplerine pantolon, kazak dağıtmıştık. Bunlardan birinin de Yasin Hayal'in ailesine ulaşmasından ibaret bir olayın basında yer alış şekline çok üzüldüm. Ayrıca o tarihte BBP'yle de bir ilişkim yoktu."
Yazıcıoğlu: 'Hesap soracağız'
BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, yardımların partisini bağlamayacağı görüşünde. Basındaki haberlerin bir linç girişimi olduğunu öne süren Yazıcıoğlu, "Üç yıl önceki olayları gündeme taşıyarak BBP'yi odak yapmaya çalışıyorlar. Kişisel davranışları BBP yapmış gibi gösterenlerden hesap soracağız" dedi. (Radikal, aa, anka)