BBP'liler Bakan'ın yolunu kesti

BBP'liler Bakan'ın yolunu kesti
BBP'liler Bakan'ın yolunu kesti

Alperen Ocakları üyeleri Kahramanmaraş?ta ?Hepimiz Muhsin?in askerleriyiz? sloganlarıyla gösteri yaptı. FOTOĞRAF: LÜTFİ YIKAN / DHA

Helikopterin bulunamaması, BBP'yi gerdi. Başbakanlık önünde gösteri yapıldı, Kahramanmaraş'ta Atalay'ın önünü kesen grup 'Muhsin nerede hesap verin' sloganı attı

ANKARA/KAYSERİ/KAHRAMANMARAŞ - BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, beş partili ile bir gazetecinin bulunduğu helikopterin bulunamaması, hükümete tepkiye neden oldu. BBP yetkilileri önceki gece ve dün sabah bütün devleti göreve çağırırken, Kahramanmaraş’ta BBP’liler İçişleri Bakanı Beşir Atalay’ın aracının önünü kesti. Ankara’da da bir grup Başbakanlık önünde gösteri yaptı. 

‘Herkes göreve’ çağrısı
BBP Genel Başkan Yardımcısı Hakkı Öznur, Kayseri Valiliği önünde Alperen Ocakları Genel Başkanı Abdullah Gürgür ve bir grup partiliyle basın açıklaması yaptı. Öznur, “Herkes helikopterleriyle, uçaklarıyla, arama-kurtarma ekipleriyle seferber olsun. Cumhurbaşkanı’ndan, Başbakanı’na kadar, bakanından, Emniyet Genel Müdürüne kadar devlet sorumlularını göreve çağırıyorum” dedi.
Kahramanmaraş da gergindi. Kentte bulunan İçişleri Bakanı Beşir Atalay ile Kahramanmaraş Valisi Mehmet Niyazi Tanılır’ın bulunduğu valiliğe ait makam aracının önünü kesen BBP’lilerle, sivil polis, jandarma ve korucular arasında yarım saat süren bir gerginlik yaşandı. İlk başta 10 kişi kadar olan partililerin sayısı tartışma sürdükçe 150-200 kişiye yükseldi. Bu sırada öfkeli kalabalık sık sık ‘Muhsin nerede hesap verin, hepimiz Muhsin’in askerleriyiz’ ve ‘Vur de vuralım, öl de ölelim’ sloganları attı. Gerginlik, Yazıcıoğlu’nun ağabeyi Yusuf Yazıcıoğlu’nun araya girmesiyle sona erdi.
Gerginlik sırasında araçtan inmeyen Atalay ve Tanılır, hızla bölgeden ayrılırken, protestocular tarafından yuhalandı. Alperen Ocakları adına burada yapılan açıklamada da, “Genel Başkanımız saatlerdir kayıptır. Sorumlular bunun hesabını vermelidir. Bu işin içinde bir bit yeniği olduğunu düşünmeye başladık” denildi. 

Ankara’da da protesto vardı
Sabaha kadar helikopterin enkazına ulaşılamayınca sabah saatlerinde Ankara’daki BBP Genel Merkezi önünde  toplanan bir grup Alperen Ocakları üyesi, Başbakanlığa yürüyerek burada protesto gösterisi düzenledi. Grup adına açıklama yapan İstanbul Alperen Ocakları Başkanı Mustafa Kayatuzu, Yazıcıoğlu’nun içerisinde bulunduğu belirsiz duruma karşı üst düzeyde muhatap aradıklarını söyledi. Kayatuzu, üst düzey teknolojilerin kullanıldığı belirtilen bir dönemde bu durumun kendilerini üzdüğünü söyledi. 
Başbakan Yardımcısı Cemil Çiçek Alperenler’i yatıştırmak için bir heyeti kabul ederek görüştü. (Radikal)