BBP'lilere: Allah aşkına inin o dağdan!

BBP'lilere: Allah aşkına inin o dağdan!
BBP'lilere: Allah aşkına inin o dağdan!

Helikoptere bir türlü ulaşılamaması, BBP?lileri isyan ettirdi. Birçok kentte gösteri yapıldı, Genel Merkez?in önü doldu. FOTOĞRAF: DHA

Enkaz bulununcaya kadar BBP'liler gösteri yaptı. BBP Genel Sekreteri Topçu, dağda arama yapan partilileri vazgeçirmeye çalıştı

ANKARA/KAHRAMANMARAŞ - BBP Genel Başkanı Muhsin Yazıcıoğlu, dört partili, bir gazeteci ve pilotun bulunduğu helikopterin enkazının bulunmasından önce, BBP’de gerilim doruğa çıktı.
BBP’liler, yurdun birçok yerinde cuma namazı sonrasında arama çalışmalarının uzamasını protesto etti. Kahramanmaraş’a ulaşan Alperen Ocakları üyeleri enkazı bulmak için dağa çıkarken BBP Genel Sekreteri Yalçın Topçu Alperenler’e çağrı yaparak “Allah aşkına inin o dağdan” dedi. 

Hükümete tepki
Kahramanmaraş’ın Göksun ilçesindeki BBP’li bir grup Ulu Camii’de cuma namazı kıldıktan sonra kaymakamlığa kadar yürümek istedi. Hükümet aleyhine slogan atan grubun yürüyüşüne polis ekipleri izin vermedi. BBP’li gençler, “Muhsin başkan ölmedi, onu kurtarın” diye slogan atarak tekbir getirdi. Arama çalışmalarını yetersiz bulduklarını söyleyen gençleri polis dağıttı. İstanbul’da da Beyazıt Camisi’nde namaz kılan Alperen Ocakları üyesi grup, daha sonra sloganlar atarak tramvay yolunu takiben Çemberlitaş’a, buradan da İstanbul Valiliği’ne geçti. Yazıcıoğlu’nun bulunması için yetkililerin gerekli çalışmaları yapmadığını ileri süren grup, polis barikatını aşarak Valiliğe girmek isteyince, güvenlik güçleriyle grup arasında arbede yaşandı. Arbede sırasında grup üyesi bazı kişiler ve basın mensupları ezilme tehlikesi geçirdi.
Muğla, Sivas, Kahramanmaraş, Düzce, Muğla ve Şanlıurfa ve Düzce’de, cuma namazı öncesinde, Yazıcıoğlu ve beraberindekiler için dua edildi. Düzce de cuma namazının ardından, bir grup partili büyük bir Türk Bayrağı açarak sessiz yürüyüş yaptı.
BBP Genel Merkezi’nde sabahın erken saatlerinde toplanan partililer endişeyle gelecek haberi bekledi. Cuma namazının ardından genel merkez önünde toplanan partililer, tekbir getirerek, dua etti. Partililer ‘Alperen Ocakları Yemini’ etti. BBP Genel Başkan Yardımcısı Metin Gündoğdu sabah saatlerinde yaptığı açıklamada, olayın ardından bölgeye giden partililerin takım elbiseyle kösele ayakkabıyla kendilerine izin verilmemesine rağmen arama faaliyetlerine katılmaya çalıştıklarını ifade etti. BBP Genel Sekreteri Yalçın Topçu da, öğleden sonra yaptığı açıklamada, helikopterin düştüğü bölgeye giden partililere de “Allah aşkına inin o dağlardan. Fiziki ve teknik olarak yeterli değilsiniz. Yüreğinizin yangınını dualarla dindirin. Mehmetçik, 2 bin kişiyle, siyasi kadrolar, emniyet orada. Arkadaşlar inin o dağlardan. Yüreğinizin yangınını lidere yakışır şekilde dindirin” diye seslendi. 

Gürgür: Vakur olacağız
Alperen Ocakları Başkanı Abdullah Gürgür de parti önünde gazetecilere yaptığı açıklamada “Alparslan Türkeş’in cenazesinde istenmeyen tatsız olaylar oldu. Alperenler olarak biz vakur duruşumuzu bozmayacağız. Alperenlere yakışır biçimde davranacağız. Tüm ocaklarımız üzerine düşeni yapıyor. Bir şey yapılacak olursa ben talimat veririm” dedi.
Ancak akşam saatlerinde hilkopterin bulunduğu ve altı kişinin öldüğü üzerine tepkilerin yanısıra öfke vardı. Olay yerinde BBP’li bir grup gazetecilere saldırdı. BBP?Genel Merkezi ve BBP?örgütlerinde matem havası oluştu.  
Muhsin Yazıcıoğlu’nun annesi 87 yaşındaki Fidan Yazıcıoğlu’na enkaza ulaşıldığı ve oğlunun ölü bulunduğu haberi uzun süre verilemedi. Ailenin evinin önünde iki 112 acil servis ambulansı gönderildi. Sağlık ekipleri eve çağırıldıktan sonra acı haber verildi. (Radikal)