BÇG belgesini bugün olsa yine imzalarım

BÇG belgesini bugün olsa yine imzalarım
BÇG belgesini bugün olsa yine imzalarım

Çetin Doğan

28 Şubat sürecine ilişkin davada savunma yapan dönemin Genelkurmay 2. Başkanı Çevik Bir, o dönemde verilen brifinglerin ‘bilgi amaçlı olduğunu’ öne sürdü. Çetin Doğan ise Batı Çalışma Grubu (BÇG) kuruluş belgesini kendisinin hazırladığını belirterek, bugün olsa o belgeyi yine imzalayacağını söyledi.
28 Şubat sürecine ilişkin açılan davada sanıklar savunmalarına devam etti. Çevik Bir, önceki gün başladığı savunmasını dün bitirdi. Bir, sanık ve müşteki tarafın avukatlarının sorularını yanıtladı. Bir, kendisine yöneltilen soruların büyük bir bölümüne, “Aradan çok zaman geçti hatırlamıyorum, Genelkurmay 2. Başkanı’nın bu kadar spesifik konular hakkında bilgisi olması mümkün değil” diye yanıtladı.

Bilgilendirme amaçlıydı

Bir, 28 Şubat döneminde verilen brifinglerle ilgili olarak şu açıklamayı yaptı: “Brifingler tamamen bilgilendirme amaçlıdır. Ortada irtica tehdidi var. Brifingler BÇG’nin görevidir. TSK herhangi bir tehdit gündeme geldiğinde bir çalışma yapılır ve tehdidin ne olduğu personele anlatılır. Basın ve yargı mensuplarına verilen brifingler istek üzerine düzenlendi.”
Bir’in ardından emekli Orgeneral Çetin Doğan savunmasını yapmaya başladı. Mahkeme Başkanı Tayyar Köksal’ın, “Savunmanızı yaparken rahatsızlanırsanız bize haber verin” demesi üzerine Doğan, “Çevik Paşa ayakta savunma yaparken, ben hastayım demem ayıp olur” dedi. Aynı zamanda Balyoz davası nedeniyle ceza alan Doğan, 28 Şubat iddianamesinin de Ergenekon ve Balyoz iddianameleri gibi iftiraname olduğunu öne sürdü.
Çetin Doğan, iddianamede yer verilen 7 Nisan 1997 tarihli ‘irtica konusunda alınacak tedbirler konulu toplantıya’ ilişkin belgeyle ilgili, “Bu da kâğıt parçası, imzasız, fotokopi, bilgisayar çıktısı” ifadelerini kullandı. İddianamede, “bu belgenin Genelkurmay Başkanlığı’ndan gönderildiği havası yaratıldığını” ancak bunun gerçeği yansıtmadığını belirtti. Bu açıklamalar üzerine Cumhuriyet Savcısı Kemal Çetin, belgenin Genelkurmay tarafından gönderildiğini söyledi. Bunun üzerine Mahkeme Başkanı Köksal, savcıyı, avukatları ve Doğan’ı, “Polemiğe girmeyelim, taraflara hakaret anlamına gelecek şeyler söylemeyelim” diye uyardı.

‘Ben hazırladım’

4 Nisan 1997 tarihli BÇG’nin kurulmasına dair belgeyi bizzat kendisinin hazırladığını söyleyen Doğan, “Ben bu belgeyi bugün bile imzalarım. Eğer bu yasayı çiğnemek oluyorsa, bugün yine yasayı çiğnerim. Burada hiçbir hukuka aykırı bir durum yoktur” diye konuştu.
Emekli Orgeneral Çetin Doğan, söz konusu belgeyi dönemin Genelkurmay Başkanı İsmail Hakkı Karadayı’ya sunarken aralarında geçen bir diyaloğu da mahkeme heyetiyle paylaştı. Doğan şöyle konuştu: “Sayın Genelkurmay Başkanı’na, ‘Bir dönem kibrit kutusunun üstünde orak çekiçler aranıyordu. Birçok kişiler hayali simgelerle takibata uğramış ve acı çekmişti. Bugün Türk ulusunun yüzde 99.9’u Müslüman. Dünyada bir eşi yok. Bu nedenle burada yapacağımız faaliyetler içinde özen göstermemiz gereken konu, mütedeyyin insanları, inançlı insanları tedirgin etmemek. Bizim üstünde durduğumuz dini ticaret olarak kullananlar, siyasi İslam için bayrak açanlar. Bizim hedefimiz bunlar olacaktır. Devletin hedefi de budur’ dedim. Ardından okudum. Karadayı, sadece metindeki bir yere ‘yasal’ kelimesini eklettirdi.”