BDP: Biz postacı değiliz

BDP: Biz postacı değiliz
BDP: Biz postacı değiliz
BDP Eşbaşkanı Demirtaş 'İmralı sürecinde BDP'nin postacı değil muhatap' olduğunu söyledi. Yeni görüşmenin de sinyalini verdi.

MİT ile Abdullah Öcalan arasındaki görüşme süreci, partilerin TBMM’deki grup toplantıları nedeniyle siyaset dünyasında tartışılmaya başlandı. Genel Başkan Kemal Kılıçdaroğlu’nun konuşmasına bakılırsa, CHP , AK Parti’nin süreci seçim yılı diye adlandırabileceğimiz 2014 için fırsata çevirme arayışı içinde olduğundan kaygılanıyor ve destek verme konusunda ihtiyatlı davranıyor. MHP lideri Devlet Bahçeli’nin sert ifadelerle sürece karşı çıkması da sürpriz değil. Ancak sürecin bizzat içinde bulunan BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş’ın hükümeti eleştirmesi, güvensizlik ortaya koyması son derece ilginçti. Grup toplantısı sonrasında yaptığımız görüşmede, bu yaklaşımının nedenlerini anlattı.

“Öcalan İmralı’dan çıksın” diye talebimiz yok
Açıklamalarında süreçle ilgili sıraladığı unsurların şart değil öneri olduğuna dikkat çeken Demirtaş, “‘Bunlar sürecin ilerlemesi için önemlidir. Sürecin bozulmaması, tıkanmaması ve gerçekçi bir çözüme dönüşmesi için makul önerilerimizdir’ diyorum. Ancak hükümet bunları dikkate almayıp da kendi istediğini yaparak süreci ilerletebiliyorsa ellerini tutan yok” dedi. Demirtaş, “Öcalan İmralı’dan çıksın” diye bir talebi de dile getirmediklerini anlatırken, “İmralı sisteminden söz ediyorum. Gazete okuyamıyor, kimseyle görüşemiyor... ‘Bunlar ortadan kalksın, bunları dayatan İmralı sistemi bitsin’ diyoruz. ‘Öcalan serbest kalsın’ demiyoruz. Böyle bir zamanda bunu söylemek de doğru olmaz” yorumunu yaptı.

Operasyonlar süreci etkiler
Başvuru yaptıklarını ve bu hafta içinde Öcalan ile yeni bir görüşme istediklerini anımsatan Demirtaş, BDP’nin 4 eşbaşkanından oluşan heyetlerin İmralı’ya gitmesi gerektiğini söyledi. İmralı’ya ve Kandil’e gidip görüşmeler yapmayı istediklerini, önerdiklerini anlatan Demirtaş, “Devlet KCK ile de temas kurmalı. Başbakan da olumlu yaklaştığını ortaya koydu. Bu bizim de önümüzü açar ve mekanizma tamamlanır” dedi. İmralı’ya gidip Öcalan ile görüşmeleri halinde gelişmeleri tartışma imkânı da bulacaklarını vurgulayan Demirtaş, “Heyetler genişler ve artarsa, orada konuşulacaklar çözüme katkı sağlayacaktır. Öcalan henüz bize de KCK’ya da bir çağrı yapmadı. Heyetlerin ziyaretlerinde yeni çağrılar gelebilir” diye konuştu. KCK’nın Öcalan’ın Ahmet Türk ve Ayla Akat ile görüşmesinin içeriği hakkında bilgi sahibi olduğuna işaret eden Demirtaş, “Biz arabulucu ya da postacı değil, doğrudan muhatabız, aktörüz. İlk aşamada, sürecin önünü açmak için postacılık da yaparız, ama asıl rolümüz bu değil. Kendi fikirlerimiz var, Öcalan’la görüşünce bu fikirlerimizi ve önerilerimizi paylaşırız” yorumunu yaptı.
Grup toplantısında operasyonların sürmesini ve hükümetin ‘entegre sistem’ denilen ‘operasyonlara da devam ederim, Öcalan’la da görüşüm’ yaklaşımını da eleştiren Demirtaş, “Bu doğru strateji değil. Ateşkes olmalı. Ateşkes olmazsa PKK karşılık verebilir. Ancak Başbakan bir taraftan operasyon yapıp, diğer taraftan süreci devam ettiririm diyorsa mani olan yok” dedi.

Bu hafta ziyaret olabilir
Adalet Bakanlığı ve hükümet, BDP heyetinin İmralı ziyaretiyle ilgili başvurusunu değerlendiriyor. Prensipte heyetin gitmesine sıcak bakılıyor ancak üye sayısının BDP’nin istediği gibi dört olması mümkün olmayabilir. İkinci BDP ziyaretinde de heyette Türk ve Akad olabilir. Öcalan ile görüşmelerin detaylarının basına çok fazla yansımasından da rahatsız olan hükümet, gidecek heyeti ‘gizlilik’ konusunda uyarabilir.

 

‘Kaptanın iyisi dalgalı denizde belli olur’

BDP grup toplantısında konuşan Eşbaşkan Selahattin Demirtaş, başlayan sürecin, başlayan girişimin bir AKP -BDP ortaklaşması olmadığını söyledi. Müzakere aşamasına geçilmesinin hükümetin bundan sonraki tavır, politika ve pratiklerine bağlı olduğunu ifade eden Demirtaş, “Kaptanın iyisi dalgalı denizde belli olur” dedi. Demirtaş, Öcalan’ın, KCK ve halkla doğrudan temas kurmasının sağlanması gerektiğini dile getirdi.