BDP heyeti Kandil'de 8 saat görüşme yaptı

BDP heyeti Kandil'de 8 saat görüşme yaptı
BDP heyeti Kandil'de 8 saat görüşme yaptı

BDP heyeti, Nisan ayında Kandil'e giderek Öcalan'ın yazdığı metubu PKK'lı yöneticelere vermişti (arşiv)

BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş başkanlığında Kandil Dağı'na giden heyet, KCK yöneticileriyle 8 saat süren bir görüşme yaptıktan sonra Türkiye'ye döndü.

DİYARBAKIR - BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Grup Başkan Vekili Pervin Buldan'ın yanı sıra İstanbul Milletvekili Sırrı Süreya Önder, Abdullah Öcalan ile 15 Eylül günü yaptıkları görüşmenin detayları ve 'Çözüm süreci' ile ilgili KCK yönetimine mesajlarını götürmek için dün sabah erken saatlerinde karayolu ile Kuzey Irak'a geçti.

Buradan Kandil Dağı'na çıkan BDP'liler, dün gece geç saatlerde Türkiye 'ye döndü.

BDP heyetinin Kandil Dağı'nda KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık ve diğer yöneticilerle yaklaşık 8 saat boyunca çözüm süreci ve Başbakan'ın bugün açıklayacağı demokratikleşme paketi ile Öcalan'ın mesajlarını değerlendirdiği belirtildi. Başbakan Erdoğan 'ın bugün açıklayacağı paketten sonra BDP ve Kandil'in kendileri açısından yol haritalarını belirlemek için görüş alışverişinde de bulunduğu belirtildi.

Kandil'de gece geç saatlere kadar süren görüşmeden sonra Demirtaş ve Önder'in karayolu ile Buldan'ın ise, Erbil'den hava yoluyla Türkiye'ye döndüğü belirtildi.

Demirtaş, bugün BDP Diyarbakır il başkanlığının düzenleyeceği, 'Öcalan'a özgürlük, Kürdistan'a statü' yürüyüşüne katılarak konuşma yapacağı belirtildi.

DHA - Ferit ASLAN


  http://www.radikal.com.tr/115317811531785

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  adamız, partiyiz...diyolar - ölçer

  bunların ne söylemeye hakkı olabilir. Aracı A.Ş.

  Bu karedeki yüzlere iyi bakın! - moeztas

  Bir kaç sene sonra onları da sanık sandelyesinde görürseniniz hiç şaşmayın. Nasıl mı? Burası Türkiye, herşey mümkün. Daha birkaç sene öncesine kadar hiç kimsenin aklının köşesinden geçmeyen olaylara tanık olmuyor muyuz? Örneğin, terörle mücadele görevi verilenler "Balyoz, Egenekon, Casusluk" davalarıyla bugün mahkum edilmediler mi? :ünkü demokrasimiz pek ilerledi ve devlet kendini değil "emir kullarını" mahkum etti. Bizim bu coğrafyada hiçbir şey uzun vadeli değildir. İstesek de değildir. Bugünün kahramanları yarının potansiyel suçlularıdır. Onun için iyi bakın bu kareye...

  Bu Tablo - ibretnüma

  Türkiye'nin en çok aradığı terörsit liderlerle bir mebusumuzun fotoğraf çektirebilmesi devlet için büyük bir ayıptır. Kürtler Ermeni olaylarında vardılar bunu da Kürtleri meleklerden müteşekkil bir halk gibi gösteren arkadaşa söylerim.

  kùrtler ve kedi, - seyhan62

  kendisine duygusalca yaklasildikça, duygulasip insana siginan kedi,sidette maruz kalinca,pençesini kulanir mecburiyetten,kùrtlerin butun isyanlarini zorda kalmis, kedinin pençesine benzetirim,tarihte odugu gibi,bu gunde kimseye zulum etmemis kimsenin topragini isgal etmemis,hiç bir halki kendine dusman gormemis,bir halktir kùrtler,ancak kendi fermanini çikarmis,idam sehpasini kurmus,onu tarih sahnesinden yok etmeyi onune koymus,hiç bir guce eyvallah ta etmemistir!oa dusmanlikta karar kilmis hiç bir delet te rahat yuzu gormemis,rahat uyku ona haram olmustur,uzak ve yakin tarih gostermistirki kùrde dusmanlikta kazanilacak hiçbir sey yok,dostlugunda kazanilcak çok sey var,

  BU RESİM BU KARE İÇİN - pispor

  ne kadar ağır bedeller ödedi Kürt halkı 4 binden fazla yakılıp yıkılan kürt köyü göçertilen milyonlarca kürt halkı ve öldürülen katledilen kürt halkı iki taraftan savaşta ki kayıpları ve milyon lira havaya uçan dolarları da eklediğimizde Bu kare o zaman için bir hayal di bazıları için ama biz bu kareyi bu resmi 30 yıl öncesinde de gördük bu kare sonunda olacağını ağır bedellerin bir süreç ve müzakere sonunda tatlıya bağlanır aksi halde durum daha da vahimleşeceğine de inanıyorum