BDP, 'Hükümet adım at' sloganıyla sokağa çıkıyor

BDP, 'Hükümet adım at' sloganıyla sokağa çıkıyor
BDP, 'Hükümet adım at' sloganıyla sokağa çıkıyor
BDP, PKK'nın silah bırakması için başlatılan çözüm sürecinin ikinci aşamasında taleplerinin yerine getirilmesini sağlamak için "Hükümet adım at" kampanyası başlattı. Kampanya; 30 Haziran pazar günü Diyarbakır, Mersin ve Adana'da yapılacak yürüyüşlerle başlatılacak.

DİYARBAKIR - BDP , Diyarbakır'da gerçekleştirdiği Parti Meclisi (PM) ve Merkez Yürütme Kurulu (MYK) toplantısında aldığı kararla çözüm sürecini ilerletmek için, 'Hükümet adım at' sloganıyla gösteriler yapmaya karar verdi. İlk yürüyüş ve toplantılar, pazar günü Diyarbakır, Mersin ve Adana'da gerçekleştirilecek.

Diyarbakır'da gerçekleştirilen BDP'nin, PM ve MYK toplantılarının sonuç bildirisi açıklandı. Bildiride, demokratik çözüm sürecinin birinci aşamasının başarıyla sürdüğü, 6 aydır sürmekte olan çatışmasızlık hali, 8 Mayıs'tan itibaren PKK 'lıların Türkiye sınırlarının dışına çekilmeye başlaması ve çatışmasızlık halini ihlal eden olayın olmamasının birinci aşamanın başarısı olduğu belirtildi.


25 MADDELİK İSTEKLER
Bildiride BDP heyetinin bugüne kadar İmralı ve Kandil'de sürdürdüğü toplantılarda esas amacın birinci aşamanın sorunlarını gidermeye ve başarıyla sürdürülmesi olduğu belirtilen bildiride, artık ikinci aşamaya geçildiği belirtildi. BDP bildirisinde şöyle denildi:

"Artık ikinci aşamada adım atma sırası hükümettedir. Partimiz hükümete 'yol temizliği' olarak nitelendirdiğimiz acil adım atılması gereken konularda 25 maddelik bir öneri paketi sunmuştur. TMK'nin kaldırılması, TCK'de ilgili maddelerin değiştirilmesi, toplantı ve gösteri hakkının genişletilmesi, cemevlerinin ibadethane olarak kabul edilmesi, uluslararası sözleşmelerdeki çekincelerin kaldırılması, Siyasi Partiler Yasasında gerekli değişikliklerin yapılması, hasta tutukluların serbest bırakılması gibi, hükümetin hemen yapması gereken ve yapabileceği değişiklikler iletilmiştir. Öte yandan, Sayın Öcalan da ikinci aşamanın nasıl sürdürüleceğine dair önerilerini hükümete sunmuştur. Hükümet acil olarak ikinci aşamanın adımlarını atmalıdır. Hükümetin atması gereken adımlar, sadece Kürt halkının değil, bütün kesimlerin ortak talebidir."


'TAKSİM VE DİYARBAKIR'DA BENZER TALEPLER'
Gezi Parkı protestolarının da değerlendirildiği belirtilen BDP PM ve MYK toplantılarının sonuç bildirisinde, "Hükümet, Gezi Parkı vesilesiyle ortaya çıkan taleplere kulak vermek yerine, mitingler düzenleyerek kendi tabanıyla halkın diğer kalan kesimini karşı karşıya getirmek istemiştir. Gezi direnişinin ortaya koyduğu en önemli gerçeklik hak ve özgürlük talebiyle, sadece dört yılda bir sandıktan çıkan sonucun demokrasi olmadığıdır. Halk kendisiyle ve kendi yaşam alanlarıyla ilgili kararları kendisi vermek istemektedir. Nitekim 3'üncü köprüye halka sormadan isim verilmesi ve bu ismin çağrıştırdıkları sadece Alevilerin değil, toplumun çok geniş kesimlerinin tepkisine neden olmuştur. Sayın Öcalan hükümete verdiği plan için 'halkın yüzde 90'ının taleplerini kapsıyor' demektedir. Bugün AKP tabanın önemli bir kesimi de AKP'ye askeri vesayete karşı olduğu için oy vermiştir. Bazı demokrat çevreler ve liberal çevreler bu nedenle AKP'yi desteklemiştir. Demokrasi bütün toplum kesimlerinin talebidir. İstanbul'da Taksim Meydanı'nda da Diyarbakır'da Nevruz Meydanı'ndan da benzer talepler yükselmektedir" denildi.


‘BÜTÜN YAZ SOKAKLARDAYIZ’
Hükümetin, halkın taleplerine kulak vermesi ve ikinci aşamanın gereklerini yerine getirmesi için gerekli demokratik adımları acilen atması gerektiği belirtilen bildiride şöyle devam edildi:

"Bugünün acil görevi ise, demokratik çözüm sürecinin ikinci adımını ilerletmek, demokrasi talebi olan tüm toplumsal kesimlerle ortaklaşmaktır. Demokratik çözüm süreci Sayın Öcalan'ın başlattığı bir süreçtir. Bizim sürecimizidir. Sürece sahip çıkmak ve ilerletmek bizim sorumluluğumuzdadır. Bu nedenle, 'Hükümet adım at' demek için, çalışmalarımızı demokrasi ve kalıcı bir barış isteyen tüm güçlerle birlikte şehir şehir, sokak sokak, meydan meydan, park park yürüteceğiz. 30 Haziran Pazar günü Amed, Mersin ve Adana'da 'Hükümet adım at' yürüyüşleriyle başlatacağımız kampanyamızı yaz boyunca, barajları, karakol inşaatlarını durdurmak için, hasta tutsakları ve siyasi tutsakları özgürleştirmek için, ana dilde eğitim için, seçim barajını düşürmek için, Roboski'de adalet için, koruculuğu kaldırmak için, Sayın Öcalan'a özgürlük için, daha çok demokrasi ve daha çok özgürlük için sürdüreceğiz.


FERİT ASLAN / DHA


  http://www.radikal.com.tr/1139536113953615

  YORUMLAR
  (15 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  BDP,hükümet adım at sloganı hk. - fgemak

  Türkiyede 30 yıldır süren terörün bir sonu olacağını daha 130 yıl süremeyeceğini ve bitirilmesi gerektiği konusunda Türk halkı da Kürt halkı ile hemfikirdir ancak BDP nin ve kürt halkının çözüm süreci adı altında hükümetten isteklerinin tamamını Türk halkının kabul edeceği şeklinde bir anlayış yoktur.sınırların kaldırılması v.s gibi birçok isteklerde Türk halkının kabul edemeyeceği isteklerdir AKP bunlara evet dese de Türk halkı evet demeyecektir,bu işler oldu bittilerle olmaz,masaya oturulup asgari müştereklerde mütabık kalınması gerektiğini başbakanın yaptığı gibi kapalı kapılar ardında sözler verilerek gerçekleştirilecek bir işler değildir.

  Yok daha neler .. bir de kahve alrmiysiniz ? - Graf

  Hukumet artik mesru degildir, yasadisidir, anayasadisidir. Alacagi hic bir karari TANIMIYORUZ !

  bagzi seyler - UNDECLARED50

  ‘haydi gezi, haydi gezi, haydi; tam zamanı, tam zamanı şimdi!’ve bütün yaz, ‘birlikte’.

  Hükümet adim at - urolog

  Provokasyonlariniz ise yaramayacak. Devlet=AKP adim atmak zorunda. Özgürlük, esitlik adimi. BDP Gezi`ye kayitsiz kalmakla(Sirri Süreyya Önder haric) hata yapmistir. Bu bir demokrasi hareketi idi. BDP demokratik talebi olan her harekete destek vermeli. Demokrasi tüm Türkiye halklari icin olmali. Sadece kürtler, türkler, aleviler icin degil bilumum gruplar icin olmali.

  BDP - ibrahimbaytak

  BDP sokağa çıkıyormuş. Onlara polis dokunmaz. Onlar için “arkanızda dış güçler, faiz lobisi var, istikrarı bozmak istiyorlar, HÜKÜMETİMİZİ DEVİRMEK İSTİYORLAR” demezler. Onlara polis dokumadığı, TOMA sı sıkmadığı, polis biber gazı sıkmadığı için olayda çıkmaz. Onlar artık CİCİ ÇOCUK oldular.

  Kim neye gore belirliyor?! - mhmtthr

  Bdp birinci adim tamamlandi diyor, Akp cekilmenin c si ancak tamamlandi diyor! Bu neye gore belirleniyor??? Biri aciklansin da anlayalim!

  Saçma eylemlere devam - PAN-ZEHİR

  Zaten kendinizi zor tutuyordunuz, zarar görecek insanların sorumluluğu da şimdiden üstünüzde.Gezi'den feyz alıp insanları sokaklara dökmeniz çok manasız, zaten süreç işliyor. Aslında işlemiyor, PKK halen saçma sapan eylemlerine devam ediyor. Ama sizin amacınız sokağa dökmek için bahenelerinizin bir bir tükendiği bu günlerde hamlaşmış kaos ve anarşi çocuklarınızı piyasaya sürmek.