BDP ihraç edip tutuklanmasını talep etti

BDP ihraç edip tutuklanmasını talep etti
BDP ihraç edip tutuklanmasını talep etti
BDP, iki kız kardeşe cinsel taciz iddiasından gözaltına alınıp bırakılan Siirt Belediye Başkan Yardımcısı'nı partiden attı, tutuklanmasını istedi.

ANKARA / RADİKAL- Yaşları küçük 2 kız kardeşe cinsel istismarda bulunduğu iddiasıyla gözaltına alınıp serbest bırakılan Siirt Belediye Başkan Yardımcısı Abdullatif Ç. BDP ’den ihraç edildi. BDP, ayrıca serbest bırakılan zanlının derhal tutuklanmasını da istedi. İki kız kardeş de Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’nca ‘korumaya’ alındı. Bakanlık, davaya da müdahil olacağını açıkladı.
Siirt Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü ekiplerince, aracında 17 yaşındaki M.A. ve kız kardeşi 13 yaşındaki S.A. ile birlikte yakalanan ve çıkarıldığı mahkemece tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakılan Siirt Belediye Başkan Yardımcısı BDP’li Abdullatif Çekin, partisi tarafından ‘kesin ihraç’ istemiyle Disiplin Kurulu’na sevk edildi. BDP Genel Merkezi’nden dün yapılan açıklamada, BDP’nin bugüne kadar cinsel istismar başta olmak üzere, kadın ve çocuklara yönelik her türlü hak ihlallerinin karşısında olduğu belirtildi. Siirt Belediye Başkan Yardımcısı Abdullatif Ç’nin yaşları 13 ve 17 olan iki kız çocuğuna yönelik cinsel istismarda bulunduğu iddiasına değinilen açıklamada, şöyle denildi:

‘İhraçla yetinilmemeli’ “Şahsın belediye meclis üyeliğinden istifa etmesini bekliyoruz. Ayrıca, bu vahim durum nedeniyle söz konusu kişinin partimizle hiçbir ilişkisi kalmadığını kamuoyuna duyuruyoruz. Gözaltına alındıktan sonra serbest bırakılan zanlı, derhal tutuklanmalıdır. Yargı, bu vahim durumu ciddiyetle ve kız çocukları lehine ele almalı, onların haklarını koruyacak şekilde hareket etmelidir. Partimiz mağdur çocukların yanındadır. Her türlü sosyal, psikolojik ve hukuki desteği verecektir. Olayın peşini bırakmayacağımızı vurguluyoruz.”
BDP’nin Yerel Yönetimlerden Sorumlu Genel Başkan Yardımcısı Demir Çelik de her şeyden önce toplumun hakikatlerine taraflarından hassasiyetle yaklaşılması gerektiğini belirterek, “Bunlardan önemli olan ahlaki ve vicdani sorumluluktur. Bu çerçevede yaşını başını almış bir Belediye Başkan Yardımcısı’nın oturacağı kişiler önemlidir. Rastgele herkes ile oturup kalkmaması gerektiği ortada iken olay internet sitelerinde intikal ettiği haliyle de birlikte olduğu şahıslarla birlikte olaydan sonra kaçıyor olması şüphe uyandıran bir durumdur” diye konuştu. BDP Kadın Meclisleri de, Siirt Belediye Başkan Yardımcısı Abdullatif Ç’nin partiden ihraç edilmesini son derece haklı gördüklerini açıkladı. Açıklamada, “Böylesine aşağılık ve onursuz bir suç işlemesini asla kabul etmeyeceğiz. Kendisi bu suçun gerektirdiği en büyük cezayı alana kadar mücadelemizi sürdüreceğiz. Bu konuda devletin de üzerine düşeni yapması gerekmektedir. Bu davada da diğer istismar davalarında olduğu gibi ‘rızası vardı’ diye verilecek bir kararı şimdiden belirtelim, kabul etmiyoruz. Çocuk istismarında rıza söz konusu olamaz” denildi.

Çocuklar korumaya alındı
Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı’ndan yapılan açıklamada da, yaşları 13 ve 17 olan çocukların koruma altına alındığı, Siirt İl Müdürlüğü uzmanlarınca çocuklara yönelik sağlık tedbirlerini hemen başlatıldığı bildirildi. “Ayrıca Hukuk Müşavirliğimiz açılacak davaya müdahil olacaktır” denilen açıklamada, bakanlığın bugüne kadar 126 davaya müdahil olduğu ve müdahil olunan davaların safahatını takip ettiği vurgulandı.
Takip edilen davalar arasında 6 davanın sonuçlandığı ve en üst hadden cezalar verildiği kaydedilen açıklamada, bu davalar arasında bakanlık tarafından Siirt’te takip edilen iki önemli davanın da sonuçlandığı kaydedildi. Açıklamada, Siirt’te ilköğretim okulunda 2’si kız kardeş 4 kız çocuğuna cinsel istismardan yargılanan eski okul müdür yardımcısı Fahrettin Kuzu’nun 46 yıl 8 aylık hapis cezası aldığı, yine Siirt’te 2 yıl önce uçurumun dibinde ölü bulunan sınıf öğretmeni Esin Güneş davasında olayın bir cinayet olduğunın kanıtlandığı ve eşi Güven Güneş’in ağırlaştırılmış müebbet hapis cezası aldığı kaydedildi.

Serbest bırakılmıştı Siirt Emniyet Müdürlüğü Asayiş Şube Müdürlüğü ekipleri, önceki 10 çocuk babası 62 yaşındaki Abdullatif Ç.’nin otomobilinde kızlarla birlikte olduğu ihbarı alınca harekete geçti. İpekyolu Caddesi üzerinde Abdullatif Ç., iddiaya göre park halindeki otomobilinde 17 yaşındaki M.A. ve kardeşi 13 yaşındaki S.A. ile birlikte görüldü. Polisleri görünce otomobili çalıştırıp bölgeden uzaklaşmak istediği ileri sürülen Abdullatif Ç. ile yanındaki M.A. ve S.A., kısa süren takibin ardından yakalandı. Gözaltına alındıktan sonra adliyeye sevk edilen, AÇ, çıkarıldığı mahkemece ‘yurtdışı yasağı’ konularak ve haftanın 3 günü karakolda imza atması karşılığında tutuksuz yargılanmak üzere serbest bırakıldı.