BDP milletvekilleri de 'durdu'

BDP milletvekilleri de 'durdu'
BDP milletvekilleri de 'durdu'
BDP milletvekilleri TBMM genel kurulunda 'durma' eylemi yaptılar.

21:21
18.06.2013
Gündoğdu, 'duran adam meydanı' oldu
 
İZMİR - İSTANBUL Taksim Metro çıkışında, Gezi Parkı'na yapılan müdahaleyi hareket etmeden ve konuşmadan bekleyerek protesto eden 'Duran Adam' olarak adlandırılan Erdem Gündüz'e İzmir'den destek çığ gibi büyüdü.
 
Akşam saatlerinde Gündoğdu Meydanı'nı dolduran onlarca kişi, aynı şekilde durarak protestolarını gözler önüne serdi. Gezi Parkı'na yapılan polis müdahalesini yaptığı ilginç eylemle protesto eden, sosyal medyada en çok konuşulan isimlerden biri olan 'Duran Adam' Erdem Gündüz'e, İzmir'den akşam saatlerinde de destek geldi. Gündoğdu Meydanı'nda, aynı şekilde duran ve rekora koşan 'Efe' kostümlü kişinin etrafında toplanan İzmirliler, ayakta durarak tepkilerini gözler önüne serdi. Meydanın dışındaki caddeleri de dolduran kalabalıktan bazıları, aynı şekilde oldukları yerde durdu. Sosyal medyada bugün paylaşılan, 'İzmir'de saat 20.00'de bulunduğunuz yerde 20 metre arayla ayakta durun' çağrısına kısmen uyulduğu görüldü. Gündoğdu Meydanı yakınındaki direniş çadırlarında da, çeşitli aktivitelerle protesto eylemleri gün boyu sürdü.
 
23:23
18.06.2013
Fraklı duran adam
 
Antalya Devlet Opera ve Balesinde görevli tenor Devrim Demirel Gezi Parkı olaylarına tepkı göstermek amacıyla frak gıyerek 2 saat boyunca saygı duruşunda bulunarak eylem yaptı
 
21:23
18.06.2013
Kuğulu’da da ‘duran adam’ eylemi
 
Gezi Parkı eylemlerine destek için Taksim’de bir kişiyle başlayan ‘duran adam’ eylemi yaygınlaştıkça yaygınlaşıyor. Ankara’da eylemlerin merkezlerinden Kuğulu Park’ta akşam saatlerinde toplanan vatandaşlar, ‘duran adam’ eylemi gerçekleştiriyor. Çok sayıda insan sessiz bir şekilde yeni eylem tarzını devam ettiriyor.
18:55
18.06.2013
Rakı bardaklarının üzerinde "durdu"
 
Yunan dansları eğitmeni Zeynel Öztürk, rakı bardaklarının üzerinde durarak eyleme katıldı. Eyleme yaşlısından, gencine, kitap okuyanından Mevlana fotoğrafıyla gelenine kadar çok geniş bir kesim katılıyor. Eylemciler durma amaçlarını hükümetin yanlış politikalarından, polisin orantısız güç kullanımına kadar bir çok sebeple açıklıyor. Yunan dansları eğitmeni olduğunu söyleyen Zeynel Öztürk, rakı bardaklarının üzerinde durarak eyleme katıldı.
 
19:00
18.06.2013
‘Durduk yere gözaltına alındık’
Bugün durma eylemine katılan ve polis tarafından polis merkezine götürüldüğünü söyleyen Arsel Varol ise gözaltına alınmadıklarını polis merkezine götürülme gerekçesini, "Twitter üzerinden bir örgütlenmenin olduğu ve bugün de bunun devam edildiği gerekçesiyle alındık. Biz örgütlenmemiş olarak geldiğimiz için çıktık. Durduk yere alındık.’ şeklinde açıkladı.
18:59
18.06.2013
‘Atatürk’ü arkamıza alıp önümüze bakmamız gerekiyor’
Atatürk Kültür Merkezi yönüne duranların aksi yönünde duran bir kişi ise gerekçesini, ‘Atatürk’ü arkamıza almamız ve önümüze bakmamız gerekiyor’ şeklinde açıkladı.
17:13
18.06.2013
BDP milletvekilleri TBMM genel kurulunda 'durma' eylemi yaptılar. Grup Başkanvekili Pelvin Buldan şiddete karşı duruyoruz dedikten sonra, İdris Baluken, Sabahat Tuncel, Sırrı Sakık, Nursel Aydoğan ve Pervin Buldan’dan oluşan 1 grup BDP’li vekil, 5 dakika boyunca sıralarında ayağa kalkarak durdu.
 
16:03
18.06.2013
CHP'li vekil de 'duran adam' oldu
CHP İstanbul Milletvekili avukat Mahmut Tanal ile birlikte birkaç avukat akşam saatlerinde İstanbul Adliye Sarayı'nın içindeki adaleti temsil eden Themis heykeli önünde "Duran adam" eylemi gerçekleştirdi.
15:40
18.06.2013
Polis merkezinde yaklaşık 8 saat süren işlemlerinin ardından serbest bırakılan, İstanbul Üniversitesi İktisat Fakültesi Araştırma Görevlisi Dr. Ertan Ersoy, Yazar Tarık Görgeç, Soner Hoşoğlu, sanatçı Aydan Tunalı, Tasarımcı ve Yazar Zeki İlyas Kızılışık, oyuncu İlhan Atasever, Özkan Kaya, Nihat Durana ortak bir basın açıklaması yaptı.
 
14:46
18.06.2013
Taksim Gezi Parkı için meydanda sessiz bekleyiş eylemleri sürüyor. Foto: Mustafa Özdabak/İstanbul (DHA)
15:18
18.06.2013
#duranadam hashtag’i de tutanak altına alınmış!
İsmail Saymaz'ın haberi 
Taksim Meydanı’nda, “durma” eylemine katıldığı için gözaltına alınan 17 kişiden avukat Tuncay Yılmaz, Radikal’e konuştu.
 
33 yaşındaki Yılmaz, polis şiddetin alaycı bir biçimde protesto için tek başına bu eyleme katıldığını, karakolda tutanağın hazırlanmasına yardım ettiğini anlatıyor. Yılmaz, tutanakta, “#duranadam hashtagiyle twitter’dan haber alıp gelen insanlar herhangi bir mukavemet ve saldırı göstermeksizin polise direndikleri için gözaltına alındı” ifadesinin yer aldığını vurguluyor.
 
Avukat Yılmaz, bugün sabah 01.00 sularında tek başına eyleme katıldığını belirterek, “Millet meydanda bekliyordu. Polis de sandalyede oturuyordu. 15 dakika kadar bekledik. Polisler yürüdüler ve bana, ‘Sizi gözaltına almak istiyoruz’ dediler. ‘Hay hay’ dedim” diye anlatıyor. Kendisi de dahil ikisi avukat, 17 kişinin gözaltına alındığını ve beş saat karakolda tutulduklarını anlatan Yılmaz, tutanağın düzenlenmesine de bizzat katıldığını belirtiyor. Yılmaz’ın anlatımına göre tutanakta şu ifadeler yer alıyor:
 
“Duranadam hashtagiyle twitter’dan haber alıp beraber hareket eden insanlar Taksim Meydanında buluştu. İnsanların sayısı 500-600 kişiyi bulunca kontrol edilmeye başlandı. Aralarında birkaç kişinin ‘Bize saldıran polis karşıda, ne duruyorsunuz’ demelerine rağmen kimse buna itibar etmedi. Olduğu yerde durmaya devam etti. Sayı kalabalıklaşınca muhafaza altında aldığımız insanlar mukavemet ve saldırı göstermeksizin polise direndikleri için gözaltına alındılar.”
 
Gözaltına alınan herkesin bu sabah saat 10.00’da serbest bırakıldığını belirten Yılmaz, her ne kadar 2911 sayılı kanuna muhalefet iddiasıyla işlem yapılmış olsa da bunun usule uymadığını vurgulayarak, “Polisin yakalama yapması için suç işlenmiş olması gerekir. Burada işlenmiş bir suç yok. Pankart olmadan, slogan atmadan, direnmeden durduk.”
14:35
18.06.2013
Beşiktaş'ta Kartal heykelinin önünde duran adam ve duran kadınlar... Kaynak: Twitter (@madxclaim)
 
15:08
18.06.2013
Boğa heykeli önünde 'duranlar' 10 kişi oldu
Sabah erken saatlerde Alican Birteksöz isimli genç tarafından başlatılan eyleme diğer vatandaşların da destek vermesiyle eylemcilerin sayısı 10'u buldu. Sessiz eylemcilerden bazıları kitap, dergi okurken bazı eylemciler de ellerinde Türk Bayrağı ve boyun eğme yazılı döviz taşıyarak eylemi sürdürüyor. Eyleme destek veren bazı vatandaşlar eylemcilere su dağıtırken bazıları da herhangi bir ihtiyaçlarının olup olmadığını sordular. Yoldan geçen bazı kişilerde eylencilerin fotoğraflarını çekti. Eylemcilerden Marmara Üniversitesi Hukuk Fakültesi öğrencisi olan Onur Çare "Durmak yok yola devam diyenlere inat durarak ta adam olunacağını göstermek için eyleme destek oluyorum" diye konuştu. (dha)
13:48
18.06.2013
Adliyede "duran adam" eylemi
Gezi Parkı olaylarını dün akşam Taksim Meydanı'nda sabit durarak protesto eden kişinin yaptığı eylem hızla yayılıyor. Bugün Çağlayan'daki Adalet Sarayı içindeki avluda da aralarında çok sayıda avukatında bulunduğu 20 kişi "Duran adam" eylemi gerçekleştirdi. Saat 12.00 sıralarında 6 avukatın başlattığı eyleme bazı vatandaşlar da destek oldu. "Duran adam" eylemi saat 13.30 da sona erdi. (Cem TURSUN, DHA)
 
Adliyede duran kadınlar... Kaynak: Twitter (@denizatam)
 
12:27
18.06.2013
İsmail Saymaz'ın haberi
Eylemcilerin avukatlığını üstlenen Volkan Gültekin, polislerin bile ne yapacaklarının şaşırdığını vurguluyor. Hazırlanan tutanakta duranadamlar için 2911 sayılı yasaya göre “durmak suretiyle polise şiddet ve hareket kullanmadan direnme” suçlamasıyla işlem yapıldığını ifade ediyor. Gültekin, bu eylemin 2911 sayılı yasa kapsamında girmediğini, çünkü durma türü eylemler, basın açıklaması ve gösteri için izin gerekmediğini ifade ediyor.
 
Toplantı ve mitingler için bildiri yükümlülüğü bulunduğunu kaydeden Gültekin “Yasada, gün doğumu ve gün batımından bir saat öncesine kadar toplantı ve yürüyüş yapılamaz’ diyor. Belki o maddeye göre işlem yapabilirler. Fakat şu çok karışık: Bu bir toplanma mıdır? Toplanma için iştirak gerekir. Buraya insanlar kendiliğinden gelmiş. Orada duruyorlar. Nasıl bir yorum yapılacağını ben de merak ediyorum” diyor. Gültekin, bu eylemin belki Kabahatler Kanunu’na girebileceğini ve para cezası kesilebileceğini fakat onun da çok orantısız olacağını vurguluyor.
 
14:10
18.06.2013
Sabah gazetesi ve atv'nin Balmumcu'daki binasının önünde duran bir adam. Kaynak: Twitter (@ozlemgusar)
 
13:57
18.06.2013
Ethem Sarısülük'ün öldüğü yerde 'duran adam' eylemi Taksim'deki başlayan 'Duran Adam' eylemi Ankara 'da da devam ediyor. Sabah saatlerinde Ethem Sarısülük'ün vurulduğu yere gelen Yonca isimli kadın (kırmızı pantolonlu) durmaya başladı.
 
13:03
18.06.2013
Kanyon'un en alt katında da duran insanlar görüldü. Kaynak: Twitter (@senayaydemir
 
11:21
18.06.2013
Kartal heykeli önündeki 3 kişi, Duran Adam'a destek oluyor. Kaynak: Twitter (@BusraaKaradagg)
 
11:47
18.06.2013
Kadıköy'de Boğa heykeli önünde 'duruyor'
Boğa heykelinin önüne gelen bir genç, Gezi Parkı'na yapılan polis müdahalesini hareketsiz durarak protesto ediyor. Üniversiteye girmeye hazırlanan 20 yaşındaki Alican Birteksöz basın mensuplarına yaptığı açıklamada "Halkın güçlü olduğunu göstermeye çalışıyorum. Taksim'de bir abimiz eyleme başladı ben de ona destek oluyorum. 4 saattir burdayım, dayanabildiğim kadar durmayı düşünüyorum. Direneceğiz, Gezi parkındaki yeşillikleri korumak, Gezi parkını yüceltmek istiyorum, yıkılmasını istemiyorum, bunun için direniyorum" diye konuştu.
Boğa heykelinin önündeki tek kişilik eyleme çevre sakinleri de destek veriyor. Bazı vatandaşlar eylemciye su ve bisküvi getirirken bazıları da alkışlarla eyleme destek verdi. Alican Birteksöz'ün annesi Serpil Kurt da bir süre sonra eylem yapan oğluna destek vermek için yanına geldi. Oğlunun eylemiyle gurur duyduğunu söyleyen anne "Duran adamın annesiyim. Eylemi çok mantıklı buluyorum. İnşallah güzel bir şekilde devam eder eylemler karşılığını bulur. Tayyip de vicdana gelir de birazcık geri adım atar diye düşünüyorum. Oğluma havlu, deodorant ve şapka getirdim. Birileri gelir oğlumun yanında durur, inşallah polis gelip de dağıtmaz" diye konuştu.
10:11
18.06.2013
Eylemi devam ettirenlere GBT kontrolü
Gezi Parkı'na yapılan polis müdahalesini protesto etmek için dün 8 saat Taksim Meydanı'nda sabit duran Erdem Gündüz'ün başlattığı eylem, biri kadın 3 kişi tarafından devam ettiriliyor. Özellikle Erdem Gündüz'ün başlattığı nokta boş bırakılmıyor. Taksim'de 1'i kadın 3 kişi tarafından eylem güneş altında devam ediyor. Sivil polisler, eylemcilere kimlik kontrolü yaptı. Polis, GBT sorgulaması yaparken eylemcilerin 'Duran Adam' eylemi devam etti. Kimlik kontrolünde herhangi bir olumsuzluğa rastlamayan polis, eylemcilere kimliklerini teslim ederek ayrıldı. Öte yandan dün giriş yasağı kaldırılan Gezi Parkı bugün yeniden yasaklandı. Polisin parktaki nöbeti devam ederken, belediye ekiplerinin de temizlik ve ağaç dikme çalışmaları sürüyor. (dha)
11:30
18.06.2013
New York'tan destek
Beyaz gömleği ve kot pantolonu, içinde su şişesi ve krakerlerle, ABD'nin simgesi olan Özgürlük Heykeli'ne bakarak saatlerce kımıldamadan duran bir Türk genci, Türkiye'deki direnişçilere New York'tan mesaj yolladı.
 
18:00
17.06.2013
Duran Adam, yüzü Atatürk Kültür Merkezi'ne bakacak şekilde, durmaya başladı.
 
01:10
18.06.2013
Duran Adam'ın çevresinde yaklaşık 100 kişilik bir grup toplandı. Hepsi de hareketsiz durarak, AKM'ye bakıyor.
20:00
17.06.2013
Polis ekipleri Duran Adam'ın üstünü ve çantasını aradı
Meydan'da bekleyen Gündüz'ün yanına gelen polis ilk önce çantasını aradı. Gündüz'ün çantasında ilaç, eldiven, cüzdan, kitap, anahtar olduğu görüldü. Polis ayrıca Gündüz' üzerini de aradı. Durumu polise ihbar ettiğini söyleyen bir vatandaş ise "Duruyordu dikkatimi çekti, bomba olur, bir şey olur diye 155'i aradım. Ben bir saattir oturuyorum bir saattir burada" dedi. (dha)
 
02:46
18.06.2013
10 kişiye gözaltı
"Duran Adam" öncülüğünde hareket etmeden ve konuşmadan beklemeye başlayan grubu polis dağıttı. Erdem Gündüz'ün müdahaleden hemen önce alandan ayrıldığı belirtilirken, 10 kişinin de gözaltına alındığı öğrenildi. (dha)
06:51
18.06.2013
Kadınlardan destek
"Duran Adam" eylemine kadınlar da destek verdi. Gece geç saatlerde 3 kadın bekleyişini gün aydınlana kadar sürdürdü. Kadınlardan biri yere yığılarak baygınlık geçirdi. Göstericilerden bazıları Taksim Meydanı'nda yerlere yatarak uyurken, bazıları da çevrede temizlik yaptı. Taksim ve çevresinde görevli polisler ise sandalyelere oturarak ve kaldırımlara oturarak dinlendi. (dha)
08:09
18.06.2013
İzmir'deki 'Duranlar' trafiği kapattı
'Duran Adam' Erdem Gündüz'e İzmir'den de destek geldi. Gündoğdu Meydanı'ndaki Cumhuriyet Ağacı heykeli önünde toplanan göstericiler, 'Duran Adam' oldu. Haraket etmeyen protestocuların sorulara da cevap vermediği, her geçen saat de sayılarının arttığı görüldü. Gündoğdu Meydanı'ndan hareket eden yaklaşık 100 kadar gösterici de saat 02.30 gibi Cumhuriyet Bulvarı'nı trafiğe kapattı.
 
Gündoğdu girişi üzerindeki kavşağa gelen eylemler oturarak yolu kapattı, bazı protestocularda burada 'Duran adam' olarak hareketsiz bekledi. Gece olması nedeniyle herhangi bir trafik yoğunluğunun yaşanmadığı bölgede uyarılan sürücüler, başka güzargahlardan yollarına devam etti. (dha)
13:57
18.06.2013
Ethem Sarısülük'ün öldüğü yerde 'duran adam' eylemi
Taksim'deki başlayan 'Duran Adam' eylemi Ankara'da da devam ediyor. Sabah saatlerinde Ethem Sarısülük'ün vurulduğu yere gelen Yonca isimli kadın (kırmızı pantolonlu) durmaya başladı.