'BDP olarak yeni sürecin içindeyiz'

'BDP olarak yeni sürecin içindeyiz'
'BDP olarak yeni sürecin içindeyiz'
BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, Ahmet Türk ve Ayla Akat'ın adaya gidişleri ile BDP'nin 'İmralı süreci'ne resmen dahil olduğunu söyledi.

BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, İmralı’da Kürt sorununun çözümü için başlatılan sürece, Ahmet Türk ve Ayla Akat’ın adaya gidişleri ile BDP’nin resmi olarak dahil olduğunu söyledi. Geçmişe göre daha ‘ciddi ve kararlı’ olduğunu belirttiği bu sürece Hewler (Erbil) veya İmralı-Hewler adının verilebileceğini belirten Demirtaş, “Hewler süreci PKK ile devlet arasında belki işleyebilir. Sayın Öcalan İmralı’da olduğu sürece de Güney Kürdistan’ın başkentinde bu görüşmeler niye yapılmasın? Diğer tüm grup ve fraksiyonları da bu sürece katmalıyız” dedi.
Diyarbakır’da bulunan Demirtaş, basın mensupları ile bir sohbet toplantısı düzenledi. Diyarbakır’da bugün yapılacak cenaze törenini ‘Habur olayı’ ile kıyaslamanın doğru olmadığını ve zaten Habur’u provokasyon olarak değerlendirmediklerini söyleyen Demirtaş, “Habur’da insanlar silahlarını bırakıp canlı gelmişti. İnsanlar buna sevinmişti. Bu Habur’a da benzemiyor. Cenaze törenidir. Üç kadın Paris’te vahşice katlediliyor. Onlara sevgi ve sempati var. Cenaze töreni düzenlenecek, halk da bunu yapacak. Bunun ötesinde bir hazırlık yok” dedi.
Provokasyonu günlerce gündemde tutmanın da provokasyona zemin hazırladığını iddia eden Demirtaş, “Kim provokasyon ihtimalini ortaya koyuyorsa, lütfen kaynağını da açıklasın. Gereksiz kaygı uyandırmanın anlamı yok. Güvenlik güçleri provokasyon ihtimali üzerinde duruyorsa, hükümet yaygara koparıyorsa, sessiz sedasız bunu engellesin. Halk bu saldırıyı boşa çıkarıp Sayın Öcalan’ı desteklediğini ortaya koyuyor. Kürtler toplu halde sevinmesin, toplu halde üzülmesin diyorlar. Kürtlerin nasıl sevineceğine ve nasıl üzüleceğine devlet karar verecekse buyursunlar Kürt sorununu çözsünler” dedi.

‘Bir karanlık, gri nokta var’
İmralı’da başlatılan süreci geçmişte yapılan Oslo süreci ile kıyaslayan Demirtaş, şöyle konuştu: “Durup dururken heyecanlanmak ve karamsar olmak gibi bir lüksümüz yok. Buradan baktığımızda geçen Oslo ve İmralı sürecine daha temkinli bir yaklaşım var. Biz hükümetin gerçek niyetini anlamış değiliz. Bir karanlık, gri nokta var. Biz barış sağlansın, çözüm olsun istiyoruz. Net olan budur. Kürt tarafı buna hazır. Hükümetin de başlatmış olduğu bir girişim var. Bunun ötesinde netleşmiş şeyler olmadan geleceğe dair somut şeyler söylemek doğru değil. Derli toplu olarak bizimle paylaşılmış bir proje yok.” Demirtaş, İmralı’ya gitmek için başvurularının bulunduğunu, ancak kararın Adalet Bakanlığı’na bağlı olduğunu söyledi.
Demirtaş, Oslo süreçlerinin doğrudan içinde olmadıklarını, ama bu defa Ahmet Türk ve Ayla Akat’ın İmralı’ya gitmesiyle resmen içerisinde olduklarını söyleyerek şöyle devam etti: “BDP ve Kandil işin içerisinde olmadan süreç ilerlemez. Biz çözüm niyetlerine sonuna kadar destek oluruz. Hükümetin kendisine yakın basın yayın organlarında yazılan çizileni kelime kelime izliyoruz. Bize heyecan verecek, AKP ’nin kalıcı çözüm projesini ortaya koyması açısından umut vermiyor. Tasfiye etmek istiyorlarsa dağınık, acemi bir şekilde yapıyorlar. Çözmek de istiyorlarsa yine dağınık ve acemicedir. Bu yola çıkmış trenin raydan çıkmaması için uğraşmalıyız.”