BDP 'özel izin'le Müslim için taziyeye gidiyor

BDP 'özel izin'le Müslim için taziyeye gidiyor
BDP 'özel izin'le Müslim için taziyeye gidiyor
BDP ve DTK üyeleri, önceki gün çıkan çatışmalarda oğlu öldürülen PYD lideri Salih Müslim'e taziye ziyaretinde bulunmak üzere özel izinle Suriye'ye gidiyor.

ŞANLIURFA - Demokratik Birlik Partisi'nin (PYD) Eşbaşkanı Salih Müslim'in 20 yaşındaki oğlu Şervan Müslim, geçen çarşamba günü Türkiye sınırındaki Telabyad ile Kobani arasındaki Susik bölgesinde çıkan çatışmalarda öldürüldü. Müslim'in cenazesi, Şanlıurfa'nın Suruç İlçesi'nin karşısında bulunan Halep'e bağlı Kürtler'in Kobani olarak adlandırdığı Ayn-El Arap ilçesinde toprağa verildi.

BDP ve DTK heyeti, oğlu ölen PYD lideri Salih Müslim'e taziye ziyaretinde bulunmak üzere Suriye 'ye gitmeye karar verdi. Yapılan görüşmelerin ardından aralarında BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, DTK Genel Başkanı ve bağımsız Mardin milletvekili Ahmet Türk'ün de aralarında bulunduğu 10 kişinin Suriye'ye geçişine izin verildi. İznin çıkması üzerine BDP'li Selahattin Demirtaş, Gültan Kışanak, Nazmi Gür, İbrahim Binici, DTK eşbaşkanları Ahmet Türk ve Aysel Tuğluk ile BDP'li bazı üst düzey yöneticiler Şanlıurfa'da buluştu. Bazıları karayolu ile kente gelen ve havaalanında toplanan BDP ve DTK üyeleri Şanlıurfa'nın Suruç ilçesine hareket etti. Heyet üyesi 10 kişinin Suruç'un Mürşitpınar Köyü'nde bulunan sınır kapısından geçerek, hemen karşıda bulunan Kobani'de Müslim'e taziye ziyaretinde bulunduktan sonra yeniden Türkiye'ye döneceği bildirildi. (Hasan KIRMIZITAŞ/DHA)