BDP tarafı temkinli bir bekleyişte

BDP tarafı temkinli bir bekleyişte
BDP tarafı temkinli bir bekleyişte
Başbakan'ın Öcalan'la görüşüldüğünü açıklaması, gözleri BDP'ye çevirdi. BDP'liler 'teyit edemedikleri' bu süreç için "Gerçekse çok iyi" yorumu yaptı.
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın, Abdullah Öcalan’la görüşmelerin sürdüğünü açıklamasıyla temasların detayları da ortaya çıkarken, BDP gelişmeleri izlemeye aldı. BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak, Erdoğan’ın açıklamaları ve sonrasında kamuoyuna yansıyan bilgileri değerlendirirken, “Tek kaynaklı bilgi. İkinci bir kaynağa doğrulatma şansımız yok, dolayısıyla inanmamız için bir gerekçe de yok” dedi. DTK Eşbaşkanı Aysel Tuğluk ise BDP ve DTK’nın ‘temkinli’ yaklaşımını yorumlarken, “Temkinli olmak zorundayız. Hassas bir konu. Umarım gelişme yaşanır, 2013 yılını barış yılı yaparız” dedi.
Kürt sorununun çözümü için İmralı Cezaevi’nde Öcalan’la görüşmelerin sürdüğüne ilişkin haberi mercek altına alan BDP, sürece ‘temkinli yaklaşma’ görüşünü benimsedi. BDP Eşbaşkanı Kışanak, görüşmeye ilişkin kamuoyuna yansıyan bilgilerin hükümet kaynaklı olduğunu belirterek şunları söyledi:
“Eskiden Öcalan’ın avukatları İmralı’ya gidiyordu, ailesi gidiyordu. Şimdi ise bir buçuk yıldır tecrit var, kimse ile görüşülemiyor ve hiçbir iletişim imkânı yok. Şu anda kamuoyundaki spekülasyonların tamamı hükümet kaynaklı ve işin doğrusu kimsenin başka bir bilgiye sahip olma ihtimali yok. Bu gerçek mi, yönlendirme mi, kasıtlı bir yayın mı, bilemiyoruz. BDP’nin de BDP dışında Kürt kamuoyunun da, hükümet kaynaklı spekülasyonlar dışında bir şey bilmesi lazım. Bu yaptıkları, söyledikleri doğruysa bile iyi bir sonuç vermez. İyi bir sonuç verebilmesi için insanların güvenmesi lazım. Güvenilir, sağlam, başka bir kaynaktan doğrulanacak bilgiye ihtiyacımız var. Bilgiler hükümet kaynaklı, ikinci bir kaynak yok ve bizim inanmamız için gerekçe de yok. Tecride son verilmeli ve iletişim olanakları olmalı. Tek taraflı üretilen bu spekülasyonlara hiç kimse itibar etmez. Açmak istedikleri olumlu bir yol varsa, böyle olmaz.”

Tuğluk: Hassas bir konu
DTK Eşbaşkanı Aysel Tuğluk ise konuya ‘temkinli’ yaklaşmalarının nedenini açıklarken, “Hassas bir konu. Temkinli olmak zorundayız. Çünkü gerçekse çok iyi bir şey” dedi. Tuğluk şöyle devam etti:
“Umarım gelişme yaşanır. Kesinlikle doğru olan, müzakere yolunu tercih etmektir. Müzakerelerin kesilmesiyle çok ağır şeyler yaşandı. Bu nedenle 2013 yılını barış yılı yapmalıyız. Biz buna hazırız. Hazır olduğumuzu da her zaman ifade ettik.”

Demirtaş: Tarihi aşama
BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş ise gelişmeleri yayınladığı yeni yıl mesajında değerlendirdi. Demirtaş, büyük bir özveri ve kararlılıkla sürdürülen barış, demokrasi, özgürlük ve emek mücadelesinin sorunları tarihsel bir çözüm aşamasına getirdiğini belirterek şunları vurguladı:
“Barışın artık bu topraklarda bir an önce yeşermesi, Kürt sorununun demokratik çözümü noktasında diyalog ve müzakere sürecinin önünün açılması, demokratik standartların yükseltilmesi, yurttaşlarımızın çoğulcu-eşitlikçi yeni bir anayasaya kavuşması, anti demokratik uygulamaların son bulması, insanların düşüncelerinden dolayı cezaevlerine atılmaması, halkın iradesi olan tutuklu milletvekillerin, binlerce siyasetçinin ve seçilmişin, tutuklu gazetecilerin bir an önce özgürlüklerine kavuşması, her alanda eşitliğin ve adaletin sağlanması 2013 yılının en temel hedefleri olmalıdır.”

Kaplan: Silahlar susabilir

BDP’nin Şırnak Milletvekili ve Abdullah Öcalan’ın eski avukatlarından Hasip Kaplan, Başbakan Erdoğan ’ın İmralı’da görüşmelerin sürdüğüne yönelik açıklamalarını sosyal paylaşım sitesinde değerlendirdi. Kaplan, istenirse 2013 yılında silahların susabileceğini belirterek “Başbakan, ’İmralı’da görüşme var’ dedi. İşte son şans, iyi yönetilse sonuç alınır. Yönetilemezse ’kıyamet senaryosu’ başlar. Silahların susması, yeni anayasa, Kürt sorununda çözüm 2013’ün başgündemi” dedi.


  http://www.radikal.com.tr/1114809111480912

  YORUMLAR
  (12 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  adalet - yasin.alkan

  adalet adalet diye haykıran radikalgökhan ı anlamakta zorluk çeken sadece ben miyim?. Kendsine buradan söylemek istiyorum: Adalet dediğniz kavram ne? Kendi adaletinizin nasıl olduğunu söyleyin de öğrenelim. Madem adalet diyorsunuz adaletiniz adam gibi adalet olsaydı da bu insanları dağa sürüklemeyi engelleyebilseydi. başta Kürdün sonra da diğer halkların hakkını gasp etmeseydi sizin adaletiniz bugün Türkiye çok daha güzel olabilirdi. Ama gel gör ki asıl adaleti gözetenler, bugün hakkı hukuku savunanlar içerde ya bu ülkeden kaçmış ya da hala susturuluyorlar. Bu ülkenin 90 yıllık ömrü var lakin adaletin adam gibi yaşandığı bir gün bile yok.

  'Sİyasi Kanat Neden Muhattap Alınmıyor' - BARİSİM

  Hep aynı olaylar gelip tekrar ediyor arkadaşlar. Öcalan muhattap alınmıyor , BDP direk muhattap kabul ediliyor , olay çözülemiyor.Şimdide BDP muhattap alınmıyor direk öcalan muhattap alınıyor.Bunu kabullenmemiz lazım artık arkadaşlar , eğer bu konuyu temelden çözüme kavuşturmak istiyorsak , öcalanıda , bdp yide , dağ kadrosunuda muhattap alıp 2 halkında çıkarına bir karar alıp çözmemiz lazım bu meseleyi.Bu tür tarih tekerrürleriyle vatandaşa sürekli DEJAVU yaşatmak medyayı oyalamak hiç bir tarafada kar sağlamaz.Umarım barış ve kardeşlik hakim olur tüm halklar ve ülkemiz için.

  Mahkum ve Taşeronları - PAN-ZEHİR

  sevgili BDP'liler , görüşlerinizin kamuoyu ve halk nezdinde hiçbir itibarı olmadığı için haber değeriniz bile yok malesef. Tehtitlerinize gelince ; görüşmeler olumlu sonuçlanmazsa 2013'te kıyamet öngörmüşsünüz ; sizin kıyametiniz Mayaların kıyameti gibi uyduruk ve fos.Bizleri silahla ve ölümle mi korkutacağınızı düşünüyorsunuz ? Şimdiye kadar korktuk mu ? Abdullah Öcalan'a gelince ; kendisinin bir itibarı ya da etkisi olmadığını yakında tüm Türkiye görecektir.PKK eski PKk değil. İran,Rusya, AB, İsrail ve ABD 'nin taşeronu bir örgüt.Ve taşeronlar bir mahkumdan emir almaz. Aklınıza şaşayım.

  Asla - RadikalGokhan

  Çocuk katillerinin yanına mı kalacak bu güne kadar işledikleri suçlar? Hepsini Öcalan bir metrekarelik bir hücreye tıkmadıkça, -ister Kürt Sorunu deyin ister Terör Sorunu- bu sorun bin yıl da sürse mücadelemizden geri adım atmayacağız! Adalet yalnız adalet, sadece adalet.

  Oyunun Figüranları - Hayal Denizi03

  Türk Milleti "bebek katilini" devlete muatap eden ve onunla masaya oturanları asla affetmiyecek! PKK'nın ipi İmralıdaki katilin elinde sananlar çok yanılıyor. O teröristleri gölge oyunu yerine oynatan parmaklar imrallıda değil, sınır ötesinde ki emperyalist parmaklar.Türkiyeyi yönetenler bunu görmediği sürece Türkiye İtibar kaybetmeye devam edecektir. BDP'lilerde oyunun bir figüranı. Artst bile değiller. Toplama figüran!

  Yanlis baslik ve manipülasyon - handaner

  Haberin yazari Rifat Basaran icin: Bu haberin dogru basligi söyle atilir: "Açmak istedikleri olumlu bir yol varsa, böyle olmaz" Neden? Cünkü konuyla ilgli aciklama yapan BDP es baskanlarindan Kisanak sürecin nasil olmasi gerektigine dair tamamen elestirel bir bakis acisina sahip. Diger esbaskan Demirtas ise Erdogan'in aciklamalarina zerre kadar deginmeyip Kürt hareketinin geldigi asama ile ilgili yorum yapiyor. Siz de bunu "Terihi asama" ara basligi ile capitmaya devam diyorsunuz. Kendinizi yalanci coban durumuna düsürüyorsunuz.

  boş hayaller - zazaki

  RTE nin umudu öcalanda ama boşuna. öcalan pkkya silah bıraktıramaz. kim takar öcalanı hapisteki bir esiri. pkk nın küçük bir kısmı teslim olur ancak geri kalanı silah bırakmaz. bahoz erdal öcalanı dinleyip silah bırakcak şaka gibi bişiy bu :)