BDP: Yasal adımlar bir an önce atılsın

BDP: Yasal adımlar bir an önce atılsın
BDP: Yasal adımlar bir an önce atılsın

BDP liler, kil İnsanlar Heyeti ile Ankara da görüştü. Yapılan görüşmede, çözüm sürecinde yasal düzenlemelerin hızlı yapılması için destek istendi.

BDP'liler, çözüm sürecinde yasal adımların bir an önce atılması için Başbakan Erdoğan'a hem bakanlar hem de âkillerle mesaj gönderdi.
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

Çözüm sürecinde, hükümetin atması gereken adımların hayata geçirileceği ikinci aşama öncesi BDP , Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’a çifte mesaj gönderdi. BDP Eşbaşkanları Selahattin Demirtaş ve Gültan Kışanak ile Grup Başkanvekilleri Pervin Buldan ve İdris Baluken, önceki akşam Adalet Bakanlığı sosyal tesislerinde Başbakan Yardımcısı Atalay ve Adalet Bakanı Ergin ile bir araya geldi. Görüşmede, ikinci aşama öncesi yapılması istenen yasal değişiklikler ile yol haritasına ilişkin görüş alışverişinde bulunuldu. BDP’liler dün de Âkil İnsanlar Heyeti temsilcileriyle buluştu. Her iki görüşmede de “Yasal adımların bir an önce atılması için Başbakan Erdoğan ile görüşülmesi” istendi. 

İmralı’ya hafta sonu gidilecek 

Başbakan Yardımcısı Atalay ve Adalet Bakanı Ergin ile BDP’lilerin görüşmesinde, Abdullah Öcalan ile görüşmek için İmralı ziyaretinin hafta sonu yapılması görüşü benimsenirken, ziyaretin pazar günü olabileceği belirtildi. Heyet üyeleri arasından Sırrı Süreyya Önder’in çıkartılmasına yönelik eleştirileri dile getiren BDP’liler, heyet üyelerini kendilerinin belirlemek istediğini iletti. Görüşmede, çekilme süreci ve sınır bölgelerinde güçlendirilen karakol inşaatları ile Heron’ların uçurulması da gündeme geldi. Buldan, son Kandil ziyareti sırasında iki kez üstlerinden Heron geçtiğini anlatırken, bu uygulamaların süreci geciktirdiğini anlattı. Koruculuk uygulamasının devam etmesinden duyulan rahatsızlık da dile getirildi.
Görüşmede BDP’liler daha önce Adalet Bakanlığı’na sundukları yasal değişiklik önerilerinden 25 tanesinin öncelikli olarak gündeme getirilmesini talep etti. TBMM’nin tatile girmemesini isteyen BDP’liler, iki bakana “Olağanüstü bir süreç yaşanıyor. Bu yaz tatil yapmamalı. Zaten bu olağanüstülük nedeniyle tatile ihtiyaç duymuyoruz. Meclis ramazan ayında da çalışabilir” dedi. 

İkinci görüşme âkillerle 

BDP’liler sürecin ilerlemesi için hükümetin adım atması gerektiğinin Başbakan Erdoğan’a iletilmesini isterken Atalay ve Ergin ise talepleri önümüzdeki hafta Bakanlar Kurulu toplantısında Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’a ileteceklerini belirtti.
Öte yandan BDP’liler dün de çalışmalarını tamamlayan Âkil İnsanlar Heyeti ile bir araya geldi. Görüşmeye Demirtaş ve Baluken’in yanı sıra Diyarbakır Milletvekili Altan Tan ile Mardin Bağımsız Milletvekili Ahmet Türk de katıldı. Âkil İnsanlar Heyeti’nden ise Can Paker, Yılmaz Ensaroğlu, Ahmet Taşgetiren, Tarık Çelenk, Mithat Sancar ve Yusuf Şevki Hakyemez görüşmede hazır bulundu. BDP’liler, Âkil İnsanlar Heyeti üyelerinden, önümüzdeki hafta bir araya gelecekleri bilinen Başbakan Erdoğan’a ‘süreçle ilgili hızlı adımlar atılması’ için uyarıda bulunmasını istedi. Hükümetin bir adım atmamasının büyük bir güvensizlik yarattığını belirten BDP’liler, Başbakan Erdoğan’a sunulacak rapora bu durumu yazmalarını da istedi. Demirtaş, “Sayın Öcalan son görüşmemizde bir adım atılmamasından dolayı çok sinirliydi” diyerek yeni görüşmeden olumlu bir sonuçla dönmeyi istediklerini söyledi. BDP, Adalet Bakanlığı’na önceden ismini bildirdiği 12 âkilin İmralı Cezaevi’ne giderek Öcalan ile görüşmesini de istedi. 

Gezi yorumu 

Görüşmede Âkil İnsanlar Heyet üyelerinden Can Paker, Taksim Gezi Parkı olaylarının süreci olumsuz etkilediğini söylerken, BDP’liler buna karşı çıktı. Demirtaş, müzakereler için hiç bir pazarlık yapmadıklarını anlattı. DTK Eşbaşkanı Ahmet Türk, heyete “Biz Karadeniz’e giremiyoruz. Bizi orada siz anlatın” derken Altan Tan “Kanaat önderleri toplumda algıyı değiştirebilir” dedi. Bunun üzerine heyet üyeleri, toplumsal algıyı değiştirme konusunda Öcalan ve BDP’ye görevler düştüğünü belirterek, “Hafta sonu yapılan toplantıda gündeme gelen ‘statü tanınması’ gibi konular toplumda farklı anlaşılıyor. Bu konularda daha dikkatli olun” uyarısında bulundu.