BDP'de disiplin MYK'sı öncesi restleşme

BDP'de disiplin MYK'sı öncesi restleşme
BDP'de disiplin MYK'sı öncesi restleşme
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

BDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, istifa edeceğine ilişkin haberleri dün yaptığı basın toplantısıyla yalanladı. Ancak, hafta sonu ‘disiplin’ konularının ele alınacağı MYK toplantısı öncesi parti içinde iplerin gerildiği bilgisi kulislere yansıdı. BDP yönetiminin Emine Ayna’yı parti çalışmalarına katılmadığı gerekçesiyle disipline sevk etmek istemesinin gerilime neden olduğu, Ayna’yı destekleyen Kadın Meclisi’nin Demirtaş ve parti yönetimine karşı kazan kaldırdığı öğrenildi. Parti içinde gerilime ilişkin bilginin MYK öncesi bilinçli olarak sızdırılmış olabileceği konuşuluyor.
Demirtaş’ın Diyarbakır’da yaptığı açıklamalarında iki ana unsur ön plana çıktı. Önceki gün Demirtaş’ın parti içinde yaşanan kongre krizi nedeniyle yerel seçimlerin ardından istifa edeceği yönünde bilgi kamuoyuna yansımış, değişik senaryolar kulislerde konuşulmuştu. BDP Genel Merkezi’nin ardından Demirtaş da bu haberleri yalanladı. BDP’de eşbaşkanlık konusunda tartışma ve istifasının söz konusu olmadığını belirten Demirtaş, “Koltuklar halkın emanetidir. Halk bu emaneti teslim ettiği gibi geri de alır. Zamanı geldiğinde biz de teslim etmesini biliriz” dedi. BDP’nin güdeminde seçime kadar olağanüstü kongre olmadığını ifade eden Demirtaş, “Bizler de koltuklara yapışıp kalan kişiler değiliz. Yeri ve zamanı geldiğinde bizler de bu emanetleri teslim edeceğiz” dedi. Demirtaş’ın bu açıklamalarına rağmen, parti içinde BDP’li Ayna’dan kaynaklı bir gerilimin yaşandığı bilgisi kulislere yansıdı. Bir süre önce BDP yönetimi, Ayna ve bazı milletvekillerini parti çalışmalarına katılmadığı için disipline sevk etmek istemiş, bu durum parti içinde gerginliklere neden olmuştu. Ayna’nın disipline sevk edilmesine karşı çıkan BDP Kadın Meclisi ile Demirtaş’ın son günlerde arasının açıldığı ve Kadın Meclisi’nin Demirtaş’a rest çektiği öğrenildi. BDP, 12 Ekim’de ‘disiplin’ gündemiyle MYK toplantısı gerçekleştirecek. Parti içinde gerilime ilişkin haberin, MYK öncesi bilinçli olarak sızdırılmış olabileceği konuşuluyor. 

Pakete sert eleştiri

Demirtaş’ın değindiği ikinci önemli konu demokratikleşme paketiydi. Demirtaş’ın eleştirileri şöyle: “Hükümet fiili olarak süreci bitirmiş haldedir. Kendi başlattıkları sürecin arkasında duramıyor olmak siyasi korkaklıktır. Sen, ‘Sadece özel okullarda çocuklar başını kapatabilecek? Devlet okullarında kapatılamaz’ diyebilir misin? Biz anamızdan taksitle mi doğduk, haklarımızı taksit taksit veriyorsun? . Müzakereye niyetiniz yoksa paçaları niye sıvadınız.?”