BDP'de İmralı'ya kim gidecek mesaisi

BDP'de İmralı'ya kim gidecek mesaisi
BDP'de İmralı'ya kim gidecek mesaisi

Adalet Bakanı Sadullah Ergin’in “İmralı ile ilgili gelişme olabilir” açıklamasının ardından BDP ’de, Abdullah Öcalan ile görüşmek için İmralı’ya kimin gideceğine yönelik tartışmalar hızlandı. BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, AK Parti Ankara Milletvekili Yalçın Akdoğan’ın “Sen-ben çekişmesine girmek, meseleyi kişiselleştirmek fayda değil zarar getirir” sözlerine “Kim olursa olsun görevlendirmeyi biz yapacağız, AK Parti yapmayacak” diyerek yanıt verirken, isim tartışmalarının krize kapı aralamaması için kapalı grup toplantısında formül arandı.
BDP’nin her hafta pazartesi günü öğle saatlerinde gerçekleştirdiği basına kapalı grup toplantısında bu konu masaya yatırılırken, milletvekillerine toplantıya katılmaları konusunda uyarı mesajları gönderildi. Toplantıda milletvekillerinin görüşleri sorulurken, milletvekilleri “Öcalan ile yapılacak görüşmenin, kurumsal kimlikle yapılması” konusunda görüş belirttiği öğrenildi.
Adaya kimin gideceğiyle ilgili zaman zaman hem BDP hem de hükümete yakın kaynaklardan değişik isimler telaffuz edildi. İmralı’ya gidecek isimlerle ilgili belirsizlik, gerginliği de beraberinde getirdi. BDP’deki tartışmalar üzerine AK Parti Ankara Milletvekili Yalçın Akdoğan’ın “Sen-ben çekişmesine girmek, meseleyi kişiselleştirmek fayda değil zarar getirir. Nefisler geri planda tutulmalı, sonuca odaklanılmalı” derken, buna yanıt veren Demirtaş, toplantı öncesi yaptığı açıklamada, “Görevlendirmeyi her halükârda biz yapacağız. Kim olursa olsun görevlendirmeyi biz yapacağız, AK Parti yapmayacak” dedi.