BDP'de köstebek soruşturması

BDP'de köstebek soruşturması
BDP'de köstebek soruşturması

Öcalan ın mektubu Kandil e gitti. Kışanak Kandil de çözüm iradesi görmekten memnunuz dedi.

Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

Abdullah Öcalan’la İmralı’da yapılan görüşmenin tutanağının basında yer alması üzerine zor durumda kalan BDP , parti içindeki ‘köstebeği’ bulmak için iç soruşturma başlattı. Sadece BDP eşbaşkanları ve heyet üyelerinin elinde bulunan tutanağın nasıl sızdığını ortaya çıkarmak için oluşturulan ekip, tutanakları basına veren kişinin belgeleri hırsızlık yoluyla elde etmiş olabileceği gibi dinleme yoluyla da elde edilebileceğini tartışıyor. Öcalan’la görüşmenin ardından Buldan, Önder ve Tan’ın alınan notları BDP eşbaşkanlarına anlattıktan sonra bir araya gelerek kâğıda döktüğü ve tutanağı oluşturduğu, ardından tutanakların Parti Meclisi (PM) toplantısında okunduğu ancak üyelere dağıtılmadığı biliniyor. Tutanakların BDP eşbaşkanları Selahattin Demirtaş ve Gültan Kışanak ile heyetteki Pervin Buldan, Sırrı Süreyya Önder ve Altan Tan’da bulunduğu belirtiliyor.
BDP Eşbaşkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş, ”Tutanaklar sınırlı sayıda çoğaltıldı ve tutanakların kamuoyuna yansımaması konusunda titiz davranma kararı alındı” dedi. Araştırma ekibi değişik seçenekleri masaya yatırıyor. Ekip, toplantıda okunan tutanakların bir üye tarafından cep telefonuyla kaydedildiği ya da konuşmaların ‘dinleme’ yoluyla da elde edilerek sızdırılmış olabileceği üzerinde duruyor.

Çakallara selam

Bu arada Öcalan’ın, PKK ’nın Kandil’deki yöneticilerine yazdığı mektubu götüren BDP ve DTK heyeti dün Erbil’deki BDP temsilciliğinde basın toplantısı düzenledi. Heyette bulunan tutanakları basına verdiği iddia edilen BDP Diyarbakır Milletvekili Altan Tan, sessizliğini bozdu ve “İddialar yalan. Aslanlar köstebek olmaz, çakallara selam. Aslanlar söyleyeceğini doğru dürüst söyler. Bir şeyi yapacaksa pençesini vurur alır. Çakallar ayaklarını denk alsın” dedi. Van Bağımsız Milletvekili Aysel Tuğuluk ise toplantıda yaptığı konuşmada “Kandil’e mektubu ilettik. Kandil’deki yöneticilere Sayın Öcalan’ın başlattığı sürece destek vereceğimizi söyledik. Onlara sürecin arkasında durmaları için destek ve temennilerimizi ilettik. Kandil’de barış ve çözüm iradesi görmekten memnunuz. Kandil 2 gün önce bombalanmasına rağmen bu kadar güçlü çözüm ve barış iradesi göstermesi umutlarımızı arttırdı” diye konuştu.