BDP'den 23 Nisan'a protesto ve boykot

BDP'den 23 Nisan'a protesto ve boykot
BDP'den 23 Nisan'a protesto ve boykot
İstanbul'da bir grup BDP'li Galatasaray'da 23 nisan kutlamalarını protesto ederken, Diyarbakır ve Şırnak'ta da törenlere boykot vardı.

Çoğunluğunu BDP İstanbul İl Gençlik Kolları üyelerinin oluşturduğu Halkın Demokratik Kongresi (HDK) Gençlik Meclisi Üyeleri bugün Beyoğlu'nda 23 Nisan kutlamalarını protesto etti.

HDK üyeleri Saat 12:00'de Galatasaray Meydanı'nda toplandı ve " Bu bayram bizim Bayramımız değil " pankartı açtı. Basın açıklamasını Galatasaray Meydanı'nda yapacaklarını duyuran HDK'lılar yer değiştirmek zorunda kaldı. Aynı saatte Galatasaray Lisesi önünde Beyoğlu Belediyesi'nin gerçekleştirdiği 23 Nisan şenliği vardı. 23 Nisan'ı kutlayan kalabalığını yanında " Bu bayram bizim bayramımız " değil sloganı atarak geçen grup Taksim Meydanı'na yürüdü.

"Roboski'den Sivas'a çocuk katili T.C., Pozantı’yı unutma unutturma, 1915'in çocukları nerede ?" yazılı dövizler taşıyan HDK'lılar Tramvay durağında bir basın açıklaması yaptı. Açıklamada, " Bu bayram kimin bayramı ? Çocuklar sokakta, cezaevlerinde işkence gibi insanlık dışı saldırılara uğrarken, Roboski'de katledilirken, biz bu tabloda bayram göremiyoruz" denildi.

Yaklaşık 60 kişilik grup basın açıklamasının ardından dağıldı. Bu arada protestoya katılacağı duyurulan BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel, yürüyüşte ve basın açıklamasında yer almadı.

DİYARBAKIR'DA BDP'LİLER KATILMADI
Diyarbakır'da kutlamalara BDP'li belediye başkanları ve temsilcileri katılmadı.

Diyarbakır Valiliği önünde yapılan törenlere Diyarbakır Büyükşehir Belediye Başkanı BDP'li Osman Baydemir ve bu partiden olan ilçe belediye başkanları ile temsilcilerinin katılmadığı görüldü. Valilik yetkilileri, belediyelere her sene olduğu gibi bu yıl da davet gönderildiğini, ancak katılım olmadığını söyledi.

ŞIRNAK BDP'DEN BOYKOT
BDB Şırnak İl teşkilatı yaptığı basın açıklamasıyla 23 Nisan Ulusal Egemenlik ve Çocuk Bayramı'nı boykot ettiklerini açıkladı. BDP il binası önünde toplanan yaklaşık 100 kişi adına konuşan BDP İl Yöneticisi Şevki Kabul, 23 Nisan Çocuk Bayramı'nın tüm dünyada kutlandığını hatırlatarak, " Türkiye ve Kürdistan'da bunun bayram olduğunu söylemek çok yanlış olur. Sistem çocukların geleceği ve inşası olduğunu bildiği için onların katletmektir. Tıpkı ağaç yaşken eğilir sözünden yola çıkarak. Uğur Kaymaz, Yahya Menekşe, Ceylan Önkol, Diren Basan ve yüzlerce, binlerce Kürt çocuklarını katleden zihniyet katletmekle kalmıyor her türlü dili, kültürü, sanatı, asimilasyon politikalarına hız kesmeden devam edilmektedir. Özgürlük mücadelesinde gözlerini dünyaya açan Kürt çocuklarını, demokratik eylem hakkını kullanan çocukları hazmedemeyen sistem, binlerce çocuğu cezaevine tıkmakta, kendine meşru hak görüyor. Bu kadar çocuk ihlalinin olduğu Türkiye ve Kürdistan'da 23 Nisan Çocuk Bayramı'nı kutlamak, çocuklara yapılacak en büyük hakaret olur. Bizler de maalesef kutlamıyoruz" dedi. (dha)


  http://www.radikal.com.tr/113076511307659

  YORUMLAR
  (9 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  İYİDE YAPMIŞLAR - pispor

  hiç olmazsa çocuklar üzerinden politika siyaset yapmıyorlar.kaç çocuk bu ülkede daha çocuk yaşta asıldı,kaç çocuk çocukluğunu yaşamadan ya bir askeri bomba yada bir çöplüğe bırakılan tugay arttığı ile parçalanarak öldü.Daha dün Ceylan Önkol parçalanmış cesedini annesi eteğine koyduğu parçalar ile evine gelmedimi.daha dün seyit rızanın oğlu bir pazar günü gece mahkeme kurularak yaşı büyütülüp babasından önce dar ağacına asılmadımı.Erdal Eren kaç yaşında idi dar ağacına götürülürken Neyin hangi çocuğun bayramı bu bayram beyler sizlere soruyorum tarih asla sizi affetmiyecektir.

  EVET SENIN BAYRAMIN DEGIL... - Eskistanbul

  Bu bayram çoluk çocugun bayrami.Ama sen çocuk deyince tas atacak, polise veya askere saldiracak,sivilleri yakacak.Oysa birak senin çocuklarinda kutlasin bu bayrami.Bugune kadar kimse ayirim yapmadan bayram yapti,simdi mi aklina geldi bunun senin bayramin olmadigi.Zaten senin niyetin belli ortaligi karistirmak,bulanik suda avlanmak.Ama artik sana balik yok,uyandik artik millet olarak.Siz dua edin badem biyik var basinizda...

  Bu bayram hepimizin ama... - denizci-41

  Kurtuluş Savaşı'nda, tüm ülke halkı etnik kökenine bakmadan tek bir cephede düşmana karşı toplanmış ve savaşmıştır..Bu topraklar, yine etnik köken ayrımı yapılmadan tüm ülke halkımızın kanlarıyla ce canlarıyla vatan yapılmıştır..Bugün şehitliklerimizde, etnik kökeni farklı insanlarımız yan yana yatmaktadır..Öyleyse,BDP'liler, neden "bu bayram bizim bayramımız değildir" diyorlar? Söylüyeyim..Meclis'te siyasi parti liderlerinin yaptığı konuşmaların en gerçekçisi BDP adına konuşma yapan Gülten Kışanak'ın konuşmasıydı..Bunun nedeni o konuşmada açıkça belirtilmiştir..23 Nisan 1920'de BMM açılışında, 1921 Anayasası'nda Kurtuluş Savaşı süresinde etnik köken farklılıklar hiç kaale alınmamı ve Türk ya da Kürt sözcükleri hiç kullanılmamıştır.tek kullanılan sözcük yalnızca "millet" olmuştur..Yani bu sözcük, birlik ve beraberliği simgesi idi..Ama 1924 Anayassı ile birlikte, Türklük ön plana çıkarılmış ve diğer etnik kökenliler dılanmamıştır ama, gücendirilmişlerdir.Özellikle de Kürtler..1921 Anayasası'nda bir tek Kürt sözcüğü geçmezken, 1924 Anayasası'nda 5.Fasıl başlığı altında 20 maddeden oluşan yalnızca "Türklerin Hukuku Ammesi" konu edilmiştir...İşte bu nedenle BDP, "bu bayram bizim bayramımız değildir" demişlerdir..İsteyen 1921 ve 1924 anaysalarını açıp okuyabilirler..Gülten Kışanak'ın konuşması "ulusalcıların ve de ırkçıların" ezberini bozacak ve tarihe dayanan bir açıklama idi..

  23 nisan protestosu, - miskin2

  ben zaten iyimser degildim ki

  BAYRAM AMA KİMİN BAYRAMI - m.rozbilen

  Devlet oturup yeniden bir düzenlemeye gitmelidir.Herkes'in kendini içinde gördüğü,görebildiği değerler manzumesi oluşturulmalıdır.Hem ülkemizin bir mozaik olduğunu söylüyor hem de mozaik'in tek bir taşından ibaret olduğu zorlamasında bulunuyoruz.Bu çelişki değil mi? Türk olmadığını ama bu ülkenin vatandaşı olduğunu söyleyen bir etnik guruba zorla Türklüğü kabul ettiremeyiz.Zaten bu güne kadar bunu dayattığımız için bir terör sorunuyla karşılaştık.Oysa baştan herkesi kucaklayan bir değerler manzumesi oluştursaydık ve üstün ırk gibi yanlış kibir'imize hakim olsaydık bu gün bunları yaşamıyor olacaktık.Bir kürt'e her allahın günü "türküm doğruyum,ne mutlu türküm diyene" dedirtmek kadar abes bir şey olamaz.Bunu dedirtmekle bir kürt,türk oluyor mu dersiniz? Akıl ve mantıktan uzaklaştıkça hoşgörüsüzlük ve tahammülsüzlük oluşmaktadır.Toplumu böyle zehirledik.Gerçeklerden korktuk.Acımasız davrandık.Çok büyük acılar yaşattık bir hiç uğruna.

  bdp - ibrahimbaytak

  BDP'den 23 Nisan'a protesto ve boykot etmiş. Bu "bizim bayramımız değil" demişler. BDP 23 nisan kutlamalarına katıldı. ANITKABİRE gitti. TBM de yaptıkları konuşmada 23 nisan 1920 de kurulan meclise sahip çıktı. HANGİ BDP SAMİMİ? HANGİ BDP DOĞRU SÖYLÜYOR?

  Bravo - Felix the Cat

  Cok guzel anlamissiniz siz bu sureci.