BDP'den 'tecavüzcü başkan' isyanı

BDP'den 'tecavüzcü başkan' isyanı
BDP'den 'tecavüzcü başkan' isyanı

BDP, olayın ortaya çıktığı gün partiden ihraç edilen A.C.'den basında 'BDP'li Başkan' diye yansıtılmasına tepki gösterdi.

BDP Genel Başkan Yardımcısı Beştaş, cinsel istismar davasına adı karışan kişi partimizden derhal ihraç edildiği halde, hala 'BDP'li Başkan' diye söz edilmesi maksatlıdır.

ANKARA - BDP Genel Başkan Yardımcısı Meral Danış Beştaş, Siirt'teki cinsel istismar iddiasına ilişkin adı geçen kişinin partiden ihraç edildiğini belirterek, "Haberlerde bu kişiden 'BDP'li Başkan' diye söz edilmesinin gazetecilik etiğiyle de bağdaşmadığını" söyledi. 

AYNI GÜN SORUŞTURMA BAŞLATILDI

Beştaş, yaptığı açıklamada, Siirt'te yaşanan taciz ve cinsel istismar iddiasıyla ilgili Belediye Başkan Yardımcısı hakkında BDP Disiplin Kurulu'nun, olayın ortaya çıktığı gün derhal soruşturma başlattığını ve aynı gün soruşturmayı sonuçlandırarak, söz konusu kişinin partiden ihraç edilmesini kararlaştırdığını anımsattı.

Bu kişinin BDP ile uzaktan yakından hiçbir ilişkisinin ve hukuksal bağının kalmadığını belirten Beştaş, "Partimizin bu tür cinsel istismar, taciz ve cinsel şiddet gibi olaylar karşısındaki tutumu oldukça nettir. BDP bu konuda tavizsiz, kararlı bir politika sahibidir" ifadesini kullandı.

MAKSATLI, GAYRIAHLAKİ TUTUM

Beştaş, şunları kaydetti: "Ancak üzülerek görmekteyiz ki taciz olayına ilişkin yazılı, görsel, dijital basın yayın organlarında yer alan haberlerde Belediye Başkan Yardımcısının ismi halen 'BDP'li Başkan' olarak geçmekte, partimizin adıyla yan yana gösterilmektedir. Adı geçen kişinin derhal partimizden ihraç edildiği kamuoyuna duyurulmuş olmasına ve bu durumun bilinmesine rağmen halen partimizin tüzel kişiliğiyle ilişkilendirilmeye devam edilmesi, haberlerde 'BDP'li Başkan' diye söz edilmesi oldukça maksatlıdır, gayri ahlaki bir tutumdur, gazetecilik etiğiyle de bağdaşmamaktadır." Beştaş, bu tür yayınların devam etmesi halinde ilgili basın yayın organları hakkında hukuki işlem yapılacağını bildirdi.

AA