BDP'li Ayna'ya disiplin yolu açıldı

BDP'li Ayna'ya disiplin yolu açıldı
BDP'li Ayna'ya disiplin yolu açıldı
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

Anayasa Mahkemesi tarafından kapatılan Demokratik Toplum Partisi (DTP) eşbaşkanlığını yapan BDP Diyarbakır Milletvekili Emine Ayna, genel merkez ve Meclis çalışmalarına katılmadığı için Disiplin Kurulu’na sevk ediliyor. Önümüzdeki günlerde başka milletvekili ve bazı belediye başkanları hakkında da aynı gerekçelerle disiplin işlemi yapılacağı öğrenildi.
BDP, parti çalışmalarına katılmayan, parti görüşüne aykırı açıklama yapan milletvekili ve belediye başkanlarıyla ilgili disiplin hükümlerini işletmeye karar verdi. İlk olarak BDP Diyarbakır Milletvekili Emine Ayna hakkında disiplin yolunun açılacağı öğrenildi. Ayna, DTP’nin kapatılmasının ardından kurulan BDP’nin yönetiminde yer alamadı. Bu nedenle Ayna’nın BDP yöneticileriyle arasının açıldığı ve yaklaşık 3 yıldır parti ve Meclis grubu çalışmalarına katılmadığı konuşuluyor. Bu gerekçeyle Emine Ayna hakkında parti yönetimi tarafından disiplin sürecinin başlatıldığı belirtiliyor. Ayna’nın Merkez Disiplin Kurulu ile Grup Disiplin Kurulu üyelerinden oluşan Müşterek Disiplin Kurulu’na sevk edileceği belirtiliyor. Ayna’nın ardından ‘parti disiplinine aykırı davrandığı’ belirtilen başka milletvekili ve belediye başkanları için de önümüzdeki günlerde disiplin sürecinin başlatılacağı öğrenildi. Disipline sevk kararı, sevke yetkili kurulun üye tamsayısının salt çoğunluğunun gizli oyu ile alınıyor. Ayna’nın tüzüğe göre önümüzdeki günlerde parti yönetimi tarafından çağrılarak dinleneceği belirtildi.


  http://www.radikal.com.tr/114858611485862

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Disiplin sart - firat1729

  Parti calismasina katilmamak bahane, partililere olur olmaz kendi fikirlerini soyletmemek sahane olmasin?

  DİSİPLİN ŞART - pispor

  bir aile içinde bile disiplin olmadı mı o aile huzur bulamaz BDP bu gün Türkiye de en disiplinli bir parti yeterli mi hayır ben bu partiye gönül bağı ile bağlıyım ama ilçe teşkilatlarına gidiyorum halen kapalı alanda sigara içilmesi görevlilerin internette oyun oynaması ve üye ile çalışanların kahve kültüründen vaz geçemediğini görmem beni oldukça üzüyor.BDP sadece Emine hanım ve Belediye için değil tüm teşkilatı Disipline etmelidir