BDP'li Demirbaş: Apple ve Google, çok dilli yapısına Kürtçe de eklesin

BDP'li Demirbaş: Apple ve Google, çok dilli yapısına Kürtçe de eklesin
BDP'li Demirbaş: Apple ve Google, çok dilli yapısına Kürtçe de eklesin
Diyarbakır merkez Sur İlçesi Belediye Başkanı BDP'li Abdullah Demirbaş, Kürtçe dilinin iletişim araçlarında da kullanılabilmesi için Apple ve Google şirketlerine çağrı yaparak "Çok dilli yapınıza Kürtçeyi de ekleyin" dedi.

DİYARBAKIRDiyarbakır merkez Sur İlçesi Belediye Başkanı Abdullah Demirbaş, daha önce başlattığı çok dilli belediyecilik kapsamında mobil hizmetlerine Kürtçeyi de ekledi. Kürtçe yazılım sistemini hazırlayan ve bazı telefonlarda hayata geçiren telefon tamircisi Celal Göğer ile birlikte basın toplantısı düzenleyen Demirbaş, 10 yıldır çok dilli belediyecilik hizmeti yürüttüklerin belirterek şunları söyledi:

"Günümüz çağında artık mobil iletişim araçları en önemli araçlar haline gelmiştir. Artık insanlar kullandıkları cep telefonlarını sadece iletişim araçları değil, aynı zamanda belirli hizmetlerini görmek içinde kullanıyorlar. Biz de bir ilk uygulama başlattık. Tabi bu uygulamamız çok dilli olacaktır. İlk etapta Sur Belediyesi Kürtçe, Kürtçenin Kurmanci ve Zazaki lehçesinde, Türkçe ve İngilizce dillerinde bir mobil erişim sistemi oluşturduk. Yani artık ellerinizdeki android ya da iphone'larda bu uygulamayı indirerek, Sur Belediyesi'nin bütün hizmetlerine erişebileceksiniz ve Sur Belediyesi'nin çalışmalarıyla ilgili bilgiler alabileceksiniz. En önemlisi çok dilli yapılmasıdır."


ERMENİCE, SÜRYANİCE VE RUMCA DA OLACAK

Amaçlarının belediye çalışmalarını etkin kılmak olduğunu belirten Demirbaş sözlerini şöyle sürdürdü: "Buradaki bir amaç belediye hizmetlerini etkin kılmak için farklı dilleri kullanmak, aynı zamanda dillerin ve kültürlerin gelişimini de sağlamaktır. Kürtçenin dört lehçesini kullanacağız. İlk etapta Kurmanci ve Zazaki, daha sonra Sorani ve Gorani'yi kullanacağız. Aynı zamanda Ermenice, Süryanice ve Rumca dillerini de bu bölgede kullanıldığı için değerlendireceğiz."


APPLE VE GOOGLE'YE ÇAĞRI

Başkan Demirbaş, teknoloji devleri arasında yer alan Apple ve Google'ye de çağrıda bulunarak, "Kürtçe'yi kendi hizmet dili olarak kullanmayan Apple ve Google de sesleniyoruz. Artık Kürtçe'nin de bir medeniyet dili ve hizmet dili olduğunu bilmenizi istiyoruz. Ve dillerin hizmete alınması içinde çağrımızı yeniliyoruz. Gelin o çok dilli yapınıza Kürtçeyi de katın" dedi.

Telefonlarda Kürtçe yazılım sistemini hayata geçiren Celal Göğer, 2005 yılında Nokia'ya Kürtçe dil seçeneği eklenmesi için talepte bulunduğunu, ancak Nokia'nın "Böyle bir dil yok" diyerek talebini geri çevirdiğini anlattı.


SERDAR SUNAR - BAYRAM BULUT / DHA


  http://www.radikal.com.tr/115914911591492

  YORUMLAR
  (2 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  Apple ve Google hangi Kurtce’yi ekleyecek? - Bigali

  Gecen sene Almanya’da Kurt asilli Almanlar okullarda Kurtce secmeli ders okutulmasi icin istekte bulunmustu ve Alman Federal Egitim Bakanligi da calisma baslatmisti. Sonucta Turkiye’de giden Kurt asillilar Kurtce diye Kirmanci dili istediler, Irak’tan goc edenler Kurtce diye Soranice istediler, Iran’dan gelenler de Kurtce diye Kermanshahi isteyince, Almanlar bu ne ya dedi, siz Kurtce istediniz karsimiza 4-5 tane dil cikardiniz, hangisi Kurtce bunlarin, bu is olmaz dedi birakti secmeli ders isini. Daha Goranice, Shabaki, Laki de var ama onlara girmiyorum. Zazaca’yi zaten Almanya Kurtce saymiyor, ayri dil olarak taniyor. Hollandali unlu dil bilimci Philip G. Kreyenbroek’a gore sadece Kirmanci ile Sorani birbirinden Ingilizce ile Almanca kadar farklidir (Kaynak: Philip G. Kreyenbroek, "On the Kurdish Language", a chapter in the book The Kurds: A Contemporary Overview. The book is previewable at Google Book Search) Kurtce diye Kirmanci konusan BDP’liler Kurtce diye Soranice konusan Talabani ile gorustuklerinde hangi dil ile anlasmisti? (Cevap: Talabani'nin de iyi bildigi Turkce). Sonuc olarak: EGER NIZAN BERDEG LEGU MIHAWI, BASAT ZANAYAN NAYETE WEDERI (Bu Soranicedir, anlayan anlasin, anlamayan da neden anlamiyorum, o zaman hangi Kurtce'yi konusuyorum diye dusunsun)

  - - interstellar5555

  Google Kürtçe kullanılabiliyor aslında ama Arap (ya da Farsça?) harfleriyle kullanılabiliyor