BDP'li eski başkan PKK'ya prostat ilacı göndermekle suçlanıyor

BDP'li eski başkan PKK'ya prostat ilacı göndermekle suçlanıyor
BDP'li eski başkan PKK'ya prostat ilacı göndermekle suçlanıyor

Dalha Kaya

Ağrı KCK davasında 15 yıla kadar hapis istemiyle yargılanan BDP Doğubayazıt eski İlçe Başkanı Dalha Kaya'nın evinde ele geçirilen çok sayıda prostat ve diyabet ilacı iddianamede delil olarak yer aldı.

ERZURUM - Ağrı'nın Doğubayazıt İlçesi'nde 3 Aralık 2011 tarihinde PKK /KCK'ya yönelik düzenlenen operasyonda 15 kişi gözaltına alındı, bunlardan 11'i tutuklandı.

Doğubayazıt'ta polis karakolunun bombalanması, taşlı ve molotoflu eylemler gibi 60 ayrı olaya karışmakla suçlanan 15 kişi hakkında Erzurum 4'üncü Ağır Ceza Mahkemesi'nde 'Devletin birlik ve bütünlüğünü bozmak, kamu görevlisini öldürmeye teşebbüs, terör örgütüne üye olmak' suçlarından 7.5 yıldan 2 kez ömür boyu hapse kadar değişen cezalar istendi.

Doğubayazıt'ta 2011 yılında yaklaşık 4 ay BDP İlçe Başkanlığı yapan 48 yaşındaki Dalha Kaya'nın evinde yapılan aramada ele geçirilen çok sayıda ilaç, iddianamenin delilleri arasında yer aldı. Kutularında 280 ampul yara ve yanıklarda kullanılan krem, 120 tablet diyabet ilacı, 50 ampul vitamin, 22 ampul bel ağrılarını giderici, parkinson ve alzheimer hastalıklarında kullanılan ilaçlar isimleri ile iddianemeye eklendi. Evde yapılan aramada 1000 kadar krem, prostat, ağrı kesici, diyabet, vitamin ilaçlarına ait boş kutular da iddianamede yer aldı.

“ECZACILIKLA İLGİSİ OLMADIĞI HALDE…”
İddianamede Dalha Kaya hakkında, "Eczacılık ile ilişkisi olmadığı gibi, ilaçlar üzerine herhangi bir iş yapmadığı, şüphelinin evinde yakalanan ilaçların çok fazla miktarda olması dikkate alındığında şüphelinin söz konusu ilaçları terör örgütünün kırsal bölgesine gönderilmek üzere temin ettiği, kendisinde yakalanan boş kutulardaki ilaçları da muhtemelen daha önce terör örgütüne gönderdiği" görüşlerine yer verildi.

4'üncü Ağır Ceza Mahkemesinde dün devam eden duruşmada, geçen Aralık ayında yapılan ilk duruşmada tahliye olan Dalha Kaya, Kürtçe savunma hakkının yürürlüğü girmesiyle tercümanı aracılığıyla ifade verdi. Mahkeme Başkanı Mustafa Kahya, eski başkan Dalha Kaya'nın evinde yapılan aramalarda ele geçirilen ilaçların tahrip olduğu gerekçesiyle imha edildiğini söyledi. Başkan Kahya, içerisinde prostat ilacının da bulunduğu ilaçların bilirkişiye gönderildiğini, içeriklerinin araştırılacağını bildirdi.

“KENDİMİZİ POLİSE SİPER ETTİK”
Bunun üzerinde Dalha Kaya, prostat ilaçlarının kendisine ait olmadığını, diğer ilaçları kullandığını, ilaçlarına el konulduğu için zarara uğradığını anlattı.

Başkan Mustafa Kahya, "İlaçların niteliğini, kullanım alanını öğreneceğiz ki dağa gidip gitmeyeceğini anlayalım. Derdimiz senin ilaçların değil, terör davası" dedi.

İddianamede yer alan suçlamaların senaryodan ibaret olduğunu ileri süren Dalha Kaya, 1 yıl 16 gün cezaevinde kaldığını maddi ve manevi olarak çok mağdur olduğunu belirtti. Çocuklarından en büyüğünün 8 yaşında olduğunu vurgulayan Kaya, "Çocuğum Erzurum konusu açılınca psikolojisi bozuluyor. Basın açıklaması, imza kampanyası, cenazelere katılmak suç değil. Ilımlı ve şiddet yanlısı bir siyasetçi olmadığım gerekçesiyle beni görevden alıp yerime Telat Aktaş'ı verdiler. Doğubayazıt'ta yapılan tüm etkinliklere kaymakam, emniyet müdürü bizi çağırıyordu. Biz de tüm etkinliklerde saldırı olmasın diye polisin önünde kortej oluşturuyorduk. Hakkımdaki iddiaların hiçbirini kabul etmiyorum" diye konuştu.

DHA - Hümeyra PARDELİ