BDP'li Kaplan: Türkiye'nin 3 tarafı deniz ve 3 tarafı Kürdistan

BDP'li Kaplan: Türkiye'nin 3 tarafı deniz ve 3 tarafı Kürdistan
BDP'li Kaplan: Türkiye'nin 3 tarafı deniz ve 3 tarafı Kürdistan
Suriye'deki gelişmeleri değerlendiren BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, hükümetin refleks ve korkulardan arınmasını isterken, "Türkiye'nin 3 tarafı deniz; Karadeniz, Ege, Akdeniz. 3 tarafı da Kürdistan'dır" dedi.

İSTANBUL – BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, AK Parti ile birlikte dönüşü olmayan tek yönlü tünele girdiklerini, mutlaka ışığı görmeleri gerektiğini söyledi. Suriye'deki gelişmeleri de değerlendiren Kaplan, hükümetin refleks ve korkulardan arınmasını isterken, "Türkiye'nin 3 tarafı deniz; Karadeniz, Ege, Akdeniz. 3 tarafı da Kürdistan'dır. Bu da Ortadoğu'nun bir gerçeğidir" dedi. Kaplan, Kürtlerin 1000 yıldan bu yana birlikte yaşadığını, eşit ve özgür biçimde binlerce yıl daha birlikte yaşama imkanları olduğunu söyledi.

Hasip Kaplan, Danimarka'da PKK yanlısı yayın yaptıkları gerekçesiyle lisansları iptal edilen ve bu hafta ekranı kararması beklenen 3 kanaldan Nuçe ( Haber ) TV'nin dün gece stüdyo konuğu oldu. Kaplan, BDP'nin yasama dönemi sona eren TBMM'de, Türkiye'de gündemi belirleyen parti olduklarını, arkadaşları hakkında 700 kadar fezleke çıkarılması, 6 milletvekili, 30 belediye başkanları, 10 bine yakın siyasetçilerinin tutuklu olmasına rağmen barış ve çözümün umudu olduklarını söyledi. Meclis'teki diğer muhalefet partilerinden MHP 'nin her şeye karşı olduğunu, sosyal demokrat olduğunu belirten CHP 'nin ise bu görüşe aykırı politikalar izlediğini iddia eden Hasip Kaplan, Ramazan bayramından sonra Meclis'in çalışmalarına başlamasını, üzerinde uzlaşılan Anayasa'daki 48 maddenin değiştirilmesini böylece 'Çözüm süreci' ile bağlantılı güveni arttıracak adımların atılmasını istedi. Kaplan, "Silahlar sussun, düşünceler konuşsun' diyorsak çözüm umudumuzu güçlendiren adımları da atmamız gerek. Haklarında 5 yıl hapis istenen ancak 4.5 yıldan bu yana tutuklu arkadaşlarımız var" dedi.


‘AK PARTİ VE BDP TEK YÖNLÜ TÜNELDE’
BDP'li kaplan, bugünkü iktidarın 'Çözüm süreci' için görüşmelere 1 günde başlamadığını anlatırken, şöyle konuştu:

"Görüşme süreçleri bu iktidar döneminde 1 günde başlamadı. 2006'da Oslo Süreci ile başladı. 2013 yılı Temmuz ayındayız. 7.5 yıllık bir zaman geçmiş. Hataların bu sürede nelere mal olduğu görüldü. Sanırım hatalardan ders çıkarılıyor. Ama yapılması gerekenler var. Yeni anayasa konusunda belli ki hükümet seçim hesabı yapıyor. Bu hesap ülke önüne konulmaması gereken bir durum. Çözüm öyle bir şey ki; AK Parti de BDP de tek yönlü bir tünele girdi. Işığı görmek zorunda, dönüşü yok. Şu anda kamuoyunun yüzde 70'inin üzerinde desteği var. Akil insanlar gitti bölgede çalışmalar yaptı. AK Parti de biz de gittiğimiz yerde anlatıyoruz. Elbette her şey dümdüz gitmiyor. Bunlar bazen engebeli, bazen sıkıntılı. Sonuçta AK Parti, muhafazakar, milliyetçi partidir. Demokrasi anlayışı, öngörüsü belli bir noktaya kadardır. Halkların hak talep ve özgürlükleri mantalitesi konusuna bakış açısı da sınırlıdır. Kendisine göre attığı adım çok büyüktür. Ancak, halka sorduğunuz zaman çok küçük bir adımdır."

Hasip Kaplan, hükümetin ana dil yasaklarını kaldırıp, anayasal güvence altına alamadığını, bu konular gündeme geldiğinde durup, seçim hesabı yaptığını anlatırken, "Hükümet biliyor ki; muhalefette karşısında ulusalcı ve sağcı bir cephe hemen saldırıya geçiyor. Önümüzde yerel seçimler, cumhurbaşkanlığı, ardından 2015 milletvekili seçimleri var. AK Parti hesabında olmayan Taksim Gezi Parkı olayları ile karşılaştı. Taksim Gezi Olayları bir noktada hükümetin 'feleğini şaşırttı.' Bir anda 'Ne oluyor?' deyip arkasından ciddi komplo teorileri üretmeye başladı" dedi.

BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, Taksim Gezi Parkı olaylarının arkasında 30 yıldan bu yana süren çatışma ortamında cenazelerin gelmesi, ülkenin bölüneceğine dair görüşlerle halkın baskı altında tutularak sosyal, çevre, yaşam gibi en doğal istemlerinin taleplerini suskunluk içerisinde hapsedilmesi olduğunu savundu.

BDP'li Kaplan, Suriye sınırındaki çatışmaları da değerlendirirken, kimliksiz, ezilen, yok sayılan halkın, kendi kaderini özgürlükçü güçle harekete geçirerek yönetim oluşturduğunu, çatışmalar sürerken CHP'nin El Kaide'nin kolu El Nusra'nın yanında yer alarak Kürtler'le savaşmasını isteyebildiğini söyledi. Kaplan, "Garip bir durum. Allah CHP'ye akıl-fikir versin" diye konuştu. 


'KIRMIZI ÇİZGİDEN KONSOLOSLUĞA GELİNDİ'
Türkiye'nin Kuzey Irak'ta Kürt yönetim oluşunca daha önce "Kırmızı çizgilerimiz var" diyerek yıllarca düşmanlık yaptıktan sonra son 2-3 yılda konsolosluk açmaya, uçak seferleri düzenlemeye, 880 şirket ile iş yapmaya, petrol, doğalgaz anlaşmaları imzaladığını günümüzde ise, Suriye'nin kuzeyinde yaşayan Kürtlere karşı savaşan El Nusra'ya destek olmasının yanlış olduğunu belirtti. Suriye'deki Kürtlerin Suriye'nin bütünlüğü içerisinde Türkiye ile birlikte yaşayarak, diyalog kurmak istediğini, fiziki olarak sınır bulunmasına rağmen tel örgünün iki tarafında birbirleri ile akraba halkın yaşadığını anlatan Kaplan şunları söyledi:

"Suriye'nin bütünlüğü içinde Kürtler'in hakları tanınarak sorunun çözülmesini istiyoruz. Kürt halkının hakları olunca bir refleks düşmanlık oluşuyor. Bu yaklaşım tarzı cumhuriyetin kuruluş felsefesi değildir. Cumhuriyet'in kuruluşunda en başta Kürt halkının haklarının tanınması vardır. Ardından inkar, imha asimilasyon, isyanlar ve bugüne kaldık. Geçen 100 yıldan derslerimizi çıkarmak zorundayız. Sayısal nüfusu 40 milyonu bulan Kürt halkı anahtar konumundadır. Türkiye'de cumhurbaşkanlığı seçiminde, yeni anayasanın hazırlanmasında, demokrasi ve barışçıl çözümde; hepsinde anahtar rolündeyiz. Türkiye'de her kesim hep beraber kazanacağız. Çözüm süreci, çözüm projemizin bir parçasıdır. Türkiye ile Suriye arasında 3 sınır kapısını şu anda El Kaide kontrol ediyor. Suriye'de 600 bin Kürt kimliksiz. Bu süreci sabırla örmeye, sonuna kadar götürmeye çalışacağız. Hep birlikte kazanılacağına inanıyoruz. Son sözüm hükümete: Refleks ve korkulardan arınsınlar. Türkiye'nin 3 tarafı deniz; Karadeniz, Ege, Akdeniz. 3 tarafı da Kürdistan'dır. Bu Ortadoğu'nun bir gerçeğidir. Afrin'den Serakani'ye, Kamışlo'dan Derik'e Daho'dan Duhok'a, Duhok'tan Zagros'a böyle. 1000 yıl birlikte yaşadık, binlerce yıl daha ama eşit ve özgür bir şekilde yaşama imkanı vardır. Kimse düşman, korku güzeyle bakmasın. Bir bayrak görünce de uykuları kaçmasın."


İHSAN DÖRTKARDEŞ / DHA


  http://www.radikal.com.tr/1142830114283016

  YORUMLAR
  (16 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  hasip kaplan:Türkiyenin 3 tarafı deniz hk. - runekson

  Toplumu etnik temelde ayrışma noktasına geldiği günümüzden yine eskiye dönülerek kamplaşmanın etnik temelden kapitalizm,kominizm ekseni etrafında kamplaşmaya sevkederek dikkatlerin etnik temel şirazesinden çıkarılması lazım,bu böyle giderse gelecek günlerde kürt türk ayrışmasının arkasından suriye kürtleri, ırak kürtleri,Türkiye kürtleri gibi yeni bir kamplaşma yapılacaktır, bölünmelerin bu şekilde ardı arkası gelmeyecektir,Kürtlere yapılan bazı haksız uygulamaların tamiri yoluna gidilmeden olayların genelleştirilerek toplu bir eyleme dönüştürülmesi 30 yıldır kör döğüşünü andıran bir noktaya gelmiştir.bu işleri temeli ekonomiktir,kapitalisler emperyaller insanları böyle etnik dinsel temelde ayrıştırarak birbirleri ile çatışmalarını bu arada kapitalistlerin sömürülerini halkın görmesi engelleniyor,halkın bu işin farkına vararak doğuda ağalık düzeni kapital sahibi ağaların üzerine gidilerek onların sömürü ve hortumlama işlerine bir çözüm bulmaları gerekir.Türk ve kürt aç kesim birbirleriyle çatışarak ölen fakir fukaraya refah gelmeyecektir. akıllı olmaları gerektiğini düşünüyoruz.

  Artık Bırakın Öcü Kürtler Ayağını - takipciyim

  Bir çok kişide şu söylemi görüyorum "kürtler güllük gülistanlık yaşıyorken birden pkk yu kurup dağa çıktılar" hayır arkadaşım yok öyle birşey. Kürtler bağları bostanları yakıldığı için dağa çıktılar. Doğuya yapılan okullar devletin karanlık güçleri tarafından yakılıp "kürtler yaktı" diye halk manipüle edildiği için dağa çıktılar. Kürtler türkiyede anayasada yasaklanan tek dil kürtçe olduğu için dağa çıktılar.Size açık ve net söylüyorum şuan "gezi parkında baş örtülü kadın dövdüler" diyenlerden haber dinlediniz 30 yıl. Kürtlerin köyleri yakıldı, katledildi, üzerlerine kimyasal bomba atıldı, okullara hastanelere alınmadı tüm bunlardan sonra kürtler dağa çıkıncada "terörist" dediniz. "yemek yediği kaba pisliyor" dediniz. Gerçekleri görün artık. Kürtler terör estiriyorsa bunun sorumlusu Türkiye Cumhuriyetidir. İçinizdeki nefreti bastırıp masaya oturamazsanız daha çok kan dökülür. Polis kürt gençlerin kollarını kırarken alkış çaldınız. Büyük şehirlerdeki kürtlere hayvan muamelesi yaptınız. "kafalarına bombayı atalım gebersinler" dediniz. Gerçekleri görecek bu millet hepiniz göreceksiniz. Şuan barış yapmaktan başka bir şansı yok iki tarafında. O yüzden SUSUN ARTIK SÜREKLİ TEKRARLADIĞINIZ YALANLARDAN BIKTIK.

  böyle devam - acipayamli2

  aynen devam edin hasip kaplan ve şovmen tarzı siyaseti barış çabalarına gömmeye çalışanlar. nerede hata yaptık diye sormaazsınız umarım'

  Hakkaniyet - Ergun Tok

  Suriye ve Irak hudutlari suni hudutlardir. Arablarin buyuk ekseriyette oldugu, kurtlerin buyuk ekseriyette oldugu yerler asil hudutlardir. Iraktaki Kurt toplumunu ve Suriyedeki benzer toplumu bir devlet olarak tanimak insanlik borcumuzdur. Fakat Turkiyenin icinde boyle buyuk bir ekseriyetle Kurt olan neresi var? 12 milyon Kurdun 4 milyonu Istanbulda, 2,5 - 3 milyonu Ankara, Izmir ve obur sehirlerde.Geri kalanlar degisik yuzdelerle hemen her sehirde. Irakin kuzeyi gibi sadece Kurd olan hicbir yer yok Turkiyede. Ustelik Turkiyedeki Kurtlerin haklari son zamasnlarda Turklerle ayni esitlikte. Gecmiste hatalar oldu fakat gecmisi mazeret gosterip bugunun hakikatlerini degistirmeyelim. Mesela GaziAntep Kurt nisbeti en yuksek olan bir sehir. Fakat Turkler de yasiyor orada. Siz GaziAntepte resmi dil Kurtce olacak derseniz Turklere ne olacak. ABD de 160 milletten insan beraber yasiyor. Hicbiri ozertlik talep etmiyor, hepsinin iki lisani var (Ingilizce ve ana lisani)ama bir bayragi var ve resmi dil Ingilizceyi kabul etmisler. Siz Turkiyeyi bolmeye kalkarsaniz, biz de boldurmemek icin mucadele ederiz. Acaba kimin kazanacagi hakkinda bir supheniz var mi? Biz kan dokulmesin istiyoruz, siz yangina korukle gidiyorsunuz.

  Hesapsız Kaplan - ibretnüma

  Kardeş daha dur Suriye'de el Nusra var nereye kuruyorsunuz öyle. Boşuna destek vermedi Türkiye Nusra'ya orada dimi. Rojava devrimiymiş daha Resulayn'ı alamamışsın Rojava bilmemne. 3 sayısını da nereden çıkardın İran'da Kürdistan mı var?

  Ne anlayalım? - mavi17

  Bu dediklerinden barışı mı anlayalım? Size güven mi duyalım?

  binlerce yıl beraber - kaşınan adam

  Bin yıl beraber yaşadığımızdan ve bin yıl daha beraber yaşayacağımızdan söz ederken bu toprakların Kürtlere ait olduğunuda söylemektende çekinmiyor.Peki bu nasıl bir barış sürec ki,Kürtlere ait olduğunu söyeldiğin bu topraklarda herkes eşit özgür ve mutlu olarak yaşayacak .Sen ülkenin bir kısmının ismini Kürtdistan bir kısmını Lazistan bir kısmını Arabistan bir kısmını bir kısmını Ermenistan diye adlandıracak orada yaşayan insanlarıda Kürt ,Laz,Ermeni ,Arap diye sınıflandıracaksın.hatta kendi dillerinde bile eğitim yapabilmelerine olanak tanıyıp belkide iç işlerinde özerk olmalarını ve kendi hukuk düzenini kurmalarını isteyeeksin.Peki bütün bunlar gerçekleştiğinde tek bir devlete gerek kalacakmı? Bütün bunlar olunca birlikte 1000 yıl daha yaşayabilecekmiyiz.Senin dediklerin Yugoslavya da AB,ABD desteği ile gerçekleştiğinde , Tito zamanında gül gibi geçinen insanların kaç devlete ayıldığını şahit olmadıkmı?