BDP'li Kaplan Vali'ye kızıp töreni terk etti

BDP'li Kaplan Vali'ye kızıp töreni terk etti
BDP'li Kaplan Vali'ye kızıp töreni terk etti
Şerafettin Elçi Havalimanı'nda düzenlenen törenine BDP'li Hasip Kaplan ve Vali Hasan İpek arasındaki polemik damga vurdu. "Atanmışlar, seçilmişlere nutuk atamaz. Valiler bize ders vermeye kalkıyor" diyen Kaplan töreni terk etti.

CİZRE - Şerafettin Elçi Havalimanı'nda, Anadolu Jet'in Ankara'dan düzenlediği ilk sefer nedeniyle havalimanında tören düzenlendi. İlk seferde yolcuları karşılamak için düzenlenen törene Şırnak Valisi Hasan İpek ile Ankara'dan uçakla gelen BDP Şırnak Milletvekili Hasip Kaplan, AK Parti Şırnak Milletvekili Emin Dindar da katıldı. Yolcular falklor ekiplerinin gösterisi ile karşılanması ardından konuşmalara geçildi.

VALİ: İNSANIN ÜZERİNE EL YAPIMI BOMBA, MOLOTOF ATILMAYACAK
Şırnak Valisi Hasan İpek, son 1 ay içerisinde birçok olayın görüldüğünü anlatırken, şöyle dedi:

"Son 1 hafta içerisinde 4 iş makinesi yakıldı. Bunların çözüm ve barış süreciyle ilgisi var mı? Yok. Bu insanlara sürekli molotoflarla sokağa çıkartıyor olmanın bir anlamı var mı? Yok. İşte bunları hep birlikte yapacağız. Ben Şırnak Valisi olarak gaz atmayacağım, su atmayacağım halkıma. Yürüyüşlerini yapacak, basın açıklamasını yapacak ama başkaları da gelip benim insanlarımın üzerine molotof atmayacak, el yapımı bombalar atmayacak. İnsanlarımı sokağa çıkartmamak için illa taşlamayacak. Ben bu havaalanının mutluluğunu Şırnak'ın her yerinde, her noktasında olması dileğiyle, bu Ankara severlerimize hayırlı uğurlu olmasını diliyorum. Emeği geçen herkese, milletvekillerime, sivil toplum kuruluşu temsilcisi arkadaşlarımıza da hoşgeldiniz diyorum. Ve bu uçuşların devamını diliyorum başta sayın Başbakanımız Recep Tayyip Erdoğan olmak üzere, bu hizmeti Şırnaklılara getirmek için çaba sarf eden tüm yetkililere teşekkür ediyorum."

“KAMYON YAKMA” POLEMİĞİ
Vali İpek'in konuşması ardından kürsüden ayrılacağı sırada, adı öğrenilemeyen bir kişi, Vali İpek'ten karayollarındaki sorunların bitirilmesini istedi. Vali İpek de buna karşılık, "Karayollarını yaparken kamyonları da yakmamamız lazım" cevabını verdi.

BDP Milletvekili Hasip Kaplan, bunun üzerine araya girerek, "Bu ilde 6 belediye başkanı, milletin iradesiyle seçilmişse, 5 sene cezaevinde tutulmasın. Tutulursa düşüncelerinden dolayı bu milletin iradesi sandıkta tezahür ediyor. Benim 2 milletvekilim 5 yıldır tutuklu. Benim 6 belediye başkanım tutuklu. Ramazan Uysal, Allah aşkına terörist midir cezaevindedir? Faysal Sarıyıldız öyle midir? Allah aşkına yapmayın. Biraz da bu vatandaşın çektiklerini görün. Bizi isyan ettirmeyin" diyerek ayağa kalkıp Vali İpek'e döndü.

"HANIM KALKAR MISIN?”
Yanında bulunan eşine de, "Hanım kalkar mısın? Ben buraya nutuk dinlemeye gelmedim. Ben burada nezaketen bulundum. Nezaketen kısa konuştum. Ben siyasetçiyim, seçilmişim. Bana atanmışlar burada nutuk atamaz. Demokraside atanmışlar nutuk atmaz. Seçilmişler mecliste, iktidarı muhalefetiyle bunu yapar. Kusura bakmayın" diyerek havalimanından ayrıldı.

Vali İpek de Kaplan'a, "Sayın vekilim siz kendi mantığınızla algılıyorsunuz" dedikten sonra Hasip Kaplan, Vali İpek'e dönerek, "Beyefendi sen valisin. İki tane milletvekilin var burada. Biri iktidar, bir de muhalefet var. Bize bırakın bu işi" dedikten sonra eşi ile birlikte tören alanını terk etti.

AKP ’Lİ VEKİL YUMUŞATMAYA ÇALIŞTI
Gerginleşen ortamı sakinleştirmeye çalışan AK Parti Şırnak Milletvekili Emin Dindar ise, "Nasıl barışı sağlayabiliriz? Nasıl güzellikleri getirebiliriz? Çoktan beri belki halkımız bu güzellikleri hak etmişti. Ama yeni nasip oluyor. Bunlara gölge düşürülmemesi gerekiyor. Bazı yerlerde karşılaştığımızda dikkat ederseniz, iktidar partisi olmam hasebiyle konuşmamda pek. Siyasete pek yer vermedim. Herkes istediği kadar konuştu, hepiniz ordaydınız, bir kısıtlama yoktu" dedi.

KAPLAN: BIKTIM ARTIK NUTUK DUYMAKTAN
Daha sonra gazetecilere açıklamada bulunan BDP Şırnak Milletvekili Kaplan, şunları söyledi:

"Bugün, yarın benim merkez ilçe kongrem var. Onun için bugün geldim. İlk sefer diye program düzenlenmiş. Nezaketten inmişken ben de dahil oldum. Şırnak Valisi, 'Halay çekin' diyor. 'Halay çekmem. Savaş teskeresi bugün Meclis'te görüşülüyor. Benim halkımın halay çekecek hali yok' dedim. 'Kısa bir söz alalım siyaset yapmayın' dedim. İki milletvekili var orada, seçilmişler var orada. Bu ülkeye atanmış bir vali, valiler idare ediyormuş gibi burada bize ders vermeye kalkıyor. Bu devletin, bu şekilde değişmesi lazım. Atananlar bu ülkenin kaderine el koymaz. Seçilenler, bu milletin idaresiyle seçilen 2 milletvekili, bugün tüm belediye başkanlarım cezaevindedir. Kusura bakmayın, gözümüzün içine baka baka bize, 'Molotof atıyorlar', 'Taş atıyorlar', bu ülkede yaşananlar bugün savaş tezkeresi niye geliyor? Çözüm sürecinde niye paket boş çıkıyor? Çözüm sürecinde görüşmeleri yapılırken niye savaş teskeresi getiriliyor? Bu ülkede hükümet, insan umudu, barışı, demokrasiyi besler. Bu çözüm sürecine katkı sunar, özgürlüklerin önünü açar. Eğer özgürlüklerin önü açılırsa, milletvekilleri tutuklanmazsa, belediye başkanları tutuklanmazsa, herkes fikrini söylerse, demokratik çözüm güçlenir. Biz bunu söylüyoruz. Bu hem valiye tepkidir, bıktım artık nutuk duymak istemiyorum. Artık ben bir Şırnak Milletvekiliyim, tek seçilmiş kalmışım. Bu millete hakaret yapılmasını istemiyorum. Kimse kimsenin babası değil. Herkes onları görüyor, devlet olarak sanki her şeyin çözümü de onlarda. Onlar da ev sahibi gibi olmaları lazım."

DHA - Ramazan İMRAĞ / Ebubekir KARATOPRAK


  http://www.radikal.com.tr/1155167115516716

  YORUMLAR
  (16 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  ne mutlu TÜRK'üm diyene - kizil1984

  insanların üzerine bomba atmak, molotof atmak yakmaya çalışmak, ortalığı savaş alanına çevirmek doğru birşey mi ki, vali bunları söyledi diye eleştiriyorsunuz

  Kaplan(!). - Clear

  Her yerde,her zaman,adeta bir kaplan(!) gibi,"tü tü tü" nazar değmesin(!).Birazcık da kaplanlığı bırakıp kendine yakışanı yapsa diyeceğim ama boş veeer,hiç kimseden yapamayacağı bir şey istenmez.

  SN.KAPLAN - Secret Garden

  ALLAH her mazlum millete sizin gibi vekiller ve temsilciler nasip etsin.dogruya dogru yanlisa yanlis.mazluma mazlum zalime zalim diyen tek vekiller sizsiniz.ALLAH sizi bu milletin basindan eksik etmesin.dun soyledigini bugun yutkunan tukurdugunu yalayan vekillerden olmadiginiz icin sukurler ediyoruz.

  kimin valisi - ser_21

  Akp nin valileri fırsatını buldukları her yerde başbakanlarının ve hükümetin propagandasını yapmaktan geri duymuyorlar.Sayın Kaplan nezaketen orda bulunmuş ama vali bey sanki halkın değil Akp nin valisiymiş gibi nutuklar atmaya başlamış.Hasip Kaplanın hareketini saygıyla selamlıyorum çok yerinde olmuş...

  DEMOKRASİ - HARAYDIN

  Demokrasi seçilmişler demek değildir. Yasama yürütme yargı ve tümüne tümüyle ulusal hakimiyet demektir. Yürütme Başbakan, hükümet Cumhurbaşkanı ve hükümetin yürütme gücü ve Cumhurbaşkanını temsil eden vali de yürütmenin temsilen atanmış bir üyesidir. Atanmış yada seçilmiş olması valinin temsil pozisyonunu değiştirmez. Peki söylenen ne terörü bir vasıta olarak görmenin yanlışlığı. Bir seçilmiş demokrasi vekilidir. Terör demokrasi ve insanlık katilidir. Bir seçilmiş insanlık ve demokrasi katili lehine tavır takınamaz.

  Barut ficisi - verateyze

  Bende dahil olmak üzere diyecegim, cünkü biz asyalilar hep kendi düsüncemizin pesinde gidip, karsi tarafin ne dedigi degil, nasil bir assagilama ile cevap verme cabasi göstermekteyiz. birde salonu terketmek bizim kültürümüzde karsi tarafi hice saymaktir, Simdi biz kendimizi övmeye baslarsak, ALCAK GÖNÜLLÜLÜKTEN dem vurmaya baslariz.Halbuki bizde hic olmayan sey. Iste Avrupalilarin bizi anliyamadigi taraflarida bu davranislar. INSANA SAYGISI OLMAYANIN, ALLAHA DA SAYGISI OLMAZ. ALLAHI sevmek, onun yarattiklarini SEVMEKTEN gecer. B i Z D E V A R M I???. Var ama yok denecek kadar az.Iste AB ye girmeye yetmiyor.Önce konusmayi ve dinlemeyi temelden ögrenmemizin ve ögretmemizin gerektigini düsünüyorum.Konusmayi beceremedigimiz sürece, kaynasmanin ve anlasmaninda cok zor oldugunu düsünüyorum.

  Öneririm - fonksiyonel

  Hasip Kaplan'da bir öfke kontrolü sendromu var. Daha önce mecliste lanlı, lunlu konuşmaları, kürsüdeki bardağı molotof gibi sağa sola attığı, şimdi de kendince hiyerarşik bir gürültü çıkarmaya çalışmış. Kendisinin öfke kontrolü terapisi için psikiyatriste, psikoloğa gitmesini öneririm!