BDP'li Önder: Geleneksel gaz şenlikleri

BDP'li Önder: Geleneksel gaz şenlikleri
BDP'li Önder: Geleneksel gaz şenlikleri
İstanbul'da 1 Mayıs'ta polisin yaptığı müdahaleye İHD ve BDP'den tepki geldi. BDP'li Önder: Taksim'i emekçiye kapatmaya kimsenin gücü yetmez
Haber: ELİF İNCE - elif.ince@radikal.com.tr / Arşivi

İSTANBUL - İnsan Hakları Derneği İstanbul Şube Başkanı Ümit Efe, “ Şişli’de çok sayıda yaralı DİSK binasının içinde . Fakat bina ablukaya alındı. İçeriden yaralılar çıkarılamıyor. Yaralıları ambulansla çıkarmak için uğraşılıyor fakat engelleniyor. Beşiktaş ’ta çok sayıda yaralı da sokaklarda. Onlar da yardım alamıyor “ diye konuştu.


İŞÇİNİN BURNUNDAN FİTİL FİTİL


BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreyya Önder ise emekçinin zaten bir gününün olduğunu belirterek şunları söyledi:

Yasaklama, baştan sonra saçma sapan bir karardı. Burada yapılması gereken kollukla sendikaların düzenleme komitesi birlikte düzenleyecekti. Bu inisiyatif verildiği zaman burada kimsenin burnunun kanamayacağı, can güvenliğinin tehlikeye atılmayacağı şekilde düzenlenebilirdi.

Ben her sene bu meydana girdim. Bu benim için özel bir şey. HDK’dan da arkadaşlar geliyorlar. Geleceğiz başka yolu yok. Bu gerilimin kime faydası var? Emekçinin garibin bir tane günü var onu da burnundan fitil fitil getirmenin ne anlamı var? Zaten her gün yoksullukla burnundan geliyor. Geçen sene halaya durduk, ne oldu? Aslında geçen sene halaya durduğumuz için bu sene böyle oldu.

Ben Şişli’den geliyorum. Geleneksel gaz şenlikleri var. HDK grubuna ulaşmaya çalıştık. Orada gazdan geçit yoktu. Ara yollardan geldik. Taksimi emekçilere kapatmaya kimsenin gücü yetmez.


BDP İstanbul Milletvekili Sebahat Tuncel de Taksim Meydanı’nın kazanılmış bir alan olduğunu belirterek şöyle konuştu: ”Çok yazık çünkü işçilerin anlatmak istedikleri çok fazla problem var. Esnek çalışma saatleri, taşeronlaştırma, 21. yüzyılın neo liberal politikaları... Fakat bunları anlatamıyorlar . AKP hükümetinden meydandaki işlerini bitirip, 1 Mayıs’ı alanı yapmasını talep ediyoruz . Hatta Taksim Meydanın adını 1 Mayıs meydanı yapsınlar. İşçiler emekçiler gaz yemeden buraya gelebilsinler.”


  http://www.radikal.com.tr/113175511317556

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  yasaklara direnme - yuzucu

  Elbette bütün ülkelerde yasaklar vardır,aynı zamanda yasaklara direnenler de vardır.Demokrasilerde herkesin hakkı bir başkasının hakkıyla sınırlıdır,sen hakkını kullanırken kesinlikle bir başkasının hakkına zarar veremezsin,işin kuralı budur.Kurallara uymayan bunun ceremesini çekmeyi göze almıştır,buda bugün olduğu gibi bazılarına su.gaz ve gözaltı veya cop olarak yansır,bunun için kimse şikayet etmesin .İdare önlem almak zorunda,Taksim'in yarısı inşaat halnde,orada panik yaşansa insanlar çukura düşüp yaralansa veya fırsat kollayan aşırılar taşlarla yaralasa o zaman da tedbir almadın diye suçlanacağına böyle suçlansın idareciler.

  AYIP - ceug

  toplu taşıma araçlarının bugün çalışmaması bir insanlık ayıbıdır.olimpiyatlara aday olan şehri sadece fiziki yapısına göre değil, evrensel değerlere olan saygısına göre değerlendirirler. Yöneticilerimiz keşke bunun farkında olsalar..

  ... - chuckytoy

  Sinop belediye başkanının hakkımızda çarşaf çarşaf gazete beyanatları var diyordu. Sonra yalan olduğu ortaya çıktı. Bu yalancı bıyıklı çoktandır ortalarda yoktu. Bugün işçi hakları falan filan diyor. Yarın normal rutinine döner Kafkaslardan Balkanlardan gelenler haddinizi bilin diyenlerin koltuğunun altında gölgelenir. Boşnak asıllı bir milletvekiline Sırp damarlı kadın diye Radikal'de yazan ırkçı kekeleriyle muhabbeti koyulaştırır. Ne günlere kaldık Ya Rab...

  1 Mayıs - Kürt Sorunu - Pe@ce

  Sen hâlâ faşist AKP'yi içine düştüğü "yanlıştan" kurtarmaya; ismi ak olmasına karşın karanlıklara bürünmüş partiyi aklamaya çalış. Ne bekliyordun? Kürt meselesinde inisiyatif kullanıyor diye bu faşizm karşısında BDP sessiz mi kalacaktı? Avcunu yalarsın; onu ancak sen ve senin gibilerin desteklediği "statüko" sevdalısı partiler yapar. Unutma ki BDP'de Emek, Özgürlük ve Demokrasi Bloğu'nu temsil ediyor; kulağını aç da tek tek üzerinde düşün: EMEK, ÖZGÜRLÜK, DEMOKRASİ!

  TAKSIMDEN BASKA YERI ISTEMEZUK! - Equalizer001

  BDP'li Önder: ?Geleneksel gaz şenlikleri.? demis. Sn. Onder, geleneksel gaz senlikleri yerine; ?Develeti ve hukumeti tanimayan, Vali ve Polisin emirlerine karsi gelen Marksist-Kominist-Terroristler?in 1 Mayis Isci Bayrami Kutlamalari? dese idi daha yerinde bir tanim olurdu.

  Açılımdı süreçti derken - yorumlayıcı

  Noldu Sevgili AKP'niz sürece destek verirken demokratik de 1 Mayısa gelince anti demokratik mi oldu? Hala göremiyorsunuz değil mi nasıl bir oyun oynandığını.