BDP'li tutuklu vekiller için karar haftaya

BDP'li tutuklu vekiller için karar haftaya
BDP'li tutuklu vekiller için karar haftaya
CHP'li Mustafa Balbay'ın tahliyesinin ardından, BDP'li 4 milletvekili ve bağımsız milletvekili Kemal Aktaş'ın itiraz dilekçelerine verilecek yanıt bekleniyor. Diyarbakır'daki 5. ve 6. Ağır Ceza Mahkemesi'nden gelecek kararın önümüzdeki haftaya kaldığı öğrenildi.
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

Anayasa Mahkemesi’nin Mustafa Balbay’a tahliye kapısını aralayan kararının ardından, gözler BDP ’li milletvekilleri İbrahim Ayhan, Selma Irmak, Faysal Sarıyıldız, Gülser Yıldırım ile Bağımsız Milletvekili Kemal Aktaş hakkında Diyarbakır’dan çıkacak karara çevrildi. Hafta içi BDP’li Ayhan hakkında, Cumhuriyet Savcısı Hasan Özçelik tahliye talebinde bulunmuştu. Ancak Diyarbakır 6. Ağır Ceza Mahkemesi’nde yargılanan tutuklu milletvekilleri Sarıyıldız, Irmak ve Aktaş’a ilişkin Cumhuriyet Savcısı Mehmet Şahin’in avukatlara, “Anayasa Mahkemesi’nin gerekçeli kararı olmadan mütalaa hazırlamam” dediği belirtilmişti. Balbay hakkında beklenen gerekçeli karar önceki akşam açıklandı. Anayasa Mahkemesi’nin Balbay kararının gerekçelerinin Resmi Gazete ’de yayımlanmasının ardından avukatlar ilgili mahkeme ve savcılar gerekçeli kararı sundu.
4 BDP’li ve bir bağımsız milletvekili hakkında kararın, diğer milletvekilleri ile ilgili mütalaanın sunulmasının ardından önümüzdeki hafta verileceği öğrenildi. Cumhuriyet savcısının, diğer milletvekilleriyle ilgili mütalaasını pazartesi sunacağı belirtildi. BDP Eşbaşkanı Gültan Kışanak, tahliye kararı bekleyen tutuklu vekillerini ziyaret etti.


  http://www.radikal.com.tr/116612311661231

  YORUMLAR
  (1 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  karar demokrasiye ibretlik olmalı sayın karar vericiler - semi ekrem

  Bir yurttaş olarak sizlerin bize sundugunuz kararlarınızın ötesinde vicdanları törpülüyen halkın oyları ile seçilen vekillerin haksız biçim de bir sürü mesnetsiz ve asılsız iddianame adına 5 yılını dolduracak adına kck diyerek tutuklatıp haklarında suç teşkil edecek bir zerre söz suç teşkil edecek delil bulamayarak bari kararmış vicdanlarınızı bir nebze olsun rahatlatmak için beraatlerini verin kürt halkı sevinsin bu acılara ragmen dogru ne kadar yanlış yönetilirse bile bir gün kavşagına istedigi gibi ulaşır