BDP'li vekil: Kürdistan'da Kürtçe okullar kuracağız

BDP'li vekil: Kürdistan'da Kürtçe okullar kuracağız
BDP'li vekil: Kürdistan'da Kürtçe okullar kuracağız
Van'ın Akköprü Mahallesi'nde bir derneğin açılışı PKK gösterisine dönüştü. BDP Van Milletvekili Özdal Üçer, yaptığı Kürtçe konuşmada, Türkçe konuşarak kendisini kürsüye çağıran sunucuyu da eleştirdi. Üçer, "Çocuklarımızı kendi dilimizde eğiteceğiz. Kürdistan'da Kürtçe eğitim veren okullar kuracağız" dedi. Açılışı yapılan dernek binasına 'Yaşasın tam demokratik özerk Kürdistan' yazısı asıldı.


Osman BEKLEYEN-Murat ÇAĞLAR

VAN - Dün gece Akköprü Mahallesi Demokratik Halk Derneği'nin açılışına BDP Van Milletvekili Özdal Üçer, Van Belediye Başkanı BDP'li Bekir Kaya, BDP İl Başkanı Cüneyt Caniş ve yaklaşık 500 kişi katıldı. Açılış öncesi bir grup genç ellerindeki meşalelerle terör örgütü PKK 'nın elebaşı Abdullah Öcalan'ın posterleri ve örgütü simgeleyen bezlerle mahalle aralarında slogan atarak yürüyüş yaptı.

Açılışta Kürtçe yaptığı konuşmasında BDP Van Milletvekili Özdal Üçer, kendisini kürsüye Türkçe sözlerle davet eden sunucuyu eleştirdi. Daha çok 12 Eylül referandumu üzerinde duran Üçer, referandumda partililerin sandıklara sahip çıkmasını ve hile yapılmasına fırsat verilmemesini istedi. Üçer, ‘kendilerine uygun olmadığı için' anayasayı boykot edeceklerini belirterek şunları söyledi:

“Anadilde eğitim ve kendi kültürümüzü yaşama hakkın en öncelikli hakkımız olduğu için Kürtçe'de ısrarcı olmamız gerekir. Çocuklarımızı kendi dilimizde eğiteceğiz. Kürdistan'da Kürtçe eğitim veren okullar kuracağız. Bundan dolayı AKP 'nin din ve Kuran üzerinden yaptığı siyasete kanmayacağız. Sandıkları boş bırakacağız.”

Daha sonra müzik eşliğinde halay çeken partililer, havai fişek gösterisinin ardından derneğin açılışını yaptı.

HAKKARİ'DE GÖSTERİ
Terör örgütünün Hakkari'nin Şemdinli ve Siirt'in Eruh İlçesi'ne baskın yaparak bölgede eylemleri başlattığı 15 Ağustos 1984'ün yıldönümü nedeniyle Hakkari'de kutlamalar yapıldı. Mahalle aralarında toplanan gruplar ateş yakıp slogan atarak havai fişek patlattı. Polis ile göstericiler arasında kısa süreli gerginlik görüldü. Polis göstericileri gözyaşartıcı bomba ve basınçlı su kullanarak dağıttı. (dha)


  http://www.radikal.com.tr/1013918101391829

  YORUMLAR
  (29 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  K.Ö.B hazır - Tuty

  Almanya'da milyonlarca Kürt var. Neden orada hala kendi eğitim sisteminizi kuramadınız? Yakında Kuzey Irak'taki Kürdistan Özerk Bölgesi bağımsızlık alacak. Orada anadilde eğitim alırsınız, Türkiye'deki exchange programlarına katılırsınız, biz de oraya geliriz, gül gibi geçinir gideriz.

  Kürtçe öğrenmek isteyen kursa gitsin - generalduncan

  Kürtçe öğrenmek başka bir şeydir, Kürtçe öğretim görmek başka bir şeydir. 2-3 kelimeden fazla Kürtçe konuşabilmek istiyorsanız, ilgisizlikten hala kapanmadılarsa, mevcut olan Kürtçe kurslarına gidebilirsiniz. Yıllar oldu bu kurslara izin verileli. Gerçi hemen ertesinde kapatmak zorunda kaldıklarını okumuştum, talep azlığından dolayı. Buralar MEB'e bağlı eğitim kurumlarıdır. Ama PKK bayraklı, Apo fotoğraflı sınıflarda matematiği, feni, kimyayı, edebiyatı Kürtçe görmek istiyorum diyecek olursanız orada size dur deme hakkım doğar. Gerçi ben demesem bile durmak zorundasınız, çünkü Kürtçe, bu konularda eğitim görebilmek için yeterli bir dil değildir. Çünkü önce hangi lehçede öğreneceğinize karar vermeniz lazım. O lehçede bütün gerekli terimlerin karşılıklarının olması lazım. Örneğin moment, ivme, paralelkenar, diferansiyel, integral, kosinüs, molekül, hidrokarbon, 2-metil-1-etildiklorobenzen'in birer karşılığı olması lazım. Akademik olarak kabul görmüş bir öğretim metodolojisi geliştirilmiş olması lazım. Bu konuda yetişmiş öğretmenler olması lazım. Olmayan imkansız bir sistemi yoktan varetmek için çırpınmak (ve bu sırada eğitiminizi geciktirmek) yerine mevcut eğitim imkanlarına katılıp dışarıdan Kürtçe öğrenmeniz sizin için daha faydalı olacaktır. Biz de burada önce dersleri Türkçe görüyoruz, bu arada gidip İngilizce öğreniyoruz, o derse ait ingilizce terimlere aşina olacak kadar kitap-dergi okuduktan sonra işimizi ingilizce olarak da yapabilir hale geliyoruz.

  Burada milliyetci takinanlara... - AkliSelimBey

  Bir halki yuzyil boyunca ezerseniz ve haykirislarina ve uyarilarina kulak vermezseniz eninde sonunda o halk ozerklik hatta ve hatta ayrilmaktan konusmaya baslar. Bu Kurt halkinin sucu degil Cozumu geciktiren zihniyetin ve onun destekcilerinin sucudur. Bir Kurt olarak 33 yasimda iki uc kelime Kurtce bile konusamiyorum. Ve Kurtce okullarin acilacagi gunu kim ne derse desin umutla bekliyorum. Ve bir gun benim anadilimi ogrenme hakkini elimden ZORLA alanlar elbette hakkettikleri cezayi cekecekler. Burada "Ozerklik olmaz" ya da "Ozerklikle ne gececek ellerine" polemikleri yapacaginiza milyonlarca Kurtu anadillerinden mahrum birakanlara sitem etseniz sizi biraz daha samimi bulurdum.

  cahillerle ve irkcilarla isimiz yok - patpatdeli

  Council of Europe?s Framework Convention for the Protection of National Minorities (1998). The Article covering medium of education is so heavily qualified that the minority is completely at the mercy of the state: In areas inhabited by persons belonging to national minorities traditionally or in substantial numbers, if there is sufficient demand, the parties shall endeavour to ensure, as far as possible and within the framework of their education systems, that persons belonging to those minorities have adequate opportunities for being taught in the minority language or for receiving instruction in this language. Avrupa konseyinin azinliklaarin korunmasina dair konvansiyonu..bu aciklama cok bilmis gecinen ya da sorunlari gormezlikten gelmeye calisan Turklere gelsin!!!!! kurt arkadaslarimi savunurum ben cunku onlar uluslararasi anlasmalarda her turlu hakka sahiptirler!!!ceviri ozetle soyle: yeterli bir talep olursa, onemli oranda bir nufusa sahip olan azinliklara mensup olan bireylerin varolan egitim sistemi icerisinde kendi dillerinde egitim yapma firsatlarina ve kendi dillerinde ogrenim gormelerine olanak saglanmalidir.

  Art niyet - turkskmng

  Bölgenin bir çok Belediye Başkanı Kürt... Mecliste Kürt kökenli milletvekili sayısı yeteri kadar var. (her partide) Zamanında Kürt kökenli Başbakan ve Cumhurbaşkanı da oldu bu ülkede. Kürtçe Türkiye sınırlarında her yerde konusulabiliyor. Kürtçe kurs açılmasında bir sıkıntı yok. Kürtçe yayın yapan kanal ve radyolar var. Yurdun herhangi bir bölgesinde vatandaş olarak etnik kökenimiz ayırt edilmeden hizmet görüyoruz. Yok yani birbirimizden farkımız. Özerk Kürt Bölgesi olunca ne değişecek? Evet düzeltilmesi gereken konular var ama bu böyle çözülmez. Bu tip haberlere konu kişilerin art niyetli oldukları belli.

  Aklı başında Kürtler ayrılık istemiyor - generalduncan

  Benim evdeki boya-sıva işlerimi yapan Kürt asıllı vatandaş ailesinde kimsenin TRT Şeş Kürtçesini anlayamadığını söylüyordu. Telefonda birileriyle Kürtçe konuşması gerekse konuşmanın yarısını Türkçe, yarısını Kürtçe yapıyordu. Daha Kürtçe'nin kullanımı bile sıkıntılı iken ayrılıkçılık söylemiyle gelenlere, BDP'lilere, özerklik isteyenlere şiddetle karşı çıkıyor, ayrılırsak biteriz diyordu. Haklıdır. Kürtler ayrılmaya teşebbüs etseler %90'ı Türkiye'de yaşamayı tercih edecektir. Denize kıyısı olmayan, sert iklimli ve kaynakları sınırlı bir bölgede serbest bağlantılar olmadan katma değer elde edilebilmesi mümkün değil. Ayrıca kimsenin 40 yıllık milli geliri oluk oluk akıttığımız GAP projesini üç beş kişi tatmin olsun diye feda edeceğini sanmıyorum. Akıllı Kürtler bu ülkede kalmanın, Türkiye'nin ekmeğini yemenin daha faydalı olacağını biliyorlar. Geriye kalanlar da dağda ekmek arası bulgura talim ediyor zaten.

  Böyle bir hak yok. - acigercek

  Anandilde eğitim hakkı diye bir hak ne insan hakları bildirgesinde ne de dünya üzerindeki bir ülkede tanımlanmamıştır. Ana dilde "konuşma" bir haktır, ana dilde "eğitim" hakkı diye bir hak dünyada hiç bir yerde tanınmıyor... İsteyen dil kurslarını açar ve dilini korur. Ama Kürtçe ilkokullar açabileceğini sanmak büyük bir cehalet göstergesi, çünkü Türkiye dünyada hiç bir yerde olmayan bir uygulamayı bir ilki gerçekleştirerek uygulamaz.