BDP'li vekillere tepki sert

Yıldız ve Tuncel'e siyasetten sert tepkiler geldi. Erdoğan: "Densizlik." Bahçeli: "Elleri kırılmalı." Tuncel için soruşturma açıldı.
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

Adobe Flash Player YükleAdobe Flash Player Yükle

 

Nevruz kutlamaları sırasında çıkan olaylarda BDP Grup Başkanvekili Bengi Yıldız’ın elinde taş ile görüntülenmesi ve BDP’li Sabahat Tuncel’in de polise tokat atması siyasette sert tepkilere neden oldu. Başbakan Recep Tayyip Erdoğan, “Bu en hafif ifadeyle densizliktir” dedi ve hukuki süreç başlatılmasını istedi. MHP lideri Devlet Bahçeli güvenlik mensuplarına uzanan ellerin “kırılıp atılması” gerektiğini söyledi. Savcılık Tuncel’le ilgili soruşturma açtı.

Başbakan Erdoğan dün AKP’nin grup toplantısında, “Dokunulmazlık zırhının ardına sığınıp polise tokat atmak, en hafif tabiriyle, densizliktir”dedi ve ekledi: “Milletvekili sıfatına rağmen, eline taş alıp sokaklara çıkacak kadar, kamu görevlisine el kaldıracak kadar, aklını, mantığını, izanını yitirenlere rağmen, millet sağduyu içinde kutlamasını yaptı. Bir milletvekili, milletvekilliği onuru, şerefini, milletin kendisine yüklediği emaneti bu kadar ayaklar altına alabilir mi? ”

Şahin: Görev alanım dışında
TBMM Başkanı Mehmet Ali Şahin de “TBMM’nin hiçbir üyesi, bu tür davranışta bulunamaz, bulunmamalıdır. Meclis İçtüzüğü çerçevesinde ele alabileceğimiz davranışlar değil. Genel hükümler çerçevesinde ancak işlem gerçekleştirilebilecek iki yakışıksız davranış olarak değerlendiriyorum. O da benim görev alanım dışındadır” dedi.

Eski İçişleri Bakanı Beşir Atalay da dün gazetecilerin soruları üzerine, “Yazıklar olsun o milletvekillerine” diye konuştu. İçişleri Bakanı Osman Güneş de ‘gerekenin yapılacağını’ söyledi. MHP lideri Bahçeli ise bir yazılı açıklama yaparak hem Tuncel’e yüklendi hem de Erdoğan ve Atalay’ı suçladı. Bahçeli, şöyle dedi: “MHP bu aşağılık fiile hiçbir güvenlik mensubumuzun layık olmadığına ve kendilerine uzanan ellerin mutlaka kırılıp atılması gerektiğine yürekten inanmaktadır.”

Polisin şapkasını almış
Öte yandan Van’da önceki gün BDP tarafından düzenlenen Nevruz kutlamalarına katılan BDP Van Milletvekili Özdal Üçer’in de kontrol noktasında tartıştığı bir polis memurunun şapkasını çekip aldığı ortaya çıktı. Kamera görüntülerine de yansıyan bu olayın ardından şapkası alınan polis mumuru S.K dün savcılığa Üçer hakkında suç duyurusunda bulundu. Şapkanın ise olay anında tekrar polise verildiği belirlendi.
Savcılık soruşturma açtı

Şırnak Emniyet Müdürlüğü, Silopi İlçesi’nde Başkomiser Murat Çetiner’e tokat atan BDP İstanbul Milletvekili Sabahat Tuncel hakkında Cumhuriyet Savcılığı’na suç duyurusunda bulundu.

Şırnak Savcılığı da olayla ilgili şikâyet almaksızın resen soruşturma başlatıldığını açıkladı.

Demirtaş: Keşke yaşanmasaydı
BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, partisinin Diyarbakır İl Başkanlığı’nda yaptığı basın toplantısında, “Sayın Tuncel ve Sayın Bengi Yıldız’ın içinde bulundukları durum bizler açısından da ’Keşke yaşanmaydı’ dediğimiz durumlardı” dedi. Tuncel’e ’Densiz’ diyen Başbakan Erdoğan’a da tepki gösteren Demirtaş, şunları söyledi: “Densizlikse, sizin elinizde özel güvenlik gücü haline getirdiğiniz polisiniz aracılığıyla bize yaptığınız densizliğin daniskasıdır. Silopi’de AKP’nin polisi, milletvekilimizin bacağını kırdığında ‘Bu nasıl bir densizliktir’ demeyen bir Başbakan’ın bugün çıkıp ‘BDP’liler şiddet kullanıyor’ demesi ikiyüzlülüktür.”

Tuncel de, “Başbakan bizi suçlayacağına bir milletvekilini bu kadar öfkelendiren nedeni araştırsın. Halkımız her gün tokat yiyor, gaz bombalarıyla saldırıya uğruyor. Oradaki yaklaşım öfkenin yansıması oldu” dedi.

Yıldız ise, “Batman’ın ortasında bizi darp eden polisler konusunda İçişleri Bakanı ne yaptı” diye sordu.