BDP'li Zozani: Said-i Nursi'nin mezarı Barla kasabasında

BDP'li Zozani: Said-i Nursi'nin mezarı Barla kasabasında
BDP'li Zozani: Said-i Nursi'nin mezarı Barla kasabasında

Adil Zozani

BDP Hakkari milletvekili Adil Zozani, Said-i Nursi'nin mezarının Isparta'nın Barla kasabasında olduğunu öne sürerek, "Resmi iddia, Said-i Kürdi'nin mezarının Isparta kent merkezinde olduğu yönünde. Ancak Said-i Kürdi, Barla kasabasında gömüldü" dedi.
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

ANKARA BDP Hakkari milletvekili Adil Zozani, Said-i Nursi’nin mezarının Isparta’nın Barla kasabasında olduğunu öne sürdü. Zozani, “ Resmi iddia , Said-i Kürdi’nin mezarının Isparta kent merkezinde olduğu yönünde. Ancak Said-i Kürdi, Barla kasabasında gömüldü” iddiasında bulundu.

Nur cemaatinin ilk lideri olan Said-i Nursi, 23 Mart 1960’ta Şanlıurfa’da ölmüş ve cenazesi Şanlıurfa’daki Halil-ur Rahman Dergâhı’na defnedilmişti. Ancak 12 Temmuz 1960’ta, 27 Mayıs ihtilalinin ardından kurulan hükümetin emriyle bu mezar yıktırılmış ve Said-i Nursi’nin cenazesinin nakledildiği yer açıklanmamıştı. O tarihten beri Said-i Nursi’nin mezarının nerede olduğu bilinmiyor ve mezar yeriyle ilgili birçok iddia ortaya atılıyor.

Tarihpçi Murat Bardakçı, 4 Mayıs 2011’de Habertürk gazetesinde yayınlanan “Said-i Nursi’nin kayıp kabri” başlıklı yazısında 27 Mayıs’ın önemli isimlerinden emekli Korgeneral Faruk Güventürk’ün “Cenazeyi ne yaptınız” sorusuna verdiği şu cevaba yer vermişti: “Urfa’dan alıp tayyareye koyduk ama nereye götüreceğiz? Defnedeceğimiz yer Kâbe gibi olurdu, onun için tayyare daha havada iken kapakları açtırıp attım!”

TBMM bünyesinde kurulan Darbeleri Araştırma Komisyonu’nun çalışmaları sırasında da “Said-i Nursi’nin mezar yeri bulunsun” önerisi gündeme gelmiş, bu konuyla ilgili olarak tanıklık yapan Erol Türegün, cenazenin Isparta-Afyon arasında daha önceden hazırlanan bir mezara defnedildiğini öne sürmüştü. 52 yıl sonra ortaya çıkan sürpriz tanık Türegün, “Yedeksubaydım, gece yarısı alarm verildi. Bir cenaze taşıyan uçak gece yarısı Afyon Askeri Limanı’na indi. Cenazeyi taşıyan astsubaylar, cenazenin Said-i Nursi’ye ait olduğunu, daha önce kazılan Isparta-Afyon arasındaki mezara defnettiklerini anlattı” demişti. Isparta - Barla