BDP'liler paketi Kandil'den izleyecek!

BDP'liler paketi Kandil'den izleyecek!
BDP'liler paketi Kandil'den izleyecek!

BD'li Buldan, Demirtaş ve Önder Abdullah Öcalan'la görüşen heyet içinde yer almışlardı.

BDP'li Selahattin Demirtaş, Pervin Buldan, Sırrı Süreyya Önder, Başbakan Erdoğan'ın demokrasi paketini açıklayacağı 30 Eylül'de Kandil'de olacak

DİYARBAKIR - İmralıI Adası'nda Abdullah Öcalan ile görüşen BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Grup Başkan Vekili Pervin Buldan ve daha önceki görüşmelere katılan Milletvekili Sırrı Süreyya Önder, görüşmenin detaylarını Kandil Dağı'ndaki PKK yöneticilerine aktaracak. Pazar günü Kuzey Irak'a gidecek BDP heyeti Pazartesi günü Başbakan Recep Tayyip Erdoğan 'ın kamuoyuyla paylaşacağı demokratikleşme paketinin açıklanmasını Kandil'de KCK yöneticileriyle birlikte izlemeleri bekleniyor.

İmralı Adası'nda 15 Eylül'de Abdullah Öcalan ile görüşen ve Öcalan'ın "İmralı'daki görüşmelerin artık diyalogtan müzakereye geçilmesi" gerektiği mesajını kamuoyuna ileten BDP heyetinin Pazar günü PKK'lılarla görüşmek üzere Kuzey Irak'a gideceği belirtildi. Heyette BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, Grup Başkan Vekili Pervin Buldan ile daha önce İmralı ve Kandil ziyaretlerinde yer alan BDP İstanbul Milletvekili Sırrı Süreya Önder'in de bulunacağı belirtildi. BDP heyetinin son İmralı görüşmesiyle ilgili detayları KCK'nın Yürütme Konseyi Eşbaşkanları ve üyelerine aktaracakları ve süreçle ilgili bir değerlendirme toplantısı yapacakları bildirildi.


PAKET'İN AÇIKLANDIĞI GÜN KANDİL'DE OLACAKLAR


'Çözüm süreci' ve Türkiye'nin demokratikleşmesi kapsamında hükümetin hazırladığı demokratikleşme paketi Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından 30 Eylül Pazartesi günü kamuoyu ile paylaşacağını hatırlatıldı. Başbakan Erdoğan'ın paketin açıklayacağı gün BDP heyetinin Kandil Dağı'nda olacağı belirtildi. Pazar günü Kuzey Irak'a gidecek BDP heyetinin, Pazartesi günü KCK yönetikicileriyle paketin açıklanacağı toplantıyı birlikte televizyonlardan izleyip değerlendirebilecekleri ifade edildi.


BAYIK: PAKETİ BAŞTAN REDDETMEMEK İÇİN NEGATİF YAKLAŞMADIK

BDP heyetinin Pazar günü Kandil'de görüşeceği KCK Yürütme Konseyi Eşbaşkanı Cemil Bayık, demokratikleşme paketi ile ilgili Kürtçe yayımlanan Azadiya Welat gazetesindeki köşesinde, şunları yazdı: "Başbakan 30 Eylül'de paket açıklayacağını söyledi. Eğer bu paket Kürt sorununu çözecek düzeyde adımlar ortaya koymazsa önceki paketler gibi hiçbir sonucu olmayan, dönemi kurtaran politik manevralar olarak tarihe geçer. Ancak, bu defa Kürt sorununun çözümünde radikal adımlar atmazsa AKP sonun başlangıcını yaşar. AKP'ye güven kalmaz ve toplumlardan aldığı kredi biter."

Bayık, şöyle devam etti: "PKK'lıların geri çekilmesinin hiçbir resmi, hukuki ve yasal değeri yoksa, siyasi karşılığı da olmuyorsa neden bu çekilmeyi sürdürsünler"diyerek, "Bu paketten şu çıkacak, bu çıkacak beklentisi de doğru değildir. KCK baştan reddetmiş olmamak için negatif yaklaşım göstermemiştir. Bu aslında çok zayıf bir ihtimal de olsa devleti ve hükümeti doğru tutum takınmaları için bir teşvik olarak görülmelidir. Yoksa Perşembe'nin gelişi Çarşamba'dan bellidir. Paketin hazırlanma tarzı bir çözüm niyeti adımının olmadığının çok açık ifadesidir" dedi. (dha/Ferit ASLAN)


  http://www.radikal.com.tr/115234111523415

  YORUMLAR
  (5 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  DEVASAL - SERMETFAHRİ

  Çetrefilleşmiş bir sorunu halen sn başbakan direterek bir kaç görüntüyle bozuk televizyon gibi ve sonrada tamirciye bırakıp sıranı bekle kardeşim demekle olmuyor.Kürt sorunu artık sorun olmaktan çoktan çıkmış.

  yanlış - noname99

  Erdoğan bu işi kalkıp genelkurmay'da açıklasa nasıl duracaksa bu da öyle duruyor. Köşke silahların merkezi kandil yerine diyarbakır'da bir kahvede bir meydanda yada bir hapishanenin önünde halkla birlikte olsanız.

  ne demeli - tevahi

  Cemil Bayık ın açıklamaları net. ''devlet gerillanın geri çekilmesni ciddiye almıyorsa , bunun anlamı yok '' bence her şey byurada saklı. Hükümet yetersiz ve hatta ucube bir paket acıklarsa , karşılığında muhtumelen yine çatışma başlar.

  Umut yaratma isi - Ari Zerdüst

  Türk basini kürtleri ici bos paketle önce umutlandirip sonrada büyük umut kirikligina ugratmak istiyor.Oysaki Kürtlerinemokratik Özerklik. gündemi paket degil,demokratik Özerklik.Paket hazirlanlarin samimiyeti Rovava'da net görülmekte.Kiralik katiler sürüleri ile kürtlerin canina kiyilmakta.Bunu organize eden de Türkiye oldugu dost'ta düsman da iyi bilir.Öyleyse cözülmek istenilen ne?

  yoksa ne? - Blgekltgn

  Yoksa ne yaparsınız? Yine camide namaz kılanları çıkarıp kurşuna mı dizersiniz? Yine evine ekmek götüren sivilin geçtiği sokakta parça tesirli bomba mı patlatırsınız? Yine arabaların önünü çevirip asker aiesi olduğunu saptarsanız teker teker tüm iğrençlikleri yapıp sonra da öldürür müsünüz? Yoksa 3 yaşındaki çocuğu parçalayarak öldüreye mi yeter gücünüz? Ne yani, tarih tekerrür mü eder?