BDP'lilerden taciz protestosu

BDP'lilerden taciz protestosu
BDP'lilerden taciz protestosu
Siirt'te partiten ihraç edilip, tutuklanan Siirt eski Belediye Başkan Yardımcısı Abdullatif Ç.'yi yürüyüşle protesto etti.

Protestocular adına konuşan BDP Eruh İlçe Başkan Yardımcısı Eda Kilis, "Sanık, Siirt'teki devlet görevlileri tarafından 6 ay gibi bir süre gözetilmiş ve sessizce izlenmiştir. Biz insanlık onuru adına haberi olup da, olaya müdahale etmeyen tüm devlet görevlilerini huzurunuzda kınıyoruz" dedi.

Siirt'de Belediye eski Başkan Yardımcısı Abdullatif Ç.'nin yaşları 13 ve 17 olan iki kız kardeşe cinsel tacizde bulunduğu suçlamasıyla gözaltına alındı. Önce serbest bırakılan Abdullatif Ç., savcının itirazının ardından tutuklandı. BDP'den de ihraç edilen Abdullatif Ç., bugün BDP ve bazı sivil toplum örgütlerinin oluşturduğu yaklaşık 500 kişi tarafından yürüyüşle protesto edildi. BDP il binası önünde toplanan protestocular Güres Caddesi'ne yürümek isteyince önlem alan polis izin vermedi. Yapılan görüşmelerde, slogan atılmadan ve pankartsız yürümelerine izin verilen grup, Kızılay binası önünde durarak basın açıklama yaptı. 

'HABERİ OLUP DA MÜDAHALE ETMEYEN DEVLET GÖREVLİLERİNİ KINIYORUZ' 
Protestocular adına konuşan BDP Eruh İlçe Başkan Yardımcısı Eda Kilis, Abdullatif Ç.'nin 6 aydır takip altında olduğunu iddia ederek şunları söyledi:

"Bahsi geçen tecavüz ve taciz olayı, Siirt'teki devlet görevlileri tarafından 6 ay gibi bir süre gözetilmiş ve sessizce izlenmiştir. Bu izleme de en az olayın faili kadar suçluluk ve suç ortağıdır. Biz insanlık onuru adına haberi olup da, olaya müdahale etmeyen tüm devlet görevlilerini huzurunuzda kınıyoruz. Yine olayın bekletilip sayın Abdullah Öcalan'ın inisiyatif alarak başlattığı halklarımızın bu barış arifesinde ve özellikle yerel seçimlere hazırlık çalışmalarının başlatıldığı bu günlerde gündemleştirilmesini manidar ve bir o kadar da kurnazca bulduğumuzu ifade ediyor ve bu minvalde tüm çevrelere haykırarak diyoruz ki: Biz demokratik özgür kadın hareketi olarak hangi zaman aralığında olursa olsun, hangi siyasi zeminde, hangi ulusal kimlikte ve dini inançlı toplumdan gelirse gelsin, ister Bingöl'de, ister Siirt'te, nerede yaşanırsa yaşansın, kadına taciz ve tecavüz eylemini, bu insanlık ayıbı iğrenç suçları kabul etmeyeceğimizi ve her adımda özgür kadın, özgür toplum yaratıcısıdır, şiarımızla ve kadına uzanan kirli elin toplumsallığa, toplumsallığın varoluşuna, onuruna uzandığı bilinciyle 'tecavüz ve istismar' olayları karşısında mücadelemizi yükseltip demokratik direniş ve dirilişle karşılayacağımızın bilinmesini sağlayacağız."

BDP FAİLİ İHRAÇ EDEREK TEKRAR GÖZALTINA ALINMASINI SAĞLAMIŞTIR
Olayı gerçekleştiren kişinin BDP'li olduğunu hatırlatan Kilis, "Takip edildiği üzere Siirt'te yaşanan bu çirkin olayın suçüstü olduğu alınan ifadelerde, suçun kesinleştiği ve defalarca yaşandığı, çocuk kızların istismar edilerek ucuzca kullanılmaya çalışıldığı görülmüş ve kabul edilmiş bu davada, devletin hukuk görevlilerinin, suçun failini serbest bırakması, devletimizin kirli siyasetini, sosyalite üzerinden gerçekleştirdiği, haksız hukuku açığa çıkartmış ve bir kez daha demokratik güçler tarafından görünür kılmıştır. Aynı esnada tüm BDP bileşenlerinin, suç faili kendi belediye meclis üyesi ve başkan yardımcısı olduğu halde, hiçbir ayrım gözetmeksizin halkların ve toplumun partisi olma sorumluluğuyla konuya yaklaşmış, faili bir an önce ihraç etmiş ve devlet üzerinde kurduğu yoğun demokratik baskı sonucu, suçlunun tekrar gözaltına alınmasını sağlamıştır" diye konuştu.

Taciz ve tecavüz olayı sanığını yargılayan mahkeme hakiminin bir kadın olduğunu ima eden BDP'li Kilis, "Yapılan mahkemede, devletin kadın olan hukuk yürütücüsünün, bu taciz ve tecavüz, hatta çocuk istismarı olayında da 'Olay kızların kendi rızasıyla gelişmiştir' söylemi, suçluyu ve suçlunun şahsında kendi kirli sömürge politikalarını savunmasına ve insanlar üzerinde yürütmeye devam etmesini, biz ahlaki ve politik toplumun garantisi olan devrimci kadınlar olarak izin vermeyeceğiz. Her zaman lanetleyip önüne geçeceğimizi, bu olayların iktidar güçleri tarafından meşrulaştırılmasına müsaade etmeyeceğimizi, bu olayın da peşini bırakmayacağımızı, burada sizlerin aracılığıyla tüm kamuoyuna duyururuz. Yine olayda görüldüğü üzere bir kadınımıza yüksek devlet görevi, güç ve iktidar verip, diğer kadınlarımızı sokaklarda bir lokma ekmeğe muhtaç eden, bedenini pazarlamaya mecbur eden, bu kadınlarımızı, karşı karşıya getirip, birbirlerine ezdirirken, 'Rızaları vardı kendileri istediler böyle oldular' diyen bu iğrenç devlet zihniyetinin, dört taraftan bütünüyle çözümlendiğini, her alanda, her zamanda açığa çıkarılacağını, bu çözümleme iradesi, politikleşip, özgürleşme yolunda artık pratiğe bürünmüştür" diye konuştu.