BDP'lilerden yürüyüşe izin veren polise alkış

BDP'lilerden yürüyüşe izin veren polise alkış
BDP'lilerden yürüyüşe izin veren polise alkış
Yüksekova'da 3 kişinin hayatını kaybettiği olaylar, Van'da BDP tarafından protesto edildi. Yürüyüş sırasında kalabalığın önünü kesen ancak yapılan görüşmeler sonrası çekilen polisleri BDP Van Milletvekili Özdal Üçer ve BDP'liler alkışladı.

 

VAN - İskele Caddesi üzerindeki Dabbağoğlu Parkı'nda toplanan aralarında BDP Van Milletvekili Özdal Üçer, BDP Van İl Başkanı Musa İtah'ında bulunduğu yaklaşık 500 kişi, PKK ve Abdullah Öcalan lehine slogan atarak Cumhuriyet Caddesi'nde yürümeye başladı. Bu sırada polis, yürüyüş yapan grubun elinde bulunan "Paralel devleti döktüğü kanda boğacağız" pankartının yasadışı olduğunu belirtilerek kaldırılmasını istedi. Pankart indirilmeyince çevik kuvvet polisi yola barikat kurarak yürüyüşe izin vermedi. BDP Van Milletvekili Özdal Üçer de buna itiraz edince grup Cumhuriyet Caddesi üzerinde oturma eylemine başladı.

POLİSE ALKIŞ

Bir süre sonra Milletvekili Üçer ile polis yetkilileri arasında yapılan görüşmelerin ardından anlaşma sağlandı. Çevik kuvvet polisi yolu açınca yürüyüşe katılan BDP'liler yuhalamaya başladı. Ancak BDP Van Milletvekili Özdal Üçer, polisin yolu açmakla iyi bir iş yaptığını belirterek, alkışlanmasını istedi. Yürüyüşe katılan yaklaşık 500 kişi bunun üzerine polisi alkışladı. Cumhuriyet Caddesi üzerinden yürüyerek BDP il binası önüne gelen kalabalığa konuşan Milletvekili Üçer, "Provokasyonlara gelmeyeceğiz. Polis bizi tahrik etmek istedi. Ancak biz buna uymadık. Bize kimse saldırmadan biz kimseye saldırmayacağız. Ancak bize birileri saldırırsa bizde topyekün kendimizi savunacağız. Kürdistan'da barış kazanacak" dedi. Toplanan kalabalık yapılan konuşmanın ardından sessizce dağıldı. (DHA)


  http://www.radikal.com.tr/116608511660856

  YORUMLAR
  (6 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  demokrasiler de - genco940

  olması gereken budur, protesto hakkını tanıyacaksın, silahsız, copsuz, tomasız, gazsız polis eşliğin de diğerlerine mani olmayacak düzende, topluluğu da koruyacak bir biçimde yardımcı olacaksın. Bunun dışında müdahale olsaydı yine göz gözü görmeyecek, bir sürü vatandaş alakalı alakasız yaralanacak, evde olanlar bile mağdur olacaktı. Gönül arzu eder ki devam eder.

  Aferin - ibretnüma

  Demek ki neymiş? BDP saldırmadığı sürece insanlar ifade özgürlüklerini kullanabildikleri sürece olay yaşanmıyormuş. Bu olayda da alkışlık bir şey yok. polis durması gereken yerde durmamış ve yasadışı eylemcileri gaza boğmamış. Asıl BDP'yi tebrik etmek gereklidir, her açıklamada, yürüyüşte anayasal hakları ihlal etmesine rağmen polisten gaz yemeyen BDP bu sefer polislerin yanında yürümesine "izin vermiş", "büyüklük göstermiş"...

  DOST ELI! - palenke

  Iki tarafada alkislar,birbirinizi üzmeyin,caninizi yakmayin,isteyen Fikir özgürlünün hikmetinden bariscil bir sekilde yararlansin,Ne Polisimiz,Ne Halkimiz siddete maruz kalmasin.Karsilikli Saygi ve Sevgi.

  anlayis... - KILIC S

  gercegi gorebilmek,cok kolaydir aslinda,vatandasindan korkmayan devlet kaybetmez..bu anlayis tum devlete yansisa ne kurt sorunu ne adaletsizlik ortada kalacak.yurdum insani tas atmayi biliyosa alkislamayida biliyo..helal bu yuruyen kardeslere ve memurlara.

  Aferin mi? - kafirbiri

  Demek ki neymiş? Polis saldırmadığı sürece insanlar ifade özgürlüklerini kullanabildikleri sürece olay yaşanmıyormuş. Bu olayda da alkışlık bir şey yok, polis durması gereken yerde durmuş ve insanları gaza boğmamış. Asıl halkı tebrik etmek gereklidir, her açıklamada, yürüyüşte anayasal hakkı olmasına rağmen polisten gaz yiyen halk bu sefer polislerin yanında yürümesine izin vermiş, büyüklük göstermiş...

  kimse bize saldirmasa, - seyhan62

  her sey orda sakli,ozgùrce kendimizi,kimligimizi,dilimizi,kùltùrùmùzu,kendi yasam biçimimizi kendimiz seçeceyiz,bunu yaparken herkese ,butun inanç, ve kimliklere saygili olacagiz,simdiye kadar oldugumuz gibi, ve bize saldirilmadikça kimseye saldirmayacagiz,saldiriya ugradigimizda boyun eymeyeceyiz,kendimizi savunacagiz,simdiye kadar kendimizi savundugumuz gibi !baris adimlarini da alkislayacagiz,