BDP'lilere gazlı müdahale

BDP'lilere gazlı müdahale
BDP'lilere gazlı müdahale
Polisin gazlı müdahalesinden etkilenen BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, hükümete tepki gösterdi.

Şanlıurfa'nın Suriye sınırındaki Ceylanpınar İlçesi'nde, BDP ve DTK öncülüğünde Suriye'deki Kürtlere destek amaçlı yapılması planlanan ve Valilik tarafından izin verilmeyen 'Rojava ile dayanışma yürüyüşü' öncesi, güvenlik güçleri ilçede önlemlerini en üst düzeye çıkardı.

Ceylanpınar'ın karşısında bulunan Suriye'nin Haseki iline bağlı Rasulayn İlçesi'nde, 16 Temmuz'da El Nusra cephesi ile PKK 'nın bu ülkedeki kolu PYD güçleri arasında çatışma çıktı. 20 gündür aralıklarla süren çatışmalarda seken mermiler nedeniyle Ceylanpınar'da 4 kişi öldü, sınır hattında güvenlik önlemleri en üst düzeye çıkarıldı. Çatışmaların sonunda PYD güçleri ilçenin kontrolünü ele geçirerek, Rasulayn'da sınıra yakın bölgede bulunan bir binanın tepesine önce PYD bayrağı daha sonra Ulusal Kürt Konseyi'ne ait bayrak astı.

Bölgedeki tüm bu yaşananların ardından Suriye'deki Kürtlere destek vermek amacıyla BDP ve DTK öncülüğünde Ceylanpınar'da 'Rojava ile dayanışma yürüyüşü' yapılması kararlaştırıldı. Şanlıurfa Valiliği ise Suriye tarafındaki çatışmalar nedeniyle, güvenlik sorununun yaşandığı gerekçesiyle yürüyüşe izin vermedi.

Kardeş Öcalan emniyete götürüldü


GÜVENLİK ÖNLEMLERİ ARTTIRILDI

Valilik tarafından yasaklanan yürüyüş için sabah saatlerinde Ceylanpınar'a giden karayollarında güvenlik güçleri zırhlı araçlar ve uzun namlulu silahlarla uygulama noktası oluşturdu. Yaklaşık 700 güvenlik personelinin görev yaptığı arama ve uygulama noktasına gelen araçlar, durdurularak ekipler tarafından didik didik arandı. Araçlarda bulunan kişiler, polis tarafından kimlik kontrolünden geçirilirken, ilçeye girişlerine izin verilmedi.

Kontroller sırasında zaman zaman güvenlik güçleri ile gelenler arasında gerginlik yaşanırken, yapılması planlanan yürüyüş öncesinde ilçedeki bütün sokak girişleri polis ekipleri tarafından tutuldu.

Güvenlik güçleri, Ceylanpınar'da önlemlerini sürdürüyor.

VİRANŞEHİR'DE MÜDAHALEYE DEMİRTAŞ'TAN TEPKİ
BDP ve DTK'nın çağrısıyla Suriye'deki Kürt'lere destek için Ceylanpınar'a gitmek isteyenlere, Valilik tarafından daha önce alınan yasak kararı gereği izin verilmiyor. Hafta içi yapılan çağrılar ile Türkiye 'nin farklı kentlerinden gelenler de Ceylanpınar'a yaklaşık 50 kilometre mesafedeki Viranşehir çıkışında durduruldu.

Öğle saatlerinden itibaren Ceylanpınar'a gitmek isteyenlerin etkinliğin yasak olduğu ifade edilerek durdurulduğu Viranşehir'de sayıları yaklaşık bini bulan kalabalık, BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş ile DTP Eş başkanlarından Aysel Tuğluk'un gelişinin ardından ilçeye gitmek için önlem alan polis ile tartışmaya başladı. Yetkililerin, Valiliğin yasak kararını hatırlatarak izin verilmeyeceğini söylemesinin ardından kalabalıkta bulunan bazı kişiler önlem alan polis ve askerlere taş attı. Polisin de gaz ve basınçlı suyla müdahale etmesiyle başlayan gerginlik, kısa süre sonra kalabalıkta bulunan Demirtaş ve diğer yetkililerin çağrısı ile sona erdi.

DEMİRTAŞ: BEDELİ NE OLURSA OLSUN VAZGEÇMEYECEĞİZ

Polisin gazlı müdahalesinden etkilenen BDP Genel Başkanı Selahattin Demirtaş, hükümete tepki gösterdi. BDP ve DTK olarak AK Parti destekli El Kaide ve El Nusra zihniyetini protesto etmek için Ceylanpınar'a gitmek istedik. Ancak İçişleri Bakanlığı ile Şanlıurfa Valiliği bunu yasaklayarak bugün bu vahşeti ortaya çıkardı. Yolu kapatan güvenlik güçleri, maalesef kalabalığın yolu kapatmasını bahane ederek kitleye müdahale etti. Bunu kabul etmiyoruz. Rojava halkının yalnız olmadığını herkes bilsin. Bedeli ne olursa olsun vazgeçmeyeceğiz ve Ceylanpınar'a gideceğiz, direnmeye devam edeceğiz" dedi.

Valiliğin, sınır hattındaki çatışmalar nedeniyle 4-6 Ağustos tarihleri arasında her türlü etkinliği yasakladığı Ceylanpınar'a gitmek isteyen kalabalık Viranşehir çıkışında bekleyişini sürdürüyor.

DP'Lİ VEKİLLERDEN DE POLİSE TEPKİ

Suriyeli Kürt'lere destek amacıyla sınırdaki Ceylanpınar'da düzenlenecek yürüyüş için ilçeye gelen BDP Milletvekilleri İbrahim Binici, Nursel Aydoğan ve Ayla Akat, güvenlik önlemi alan polislerle tartıştı. Ceylanpınar'a gelen araçların sıkça durdurularak kontrolden geçirilmesine ve ceza kesilmesine tepki gösteren milletvekilleri, bu uygulamanın keyfi olduğunu ileri sürdü. BDP Şanlıurfa Milletvekili İbrahim Binici, "Sizin bu yaptığınıza ayıp denir. Üç yerde keyfi uygulama yaparak, araçları durduruyorsunuz. Utanın be, burada Ak Parti konvoyu olsa onlara izin verirdiniz" diyerek tepki gösterdi.

Bu arada Ceylanpınar'a yürüyüş için gelenleri taşıyan bazı araçlar, eksikleri nedeniyle trafikten men edildi. Alınan karar sonrası bağlanan araçları otoparka götürmek için gelen çekicilerdeki görevliler ile araç sürücüleri arasında zaman zaman kavga çıktı.


  http://www.radikal.com.tr/1144873114487310

  YORUMLAR
  (10 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  bu hükümetin işi o. - sktk60

  ey kürtler siz çözüm olacağınımı zannediyorsunuz toprak verecekler özerk laik cumhuriyet kuracağınızımı zannediyorsunuz avucunuzu yalarsınız bu hükümetin bir görevi var ortadoğudaki planların eş başkanlarından biri hükümetin kendisi eğer zihniyetiniz müslüman kardeşler fikrine uymuyorsa bu hükümetetin çıkarlarınada uygun düşmüyorsunuz demektir onlar abd.ile ılımlı müslüman uysal koyun projesine imza attılar onların sistemine düşüncesine göre bir kürt devleti yapılanmasına gidilecekse izin verirler yani islam olacaksın olmassan seni müslüman kılığına girmiş abd.nin emrindeki paralı cinayet şebekelerine yem yaparlar suriyede onu uyguluyorlar gezi direnişine darbecilerin direnişi deyip küçümsüyorsnuz ama akp.nin kuyruğuna takılıp diktatör'ün sizinle kedi fare oyunu oynamasına müsade edip kürtleri olmayacak vaatlerle kandırıyorsunuz.

  Geziyi anımsadım - Gılgameş

  Kürtler dışında gezi eylemlerine katılanlardan acaba kaç kişi oradaydı? Gezi eylemlerine katılanların burdaki Kürtler ile aynı şeyler için mücadele ettiklerini anladıkları gün Türkiye için tarihi dönüm noktası olacaktır....

  Ne Oldu Ki? - RadikalGokhan

  Çok iyi anlaşıyordunuz AKP ile, kankaydınız, ne oldu acaba..

  provo-.... - acipayamli2

  sınırın ötesinden 3 kurşun gelip 3 kişiyi indirse sonra süreç ne olacak? bu kadar şovmen olmayın diyoruz adamlara bi gün sırrı, bi gün başkası.

  Riyakarlik - Ari Zerdüst

  Salih Müslümü Kürtler adina davet edip görüseceksin,onun ötesinde kendi ülkendeki Kürt hareketinin Önderi ile görüsüp bir cözüm sürecinin baslatilmasina evet diyeceksin,arkasinda da Rojavali kürt cocularinin ölümlerini durdurmak icin yapilan insani yardima ve eyleme de polis gücünle olan siddetiyle saldiracaksin.Buna kim ne der bilmeme ama ben buna kelime anlamiyla RIYAKARLIK derim.

  . - karakediakkedi

  türkiyede eylem yapabilmek için palayla insan kovalamak gerekir. meşe odunuyla polislerle birlikte sokaklarda insan öldürmek gerekir. düşünerek konusarak türkiyede eylem yapılamaz.

  Kardeşler ve Kalleşler. - Mehmet Devrim

  AKP nin Faşist yüzü ve Diktatörün arzusu böyle imiş.Kürtler Kardeşlerini ve Kalleşlerini çok iyi biliyorlar.