BDP'nin çadırı TOMA ile yıkıldı

BDP'nin çadırı TOMA ile yıkıldı
BDP'nin çadırı TOMA ile yıkıldı
Şanlıurfa'nın Ceylanpınar İlçesi'nde, BDP'liler tarafından Suriyeli Kürtler'e destek amacıyla ilçeye kurulan 'Nöbet çadırı', polis tarafından zırhlı araçlarla yıkıldı.

CEYLANPINAR - BDP ve DTK tarafından Suriyeli Kürtlere destek amacıyla dün düzenlenmesi planlanan ve Valilik tarafından alınan yasak kararı nedeniyle gergin geçen 'Rojava ile Dayanışma Yürüyüşü' ardından, bugün ilçe merkezindeki Üç Fidan Parkı'na 'Nöbet çadırı' kuruldu. Çadırın kurulmasının ardından buraya gelen Emniyet Müdürlüğü yetkilileri, yasak kararını hatırlatarak alanın boşaltılmasını ve çadırın kaldırılmasını istedi. Polislerin bu isteğine parkta bulunan; DTK Eşbaşkanı ve Van Bağımsız Milletvekili Aysel Tuğluk ile BDP milletvekilleri Nursel Aydoğan, İbrahim Binici, Hüsamettin Zenderlioğlu ve Ayla Akat olumsuz yanıt verdi. Polis, yaptığı uyarı ardından yaklaşık yarım saat parkta kurulu kalan çadırı Toplumsal Müdahale Aracı (TOMA) ile yıktı.
Milletvekillerinin tepki gösterdiği olayın ardından polis, yıkılan çadırın bulunduğu park ile ilçe merkezindeki güvenlik önlemlerini artırdı. (Ali LEYLAK-Ömer PINAR/DHA)