BDP'nin 'Nevruz genelgesi': Öcalan'a özgürlük, Kürtlere statü

BDP'nin 'Nevruz genelgesi': Öcalan'a özgürlük, Kürtlere statü
BDP'nin 'Nevruz genelgesi': Öcalan'a özgürlük, Kürtlere statü
BDP, yaklaşan Nevruz bayramı nedeniyle bir genelge yayınladı. Tüm parti örgütlerine gönderilen genelgede, bu yıl Nevruz kutlamalarının 'Öcalan'a özgürlük, Kürtlere Statü' sloganıyla gerçekleştirileceği belirtildi.

DİYARBAKIR - BDP Genel Merkezi tarafından tüm il ve ilçe başkanlıkları, belediye başkanları, kadın ve gençlik meclislerine gönderilen Nevruz kutlamarıyla ilgili genelgede, Nevruz etkinliklerinin ’Öcalan’a özgürlük, Kürtlere Statü’ sloganıyla gerçekleştirileceği belirtilerek, bu konuda gerekli hazırlıkların yapılması istendi. 

BDP MYK üyesi Mihdi Perinçek imzasıyla gönderilen Nevruz Planlamasıyla ilgili genelgede şöyle denildi: 

"Kürt sorunun çözümünün daha fazla gündemleştiği, Kürtlerin özgürlüğü ve statülü bir yaşama daha fazla yaklaştığı ve Öcalan’ı özgürlüğe kavuşturmanın olanaklı hale geldiği bir dönemde, 2013 Nevruz’u ’Öcalan’a Özgürlük, Kürtlere Statü’ şiarı ile karşılanıp kutlanacaktır. Bunun yanı sıra tarihi bir dönemden geçerken, sayın Öcalan’ın İmralı’dan başlattığı süreci, özgürlüğün simgesi olan Newroz’da bir üst boyuta taşıyacaktır.
Partimiz bu gerçekler ışığında, Newroz mitinglerinin başta kitlesellik olmak üzere daha güçlü, daha düzenli ve daha coşkulu geçmesi için merkezi bir koordinasyon çerçevesinde hayata geçirecektir." 


KUTLAMA PROGRAMI
Parti meclisinin, MYK’nın değerlendirme ve önerileri doğrultusunda Nevruz kutlamalarıyla ilgili planlama ise şu şekilde açıklandı:
1- Newroz 2013 mitingleri 17- 21 Mart 2013 tarihleri arasında yapılacaktır. 21 Mart 2013 tarihinde sadece Amed’te (Diyarbakır) Newroz final mitingi gerçekleştirilecektir.
2- Merkezi planlama dahilinde 45 yer belirlenmiştir. Belirlenen yerler ve tarihleri şöyledir. 

17 Mart 2013 (Pazar): Adana, Antalya, Aydın, Bursa, Denizli, Gaziantep, İstanbul , İzmir, Kocaeli, Konya, Manisa, Mersin, Tekirdağ, Van, Ceylanpınar, İskenderun, Milas, Silvan. 

18 Mart 2013 (Pazartesi): Bingöl, Dersim, Hakkari, Iğdır, Kars, Muş, Ergani, Kızıltepe, Lice. 

19 Mart 2013 (Salı): Ağrı, Batman, Bitlis, Erzurum, Mardin, Urfa, Bismil, Pazarcık. 

20 Mart 2013 (Çarşamba): Adıyaman, Elazığ, Malatya, Siirt, Doğubeyazıt, Elbistan, Silopi, Tatvan, Yüksekova. 

21 Mart 2013 (Perşembe): Amed (Diyarbakır) 


’KONUŞMALAR KÜRTÇE YAPILSIN’ 

Nevruz şiar ve ana sloganının ’Öcalan’a özgürlük, Kürtlere statü’ olacağının belirtildiği genelgede şu ifaderele yer verildi:
"Miting platformu arkasına asılacak temel şiarımız budur. Afişleri yerel örgütlerimiz bastıracaktır. Döviz ve pankart olarak hazırlanacak Kürtlerin talepleri de yereller tarafından bastırılacaktır. Mitingler için partimizin yerel teşkilat eşbaşkanlarının veya eşbaşkanlar tarafından görevlendirilecek yönetici başkanlığında tertip komiteleri oluşturulacak. Tertip komitesine yerel dinamiklerin en geniş katılımı sağlanmalı. Özgün bazı yerler hariç mitinglerde sadece iki kişi konuşacak. Tertip komitesi adına bir konuşmacı ve genel merkez tarafından görevlendirilen kişi konuşacaktır. Konuşmaların Kürtçe yapılması temel yaklaşımımızdır. Miting yapılacak yerlerin listesi tamamlandıktan sonra genel merkez tarafından görevlendirilen ve konuşacak kişinin isimleri genelge olarak iletilecektir. Katılımcılar ve etkinliği yönetenler ulusal kıyafet ile dahil olacaklardır. Zaman geçirilmeden halk ve mahalle toplantıları ve esnaf ziyaretleri gerçekleştirilmeli, bu etkinliklere yerel yöneticilerin- seçilmişlerin- yöneticilerin katılımı sağlanmalı."

Ramazan YAVUZ / DHA


  http://www.radikal.com.tr/112405611240568

  YORUMLAR
  (8 Yorum Yapıldı)
  Tüm Yorumları Gör

  evetisyan06'nın dikkatine - suretvan

  bu bilgileri bilmiyorum nerden uyduruyorsunuz. açık bir kaç objektif tarih kitaplarına bakarsa kendi ecdadı diyarbekir' amed, amid dediğini görecektir sadece kitaplarda değil o dönemin haritalarında bile amed veya amid diye geçtiğini görecektir. kürtlere faşistlik yapmayın derken bile bu tahamülsüzlüğünün altında faşistliğinin alası yattığını görmüyorsun galiba eğer faşit bir ruha sahip olmazsan bir yerin eski isminde telafuz edilmesinden bu kadar rahatsız olmazdın

  Newroz - prometheus

  Umarız geçen senelerde olduğu gibi hükümetin engellemelerine takılmadan baharın coşkusuna eş bir şekilde kutlanabilir.Cejna Newroz Piroz Be..

  - momentum

  Genelgeye göre Kürtçe bir ayin dili. Kiliselerdeki Latince gibi. Ayinlerde kullanılıyor sadece, yani nutuk, dua ve sloganlarda. Sonra günlük yaşama dönülüyor.

  Diyarbakır ne zaman amed oldu? - evetisyan06

  Sorum bu gün için değil tarihle ilgili. Hangi dönemde Amed oldu? Eskiden ( tee Arapların Diyarbakır'ı fethettiği dönemden itibaren önce Diyar-ı bekr sonra Diyarbakır olmuştur ) Bin yıl öncesinde Bizans vardı onlar Amed mi diyordu Diyarbakır'a? Yoksa 2000 yıl önce Romalılar mı? Veya Helenler mi? Onlar da değil.. Yavuz'u Diyarbakır'a bizi Şah İsmailin eline bırakma deyip davet eden Kürtler de Diyar-ı Bekr diyorlardı şehre. BU Amed nerden? Cevap tahmin edilebilir: Tarih öncesinden.. Kusura bakmayın da bu Atatürk'ün Türklerin soyunu Hititler'e bağlama çabası kadar saçma ve komik, gerçekle alakasız. BU şehre Diyarbakır adını Türkler koymadı. Kemalistlerin aksine Türklerin dil, isim konusunda hiçbir takıntısı yoktur: Konstantinapol İstanbul, Antakya olduğu gibi kalmış, Smirna İzmir olmuş İsim değiştirilmemiş sadece Türkçe teleffuza uyudurulmuş Diyar-ı Bekr Diyarbakır olmuş ( Tıpkı station/steyşın'ın istasyon olması gibi ideolojik değil pratik bir teleffuz meselesi ) Ama şu anda Kürtler ideolojik sebeplerle isim değiştirerek Kürtlerin de bin yıldır Diyar-ı Bekr veya Diyarbakır dedikleri ( asla Amed demedikleri ) bir yerin ismini değiştirme çabasıyla Kemalizmle aynı mantığı güdüyorlar. Ha kel hasan ha hasan kel ne farkı var? faşistliğin lüzumu yok, hele ki Kemalizmi faşistlikle suçlarken aynı yöntemi benimsemek aynı faşistliğin sizde de olduğunu gösteriyor.

  sahipsiz şeyler - gemerekli

  Baklavayı yunanlılar, kahveyi rumlar, çayı ruslar çaldı. Öz be öz Türk bayramı nevruzu da bizim umursamazlığımız yüzünden kürtler çaldı. Şimdi kürt bayramı diye kutluyorlar. Hem kutluyorlar hemde yetinmiyorlar. Uluderede öldürülen kürtlerin hesabını soruyorlar (haklılar) ama askerimizi polisimizi doktorumuzu sağlık görevlimizi öğretmenimizi şehit eden sebep olan bir vampirin özgür olmasını istiyorlar. Valla benim şahsi düşüncem şu . Artık inceldiği yerden kopacaksa kopsun. Aman yanlış anlarlar, aman üzülürler meselesi geçti. Bazı insanlar arsızlığın dibine vurmuş durumda.

  nevruz bayramı - himone

  yazıklar olsun türkiyeye ki nevruz zamanı azerbaycanda 7 gün tatil oluyor, kazaklar, kırgızlar, türkmenistanlılar, özbekler, irandaki 35 milyon türk hülasa bütün TÜRK halkları bu öz be öz türk bayramını coşkuyla kutlarken, Türkiye'de çok sade geçiriliyor. dede korkut hikayelerinde, destanlar da bile anlatılan bu bayramını Türkiye Türklerine unutturdular ama orta asyadaki türkler unutmadı. bir gün Türkiye'de de bu bayram geldiğinde resmi tatil olacak...

  ne - ibrahimbaytak

  Ne versen YETMEZ diyorlar. Öcalan neden hapiste? 30.000 kişinin ölümünden sorumlu. TSK ni suçluyorlar. Terör yoksa, şiddet yoksa güvenlik güçlerinin silah kullanmasına hayır deriz. Sen karakol bas, belediye otobüsüne patlayıcı at. Yola mayın döşe. binlerce kişi ölsün. Kimse ses çıkarmasın. bu mu sizin istediğiniz?