BDP'ye göre ikinci aşamaya geçildi

BDP'ye göre ikinci aşamaya geçildi
BDP'ye göre ikinci aşamaya geçildi
Haber: RİFAT BAŞARAN - rifat.basaran@radikal.com.tr / Arşivi

Başbakan Recep Tayyip Erdoğan ’ın PKK ’nın şu ana kadar sadece yüzde 15’in çekildiği ve bu nedenle ikinci aşamaya geçilmeyeceğine ilişkin değerlendirmesine rağmen BDP ’liler PKK’lıların büyük bir kısmının sınır dışına çekildiğini ve çatışmasızlığın sağlanmasıyla birlikte ikinci aşamanın da başlaması gerektiğini savundu.
Gazetecilerin sorularını yanıtlayan BDP Eşbaşkanı Selahattin Demirtaş, “Bildiğimiz kadarıyla PKK’lıların yüzde 80’i, belki daha fazlası, yerlerini terk etmiş ve sınır hattına doğru ilerliyorlar. Yani onların ne kadarının sınır hattını geçtiğini, ne kadarının hareket halinde olduğunu bilmiyoruz ama, çok büyük bir kısmı yerlerini terk etmiş durumda. O nedenle birinci aşama, ‘İşte son kişi çıkıncaya kadar devam eder’ gibi bir anlayış yanlıştır” dedi. 

İkinci aşamanın vakti geldi 

BDP Grup Başkanvekili İdris Baluken ise Radikal’e yaptığı değerlendirmede, “Bizim heyetlerimizin KCK yetkilileriyle yaptığı görüşmeler neticesinde KCK yetkilileri geri çekilmenin büyük oranda tamamlandığını söylemişti. 6 aydır süren çatışmasızlık durumu da KCK’nın belirttiği çerçevenin doğru olduğu izlenimini oluşturuyor” dedi. “Son gerilla sınır dışına çıkınca ikinci aşama başlar” yaklaşımının doğru olmadığını belirten Baluken, “Neticede bu aşamaların tamamı iç içe yürümesi gereken aşamalardır. Altı aydır çatışmasızlık ortamının oluşması, bu konuda birinci aşamanın başarılı bir şekilde gittiğine ilişkin bütün Türkiye’de bir algı yaratmıştır. Bunu bekleyecek ikinci aşama ile ilgili demokratikleşme adımlarının atılması zamanı gelmiştir” dedi. 

Çekilme tamamlandı 

BDP’li Adil Zozani ise çekilme sürecinin başlamasıyla birlikte birinci aşamanın sona erdiğini ifade ederek, “Bugüne kadar gerilla güçlerinin önemli bir bölümü çıktı. Sayın Erdoğan istatistiği neye göre veriyor bilmem ama bize göre çekilme tamamlanmıştır. Bundan sonra Türkiye’nin geriye dönmemesi için sürecin ikinci faslının işlemesi gerekir” dedi.
BDP, âkil İnsanlar Heyeti’nin yaptığı incelemelerin sonuçlarından da memnun. BDP Grup Başkanvekili Baluken, Doğu Anadolu Bölgesi raporunu incelediklerini, diğer bölümlerle ilgili basından bilgi aldıklarını belirterek, “Doğru bir fotoğraf ortaya konmuş. Demokratikleşme ile ilgili yapılması gerekenler, yeni anayasa ile ilgili sivil özgürlükçü bir çerçeve, çözüm süreci ile ilgili taraflara düşen görevler ve halkın beklentileri olumlu bir şekilde ele alınmış. Hükmümet de verilen bu emeğe karşılık vermeli” dedi.
BDP’li Zozani ise raporun tamamını görmeden değerlendirme yapmanın mümkün olmadığını belirterek, “Ancak âkil İnsanlar Heyeti’nin bir daralmaya gidip, bu süreci gözlemleyecek yeni bir misyon yüklenmesi gerekir. Müzakere inişli çıkışlıdır, bu nedenle devreye girecek üçüncü göze ihtiyaç vardır. Heyetin görevinin bitmemesi lazım” dedi.